קידום אגרסיבי: מחיר הרומן של ניר ברקת עם "ידיעות אחרונות"

לפי הערכות, ברקת שילם 150 אלף שקל בהסכם חריג עבור הוצאת ספרו ב"ידיעות ספרים" ורכישת עותקים - וגם זכה לסיקור נרחב ב-ynet וב"ידיעות אחרונות" ■ גם אבי גבאי רכש מידיעות עותקים של ספרו בתקופת בחירות ■ ידיעות: "הספרים עומדים בקריטריונים של ההוצאה"

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
שרית חדד וח"כ ניר ברקת באירוע השקת ספרו של ברקת, בתחילת אוקטובר
שרית חדד וח"כ ניר ברקת באירוע השקת ספרו של ברקת, בתחילת אוקטוברצילום: צילום מסך מתוך עמ

כל מי שגלש באתר ynet לא יכול היה לפספס את זה. באוקטובר, במשך כארבעה ימים, כיכבה באתר הבית ידיעה בולטת במיוחד - פעם בכותרת הראשית, פעם בראש מדור החדשות ופעם בסטריפ המגזיני. גם אנשים שבקיאים בסדרי העבודה ב-ynet הודו כי הקידום האגרסיבי והמתמשך של הידיעה הוא חריג ומעלה תמיהות.

הידיעה שכיכבה באתר ynet נלקחה משער מוסף העיתון המודפס של "ידיעות אחרונות". היא כללה ראיון עם ח"כ ניר ברקת (הליכוד) שזכה לכותרת "אני אהיה ראש הממשלה הבא". הראיון עמו, שקודם באינטנסיביות במשך כמה ימים גם במהדורה המודפסת, היה חגיגי במיוחד. הסיבה לחגיגה היתה ספר חדש שהוציא ברקת בשם "רץ למרחקים ארוכים". הספר, באופן לא מקרי, יצא לאור בהוצאת ספרים המשויכת לאותה קבוצת תקשורת - ידיעות ספרים, שבבעלות קבוצת ידיעות אחרונות.

אלא של-TheMarker נודע כי העסקה בין הוצאת הספרים לברקת היתה חריגה ובמודל שאינו מקובל בתחום הספרים. ברקת מימן בעצמו את עלויות סופר הצללים שכתב את רוב הספר, את העריכה ואת ההוצאה לאור. הערכות בענף הן שמדובר ב-30 אלף שקל עבור הוצאת הספר.

וזאת היתה רק ההתחלה. ברקת גם רכש מההוצאה מספר רב של ספרים - כמה אלפי ספרים שחילק חינם לתומכיו. ההערכות הן שהסכום הכולל ששילם ברקת להוצאת ידיעות הוא 150 אלף שקל לפחות. כמו כן, ברקת אמור לקבל שיעור תמלוגים נמוך עבור כל ספר שיימכר. ברקת סירב לבקשת TheMarker לחשוף את הסכום המדויק. לגבי ההערכות בנוגע לסכום שהוא שילם לידיעות ספרים, בלשכתו של ברקת מסרו כי הם מסרבים להתייחס למספרים והכחישו כי החוזה בין הצדדים כלל סעיף שחייב את "ידיעות אחרונות" ו-ynet לקדם את ברקת או ספרו.

נוני מוזס
נוני מוזסצילום: עופר וקנין

ברקת השיק את הספר באירוע חגיגי באולמי אווניו, שבו בין השאר שרה לו הזמרת שרית חדד את השיר "אתה תותח". באירוע, שלפי הנוכחים שם נראה כמו השקת הקמפיין האישי שלו לריצה לראשות הממשלה, קיבלו 4,000 האורחים את ספרו של ברקת חינם.

מלשכת ברקת נמסר: "ח"כ ברקת ערך התקשרות סטנדרטית עם הוצאת הספרים בדומה למקובל בענף ולכלל ההתקשרויות של הוצאת ידיעות עם סופרים ואישי ציבור - על בסיס של הסכם תמלוגים והכנסות ממכירת הספר. אנחנו שמחים על ההתעניינות הגדולה שהספר יצר בציבור ועל קצב המכירות הגבוה בחנויות הספרים".

תזמון מדויק

ההתקשרות של ברקת אמנם חריגה מבחינת מודל העסקה והעברת התשלומים להוצאת ידיעות ספרים, אבל הוא לא הפוליטיקאי הראשון שמוציא ספר בהוצאת ידיעות. פוליטיקאים רבים אוהבים להתהדר בספר שמאגד את השקפת עולם במגוון תחומים, או כזה המציג את הישגיהם - כמובן מנקודת מבטם החיובית.

אחד מהם הוא ראש הממשלה בנימין נתניהו. באופן אירוני, נתניהו הוציא את ספריו דרך אותה הוצאת הספרים של אויבו הוותיק, ארנון (נוני) מוזס, שעמו הוא עלול למצוא עצמו על ספסל הנאשמים. עם זאת, לא פלא שפוליטיקאים נוספים מעוניינים בשיתוף פעולה עם הוצאת ידיעות ספרים: זאת הוצאת הספרים השלישית בגודלה בישראל - ולעיתון ולאתר השפעה משמעותית על סדר היום הציבורי. הוצאת הספר בדרך כלל כרוכה גם בקידום משמעותי בעיתון.

אבי גבאי
אבי גבאיצילום: יצחק הררי / דוברות

להוצאת הספר של ברקת קדמה הוצאת ספרו של אבי גבאי "הכל אפשרי". הספר יצא בתזמון מדויק באמצע מערכת הבחירות שבה התמודד בראשות מפלגת העבודה. העסקה בין גבאי להוצאת ידיעות לא כללה מרכיב של תשלום מראש עבור הוצאת הספר, אבל גם גבאי רכש בתקופת הבחירות מספר גדול של ספרים למטרות פוליטיות, ושילם סכום גבוה להוצאה עבור רכישת הספרים בהנחה.

המקרה של גבאי גם גרר ביקורת ציבורית על רקע הקידום לו זכה ב"ידיעות אחרונות" בתקופת בחירות. הצטרפה לזה תמונה שפורסמה ב-TheMarker מאירוע בבית שגריר בריטניה בישראל, שם נראה גבאי כשהוא משוחח עם מוזס בשיאה של פרשת תיק 2000 והחשד להטיית הסיקור של מוזס. בכל מקרה, גבאי אומר כי לא היה הסכם מקדים עם "ידיעות" שבו התחייב להעביר לעיתון כסף תמורת הוצאת הספר או סיקור חיובי שלו - וגם לא הסכם לרכישת עותקים.

מקרה בולט נוסף של ספר שיצא בהוצאת ידיעות ספרים הוא ספרו של יאיר לפיד "מבט אל העתיד" שיצא לאור ב-2017, וגם הוא מכיל את השקפות עולמו בתחומים שונים באמצעות מאמרים ונאומים מהשנים האחרונות. ספרו של לפיד קודם גם הוא ב"ידיעות אחרונות", באמצעות ראיון מיוחד עם לפיד, שבעצמו כתב בעבר ב"ידיעות אחרונות".

בניגוד למקרים של ברקת וגבאי מהשנה האחרונה, בלשכת לפיד הבהירו שלא היתה כל העברת כספים מטעמם להוצאת ידיעות ספרים. בלשכה מסרו כי "ההסכם בין לפיד להוצאה הוא סטנדרטי, שבו ההוצאה מקבלת את הזכויות להוציא לאור ספר, והמחבר מקבל תמלוגים בהתאם למכירות. לא היתה העברה של כסף מלפיד להוצאת הספרים, גם לא באמצעות רכישת ספרים עתידית. ההיפך, הוא מקבל 40 עותקים חינם ואפשרות לרכוש עוד בהנחה של 50%".

ח"כ יאיר לפיד
ח"כ יאיר לפידצילום: אמיל סלמן

פוליטיקאי נוסף שהוציא באחרונה ספר באמצעות "ידיעות אחרונות" הוא ח"כ משה (בוגי) יעלון (כחול לבן), שהוציא ב-2018 מהדורה מעודכנת של ספרו "דרך ארוכה קצרה". גם במקרה של יעלון טוענים בלשכתו כי לא היתה כל העברת כספים ממנו ל"ידיעות".

מלשכתו של יעלון נמסר: "ספרו של יעלון 'דרך ארוכה קצרה' יצא לאור לראשונה ב-2006 ובמהדורה מעודכנת ב-2018, בתקופות שבהן לא כיהן בתפקיד רשמי או ציבורי כלשהו ולא במהלך קמפיין בחירות כלשהו. יעלון לא שילם עבור הוצאת הספר - להיפך, ההוצאה שילמה ועדיין משלמת לו עמלה מקובלת, לפי מספר הספרים שנמכרים בפועל". בלשכה התייחסו גם לשאלה אם להוצאת הספר היתה השפעה על אופן הסיקור בעיתון, ומסרו כי "לא זכור לנו שיעלון זכה לסיקור אוהד ב'ידיעות אחרונות'".

העלויות לא דווחו

מעורבות קבוצת ידיעות בעסקה עם ברקת נושאת רגישות יתרה בשל ההקשר האקטואלי - תיק 2000. "ידיעות אחרונות" אמנם מקדם כל ספר שיוצא לאור בהוצאת הספרים של הקבוצה, אבל כשמדובר בפוליטיקאי המממן בסכומים גבוהים את הוצאת הספר - זהו מודל עסקה שונה לגמרי, שבו ל"ידיעות" יש רווח מיידי מאדם המסוקר בעיתון. בצד השני, של הדרג הפוליטי, עסקות כאלה מעלות שאלות בנוגע למגבלות הכלולות בחוק תעמולת בחירות וחובת הדיווח על ההוצאה הפוליטית.

ח"כ יעלון
ח"כ יעלוןצילום: אבישג שאר ישוב

לפוליטיקאי מותר, כמובן, לעסוק באופן פרטי בהוצאת ספריו, אבל לפחות במקרים של ברקת וגבאי נראה כי היה קשר הדוק בין הוצאת הספר, חלוקתו בחינם וקבלת סיקור נרחב בעיתון - לבין הרצון לקצור הישג פוליטי. בשני המקרים, של ברקת וגבאי, עלויות הספר לא דווחו.

בעיתון "ידיעות אחרונות" וב-ynet סירבו להגיב לידיעה. מהוצאת ידיעות ספרים נמסר: "ידיעות ספרים פועלים רק על פי שיקולים מערכתיים וכל הספרים הנדונים עומדים בקריטריונים של ההוצאה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker