יועצי ועדת הרבנים לענייני תקשורת המליצו לאיים בתביעות ולשכור חברת חקירות נגד המתנגדים

ועדת הרבנים, הגוף ששולט בתחום הכשרות בטלפונים הסלולריים במגזר החרדי, שכר לראשונה משרד יחסי ציבור ■ המשרד הכין תוכנית לוועדה שבה הודה כי הצרכנים החרדים הם "לקוח שבוי" ■ משרד היח"צ: "מדובר בטיוטה שכלל לא הוגשה לוועדה"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חרדי משוחח בטלפון נייד בירושלים, למצולם אין קשר לכתבהצילום: אוליבייה פיטוסי

תוכנית אסטרטגית שהוכנה עבור ועדת הרבנים לענייני תקשורת - הגוף שאחראי על חסימת האינטרנט וקווי תוכן במגזר החרדי - כוללת הצעות לאיים על יצרני חדשות במגזר החרדי באמצעות מכתבי התראה ואף להפעיל חברת חקירות נגד חברה מסחרית שנפגעת מפעילות הוועדה.

בתוכנית, שגיבש משרד יחסי ציבור ששכרה הוועדה באחרונה, מוצגת פעילות הוועדה כמי שנעשית בכפייה על המגזר החרדי, שהינו "לקוח שבוי". מנגד, בחברה טוענים כי הוועדה לא אישרה את המסמך. 

סמארטפון בפיקוח ועד הרבניםצילום: אוליבייה פיטוסי

במצגת האסטרטגית שהגיעה לידי TheMarker, מופיעה המלצה לוועדת הרבנים - גוף כשרות שלכאורה אינו פועל למטרות מסחריות - להשקיע משאבים בפרסום וקידום פעילות הוועדה, בין השאר בקמפיינים בעיתונות החרדית, בהדפסת עיתונים ייעודיים ובפעילות לובינג מול משרד התקשורת.

ועדת הרבנים לענייני תקשורת שולטת מזה כ-15 שנה בתחום הכשרות בסלולר במגזר החרדי ומעניקה כשרות לכחצי מיליון מנויים. הוועדה מאפשרת שימוש רק במכשירים כשרים החסומים לאינטרנט ולשירותים נוספים, כולל הודעות סמס. במקביל, הוועדה שולטת בלעדית גם בקומות הכשרות של כל חברות הסלולר - סדרה של מספרי טלפון בעלי קידומת זהה המשויכים למסלולים הכשרים. במספרים אלה יש לוועדת הרבנים הרשאה לבצע חסימה של שירותי תוכן שלגביהם היא מחליטה כי אינם ראויים למגזר החרדי. כל חברות התקשורת פועלות בשיתוף פעולה עם ועדת הרבנים ומעניקות לנציג הוועדה יכולת טכנית לבצע את החסימה ללא כל פיקוח.

בשנים האחרונות נמתחת ביקורת חריפה על התנהלות הוועדה. תחקיר TheMarker גילה כיצד הוועדה פועלת באופן שרירותי וללא נימוק לחסימת קווי תוכן פנים חרדיים, בהם קווי חדשות חרדיים ואפילו קווי מידע לחולים. במקביל, נציג הוועדה מנסה להשתלט גם על פעילות מסחרית ועל שיווק המכשירים הכשרים. לא רק זאת, אלא שהוועדה דרשה כי יתאפשר לנציג הוועדה להאזין להודעות קוליות בקבוצות שיח טלפוניות וזאת ללא ידיעת המשתתפים. 

הביקורת החריפה חילחלה גם למקבלי ההחלטות. בתקופת הקורונה חסמה הוועדה לא פעם קווי תוכן חיוניים הן של משרד הבריאות והן של מוסדות החינוך. חסימות אלה אילצו את משרד התקשורת להתערב ולכפות על הוועדה (למעשה לכפות על חברות התקשורת שמעניקות לוועדה את ההרשאה לחסימת מספרים) שלא לחסום קווים חיוניים.

שר התקשורת, יועז הנדלצילום: אלכס קולומויסקי

"קהל שבוי"

כדי להתמודד עם הביקורת החריפה, שכרה הוועדה לראשונה משרד יחסי ציבור פנים חרדי בבעלות יועצי התקשורת אבי בלומנטל ומני חדד. המשרד הכין לוועדה מצגת ל"מתווה פעולה" לוועדת הרבנים ב-2020. המתווה של משרד הייעוץ שמלווה כיום את הוועדה, מאמת הטענות שמועלות שוב ושוב נגדה, בנוגע לאחת הבעיות המרכזיות בפעילותה - העובדה שהצרכנים החרדים נאלצים לעתים לרכוש טלפון כשר בעל כורחם בשל כפייה קהילתית, בין השאר באמצעות "מוסדות", כך לפי המצגת.

הכוונה היא למוסדות החינוך שמסרבים לקבל תלמידים למוסדות החינוך אם להורים אין מכשיר כשר. "חלק מקהל הצרכנים הוא קהל שבוי", נכתב במסמך. סיבה נוספת לכעס מצד הלקוחות, כך מודים יועצי הוועדה עצמה, הוא החסימה השרירותית של קווי תוכן, בין השאר של קבוצות שיח קוליות של בני משפחה - שירות הדומה לקבוצת וואטסאפ משפחתית שנחסם בחלקו על ידי הוועדה. 

ברשות התחרות החלו בחודשים האחרונים לבחון את פעילות הוועדה לאור העובדה שהיא מונופול בתחומה ואין ועדה נוספת שמחזיקה בהיתר למתן כשרות למספרי טלפון בקומה הכשרה. התוכנית התקשורתית מביאה זאת בחשבון ובמסמך הוועדה מוצגת ככזו שאין לה תחרות - דווקא כיתרון בפעילותה.

המסמך גם יורד לשורש הבעיות של הוועדה דווקא בתוך הקהל החרדי. כפי שפורסם ב-TheMarker, החלטותיה אמנם היו אמורות להתקבל על פי רבני הוועדה, אבל בפועל רובם התנערו ממנה וטענו כי מזכירי הוועדה כלל לא מצייתים להם. במסמך נכתב כי ועדת הרבנים "סובלת מחוסר בלגיטימציה (אין ועדה דה- פקטו. הרבנים לא מתכנסים ואין 'פנים' כלפי חוץ)". עוד נכתב כי הוועדה "נתפסת כוחנית ומזוהה עם חסידות גור (חוסמת שרירותית)".

חרדים בירושלים, למצולמים אין קשר לכתבהצילום: אמיל סלמן

לוועדת הרבנים הוצע לפעול כדי לשפר את התדמית שלה ולהבהיר את הצורך בפעילות הוועדה עבור המשתמשים החרדים. מנגד, מוצע גם "להחזיר מלחמה" לאותם גורמים שלטענת הוועדה משמיצים אותה. כך למשל, מוצע לפעול באופן אגרסיבי נגד שירותי התוכן החדשותי בטלפון המכונים "קווי הנייעס". הקווים האלה פועלים במודל של הכנסות לפי דקות שיחה, ולכן החסימות של ועדת הרבנים פוגעות במודל העסקי שלהם. לפי המתווה, הוצע "לחשוף את המניע של הכתבים ובעלי הקווים באמצעות מכתבי התראה".

אחת מחברות שירותי התוכן שמובילה את המאבק בוועדה היא חברת ימות המשיח. נגד חברה זו הוצעו כלים אגרסיביים במיוחד. לפי המסמך הוצע להתחיל ב"ניסיון הידברות… ובהתאם לצורך, הפעלת חברת מודיעין כנגד ימות המשיח". עם זאת, אין אישור לכך שגורם בתוך הוועדה אכן אישר לשכור משרד חקירות.

המסמך מציע לפגוע בקווי התוכן גם באמצעות הכיס. משרד היח"צ הציע כי יבצע פעילות לובינג מול משרד התקשורת לביטול דמי הקישוריות - התשלום להעברות שיחה בין חברות תקשורת. צעד זה היה חותך לחלוטין את הכנסות קווי התוכן. בפועל, הוועדה שיש לה כוח פוליטי רב, אכן פעלה בשנים האחרונות מול משרד התקשורת בביטול דמי הקישוריות או במגבלות שונות שנועדו לפגוע בקווי התוכן. 

"טיוטה ראשונית"

במקביל לשכירת משרד יחסי הציבור, החל בשבועות האחרונים קמפיין פנים חרדי באמצעות קבוצות וואטסאפ שנועד להיאבק בקווי התוכן הנאבקים בוועדת הרבנים. הפעילות נעשית באמצעות קבוצות וואטסאפ אף שלפי הוועדה אין היתר להשתמש באפליקציה זו. במשרד יחסי הציבור מדגישים כי אין להם כל קשר לפעילות זו.

שאלת המדיניות לגבי ועדת הרבנים לענייני תקשורת מגיעה כעת לפתחו של שר התקשורת הנכנס יועז הנדל. בפני הנדל הונחו טענות רבות נגד הוועדה בשל חסימות הקווים השרירותיות. הנדל עצמו סבור כי באופן עקרוני יש לאפשר לוועדה לפעול מאחר והיא פועלת באמצעות הרשאה שמעניקים להם המנויים כאשר הם רוכשים מסלול טלפון כשר. עם זאת, הנדל מתכוון לבחון את הסוגיה בחודשים הקרובים.

ממשרד בלומנטל חדד תקשורת נמסר: "מדובר בטיוטה ראשונית שנכתבה לצורך סיעור מוחות בין עובדי המשרד, אשר מעולם לא הוגשה לוועדה וברור שלא אושרה. בין היתר הטיוטה מתייחסת למכלול השמצות שפורסמו כנגד ועדת הרבנים לאורך השנים בכלי התקשורת ודרכי ההתמודדות מולם". במשרד דחו את הטענה כי יש להם קשר כלשהו למפעיל קבוצות וואטסאפ עבור הוועדה.

מטעם ועדת הרבנים לעניני תקשורת נמסר: "איננו יודעים על מה מדובר, מעולם לא ראינו מסמך מעין זה ואין לנו כל קשר אליו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker