הסטודנטים: החרם על שופרסל הושעה ב-48 שעות אך מתוכננות פעילויות מחאה לסופ"ש

(עדכון) הסטודנטים דורשים משופרסל להותיר את ההנחות לתקופת החגים עד סוף השנה

עדי דברת
עדי דברת-מזריץ
עדי דברת
עדי דברת-מזריץ

אגודת הסטודנטים של אוניברסיטת ת"א, יוזמת החרם המתגבש בפייסבוק נגד שופרסל, ביקשה מהרשת כי הוזלת המוצרים עליה הודיעה החברה לקראת החגים תישאר בתוקפה עד סוף השנה. אתמול בערב נפגשו נציגי אגודת הסטודנטים עם מנכ"ל שופרסל אפי רוזנהויז והיום בצהרים התקיימה פגישת המשך באוניברסיטת ת"א בה נכחו אפי רוזנהויז ומנהל העסקים הראשי של שופרסל ריצ'י הנטר.

כפי שפורסם, קבוצה המונה מעל 5,700 חברים קוראת להחרים את רשת שופרסל למשך שבוע ימים. מאחורי הקבוצה, תחת השם 'שבוע בלי שופרסל', עומדת אגודת הסטודנטים של אוניברסיטת תל אביב.

"מחר שופרסל אמורה לחזור אלינו לגבי הוזלת המוצרים עד סוך השנה ואני מעריך שהתשובה תהיה חיובית. בנוסף, הם הציגו בפנינו תוכנית שהם עובדים עליה להוזלות משמעותיות על עשרות מוצרים", אמר ל-TheMarker יו"ר התאחדות הסטודנטים באוניברסיטת ת"א רן ליבנה.

סניף שופרסל ברמת אביב

"שופרסל הסבירו לנו את מיפוי ההכנסות ואמרנו להם שכשנסיים עם שופרסל נעבור לספקים. בשלב זה הרוחות התלהטו והם שרטטו לנו מתווה של הוזלת עשרות עד מאה מוצרים עם הנחות מאוד משמעותיות, חלקן על ידי הרחבת המותג הפרטי. אנחנו לא רוצים שיוזילו את מחירי הקוטג' ויעלו את מחיר הגבינה הלבנה וברצוננו להציג מתווה שלנו לפיתרון. כרגע השעינו את פעולות החרם ב-48 שעות כאקט של רצון טוב ואנחנו מתכננים פעילויות מחאה לסוף השבוע", אמר ליבנה והוסיף כי מתוכננת פגישה נוספת עם ראשי שופרסל למחר בבוקר.

ליבנה הביע את מורת רוחו מאוזלת היד של הרגולרטור: "זה ביזיון שאני יושב מול שופרסל ולא מול הרגולארטור, כמו משרד התמ"ת, שיכול לפתור בעיות רחבות בענף המזון שרשת כזו או אחרת לא יכולה לפתור. שופרסל הציעו לנו שנילחם בבעיית המע"מ אבל אני שואל איפה הממשלה ואיפה שר התמ"ת. למה אני צריך לשבת עם רוזנהויז וגורמים מהאקדמיה ולא עם הרגולאטור".

אגודת הסטודנטים של אוניברסיטת תל אביב הודיעה על דחיית החרם נגד שופרסל ב-48 שעות. מהאגודה נמסר כי הוחלט לדחות את החרם לאחר שהנהלת שופרסל ביקשה להיפגש עם יוזמי החרם על מנת לדון ולסכם שורה של צעדים שנועדו להוביל להוזלה משמעותית של מוצרי יסוד.

עוד נמסר מאגודת הסטודנטים כי בתום התייעצות לילית שקיימו ראשי האגודה, הוחלט להיענות לבקשת החברה ולבחון רצינות כוונותיה.

מטעם שופרסל נכחו בפגישה שהתקיימה אתמול בערב מנכ"ל שופרסל אפי רוזנהויז. רן לבנה, יו"ר אגודת הסטודנטים של אוניברסיטת תל אביב, אמר כי "רשת שופרסל וענף הקמעונות הם דוגמא אחת לאזלת ידה של הממשלה בטיפול בבעיית הריכוזיות במשק. לא הגיוני שסל קניות שעלה לפני שלוש שנים 400 שקל עולה עכשיו 600 שקל. אנו קוראים לאזרחים להצטרף לאירוע 'שבוע ללא שופרסל' בפייסבוק. אנו מאמינים כי נביא להישגים משמעותיים לצרכן הישראלי".

ממשיכה להתחזק

"כולנו יודעים שאנו משלמים יותר מדיי לסופרמרקט. בטח שהרבה יותר מדיי לשופרסל"

קבוצה המונה מעל 5,700 חברים קוראת להחרים את רשת שופרסל למשך שבוע ימים החל מהיום (שני). מאחורי הקבוצה שנקראת 'שבוע בלי שופרסל' עומדת אגודת הסטודנטים של אוניברסיטת תל אביב.

"כולנו יודעים שאנו משלמים יותר מדיי לסופרמרקט. בטח שהרבה יותר מדיי לשופרסל. בזמן שהם מממנים בכספנו את תחרות מאסטר-שף, פרסומות עם צביקה הדר - אנחנו לא סוגרים את החודש. מנהלי שופרסל היקרים, אם לא שמתם לב - יש 400 אלף איש ברחובות - לא הגיע הזמן שתתעוררו ותפסיקו לגזור קופון על מאות אלפי משפחות שקורסות תחת הנטל?", נכתב בעמוד הפייסבוק של הקבוצה.

בקבוצה מסבירים את הבחירה דווקא ברשת שופרסל בכך שהיא חלון הראווה של הקמעונות בישראל עקב היותה רשת המזון הגדולה ביותר ולכן אשמה לא פחות מהיצרנים הגדולים בעליות המחירים: "היא לא יעילה, המנגנונים שלה מנופחים, וכל השוק מיישר מחירים לפיה. אתם חושבים שהמע"מ גבוה מדי? תחשבו על 'מס דנקנר', הכסף שנוחי דנקנר מכניס לכיסו על כל חלב, אורז, קוטג' ושקית במבה שאנחנו קונים. מה שאומר שכולנו משלמים, ומשלמים הרבה. אז נפסיק לשלם וכך שופרסל תבין", נכתב בדף.

אולם גם כלפי רשתות המזון האחרות לא נחסכת ביקורת ואף מובהר כי הן הבאות בתור ובכל שבוע תיבחר רשת אחרת שתוחרם. "לא ש'מגה בעיר' זולה במיוחד ולמעשה כל רשת 'גונבת' מחירים על מוצרים מסוימים". עוד מפרסמת הקבוצה רשימה של 16 מוצרים שיקרים יותר בשופרסל מאשר שתי רשתות אחרות, ששמן לא מופיע בעמוד אלא כ"רשת 2 ורשת 3".

בין הטוקבקים בעמוד הפייסבוק ניתן למצוא בעיקר אמירות התומכות בחרם כמו "אני חלק מהמאבק הזה, כי בעיניי זה חלק ממה שאנחנו האזרחים צריכים לעשות למען הפחתת הריכוזיות בישראל. לא יתכן שקבוצת אי.די.בי שבשליטת נוחי דנקנר תשלוט ב-15% מכל המשק הישראלי. בנאדם אחד, נוחי, שולט בשווה למיליון אזרחים ממעמד הביניים". לצד זה מופיעות תגובות אחרות כמו "דווקא בשופרסל המחירים הכי נוחים מכל הרשתות בארץ. מה נפלתם עליהם. הם היחידים שכל שבוע נותנים הנחות ענק".

מרשת שופרסל נמסר בתגובה: "אנו תומכים במחאה הציבורית ומאמינים שמחירי המזון בארץ צריכים להיות זולים בכ-20% ממחירם היום, על מנת להוריד את המחירים, שופרסל ורשתות המזון ימשיכו להוריד את המחירים כפי שעשו בחודשים האחרונים. יש צורך שהמדינה תצמצם או תבטל את המע"מ, שהספקים יבטלו את עליות המחירים שנעשו מתחילת השנה.

"המחירים בשופרסל שלי ברמת אביב זולים יותר מכ- 150 סניפים שכונתיים בתל אביב, זולים יותר מ- AM PM, זולים יותר מסניפי מגה בעיר וזול יותר ממאות מינימרקטים בתל אביב ולכן תמוהה המחאה. בבדיקה השוו חנות שכונתית (שופרסל שלי) לחנויות דיסקאונט (רמי לוי איילון ומגה איילון) אם היו משווים את רמי לוי איילון ומגה איילון לשופרסל דיל איילון, היו מוצאים ששופרסל דיל איילון זולים מהם כפי שנקבע בבדיקות לפני החג הקודם בתקשורת: ידיעות אחרונות, דה מרקר ועוד. אנו מזמינים את נציגי אגודת הסטודנטים של תל אביב לדון איתנו בעובדות ובדרכים נוספות לקידום המחאה החברתית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker