לדף הבית של TheMarker
המשפיעים 100 / 14

יאיר לפיד

שר החוץ וראש הממשלה החליפי
חגי עמית
שתפו בוואטצאפשתפו בוואטצאפ

התוכנית של יו"ר יש עתיד לשנתיים הראשונות של הממשלה הנוכחית היתה פשוטה: במו"מ הקואליציוני הוא סגר לעצמו את תפקיד שר החוץ, התפור למידותיו. אחרי הכל, גם בשנותיו כיו"ר האופוזיציה הוא נטל לעצמו את תפקיד שר החוץ הלא־רשמי בממשלת הצללים של ישראל, והסתובב עצמאית בין בירות העולם. גם אם באופן מסורתי תפקיד שר החוץ אינו רב השפעה, המסלול הזה היה אמור לבנות את תדמיתו המדינית של לפיד, ולאפשר לו להצטלם עם מנהיגים זרים בזמן שנפתלי בנט מתמודד עם חבלי הלידה של הממשלה החדשה. ההנחה היא שאם הדברים יתקדמו לפי התוכנית – הוא ייכנס בעוד שנתיים למשרד ראש הממשלה, ואם הממשלה לא תחזיק מעמד, הוא יגיע מוכן לקמפיין הבחירות שיצפה לו.

הבאג בתוכנית הוא שהממשלה אמנם הורכבה בזמן שישראל היתה מדינה פתוחה, שהותירה את מגפת הקורונה מאחוריה, אך החלה לכהן בפועל במדינה המתמודדת עם וריאנט דלתא, וזירת העימות המרכזית שלה היא קבינט הקורונה. לפיד עוד ניסה להיצמד לתוכניתו המקורית ולהתמקד ביחסי החוץ, ובהתאם לכך לא ראה צורך ליטול חלק בדיוני קבינט הקורונה, אך נאלץ לסגת מהקונצפט הזה בתחילת אוגוסט. הציבור הרחב לא קנה את הגישה הזו. אזרחי ישראל יודעים שמאחורי ההצטנעות של לפיד – שלמרות תואר ראש הממשלה החלופי שמוצמד לו, שב ומדגיש כי בישראל יש בפועל ראש ממשלה אחד בלבד, העונה לשם בנט – מסתתרת אמת אחרת.

לפיד הוא האיש שעומד מאחורי המפלגה הגדולה בקואליציה, ומנהיג את גוש מפלגות המרכז־שמאל שמחזיק ברוב בקואליציה. הוא אדריכל הממשלה הנוכחית, זה שהעניק לבנט את המפתחות למשרד ראש הממשלה, ואמור לרשת אותם ממנו בבוא היום. ולמרות היותו האיש שירוויח יותר מכולם אם הממשלה תשרוד, הוא גם אחד מהכוחות בקואליציה שברמה האלקטורלית אינו חושש ממערכת בחירות נוספת – נתון המקנה לו מנוף כוח על יתר המפלגות החברות בקואליציה. בהתאם, הוא המושך בחוטים המניעים את הממשלה הנוכחית. הוא ממשיך ליהנות מכך שהשרים ממפלגתו נאמנים לו באופן מוחלט – וניתן היה לראות זאת לאחרונה בדיון בסוף אוגוסט בנוגע להגדלות הפנסיה לאנשי הקבע, כששרים מיש עתיד, כמו שר הרווחה מאיר כהן והשרה לשוויון חברתי מירב כהן, לא התנגדו לפשרה שאליה הוא הוביל עם בני גנץ.

שרת הפנים איילת שקד דאגה להכריז בראיון שהעניקה בסוף אוגוסט כי "אם לפיד יקדם מדינה פלסטינית לא תהיה לו ממשלה". עם זאת, ההשפעה הגדולה של לפיד על הממשלה הנוכחית אינה מתבטאת במישור המדיני עליו אמון משרד החוץ בהובלתו. למעשה, כל זמן שלפיד לא יכניס את שותפיו מהימין לפינות אידיאולוגיות במישור המדיני־ביטחוני, הוא יוכל לכוון את הממשלה בהתאם לאג'נדה של מפלגתו. מבחינת מצביעיו, לפיד חתום על מהלכים כמו הרפורמה במערך הכשרות או הרפורמה ביבוא שנועדה להוריד את יוקר המחיה, לא פחות משחתום עליהם שר האוצר, אביגדור ליברמן. לא פחות מכך, היכולת שלו להוביל לפשרות בין המפלגות השונות בקואליציה תקבע בסופו של יום את אורך חייה של הממשלה.

עוד בדירוג 100 המשפיעים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פיספסתם