נדמה לכם שאין אצלכם פערי שכר בארגון? כדאי שתתעמתו עם המספרים

שוויון, גיוון והכלה אינם רק נכונים מוסרית, אלא גם טובים לעסקים ■ אלה הנוסחאות שיעזרו לכם להבין עד כמה הצלחתם לצמצם פערים, להעסיק עובדים מדמוגרפיות שונות ולשלם באופן שוויוני לעובדות

רוית אורן
רוית אורן
אידיליה של אינקלוסיביות. האתגר של מנהלי ומנהלות כוח אדם
אידיליה של אינקלוסיביות. האתגר של מנהלי ומנהלות כוח אדם צילום: Monkey Business Images/Shutterst
רוית אורן
רוית אורן

לפי דו"ח של מקינזי מסוף 2021, צמצום פערים מגדריים בעולם העבודה יוסיף 12 מיליארד דולר לתוצר הלאומי הגולמי בארה"ב עד 2025, ואילו 2 מיליארד נוספים יתווספו לקופה הלאומית בעקבות צמצום פערים על רקע לאום ומגזר. במחקר נוסף שנערך בקרב 8,300 עובדים בארה"ב, 82% מהמשיבים השיבו כי חשוב להם שמקום עבודתם יהיה שוויוני, מגוון ומכיל.

נתונים אלה מצטרפים לקשת רחבה של מחקרים שמצאו שצמצום פערים מגדריים ומגזריים ופיתוח תרבות של גיוון, שוויון והכללה (Diversity, Equity & Inclusion) אינם רק נכונים מוסרית, אלא גם ובעיקר טובים לעסקים, והם תנאי בסיסי לשימור עובדים, בייחוד על רקע גל ההתפטרות הגדול. אף על פי כן, גם ב-2022, הכלכלה העולמית עודנה נשלטת בידי גברים לבנים ממעמד סוציו־אקונומי גבוה. פערי השכר בין גברים לנשים ובין אוכלוסיות חברתיות ואתניות שונות, לצד פערי הייצוג שלהם בתפקידי ניהול בכירים, היו ונותרו בעיה עולמית.

למנהלות ולמנהלי משאבי אנוש יש את הכוח - ואת האחריות - לקרוא תיגר על הסטטוס קוו הזה. לא צריך להשתמש במערכות מורכבות - בעזרת מגוון מדדים קלים לחישוב, ניתן לזהות מגמות לפערים בתוך הארגון, ולפעול יד ביד עם סמנכ"לית הכספים לצמצומן, מתוך ראייה כלכלית־אסטרטגית שלפיה בעלי העניין ובעלי המניות ירוויחו יותר מארגון מגוון, שוויוני ומכיל.

שיטות המדידה: עשו זאת בעצמכם

מדידת הגיוון, השוויון וההכללה בארגון אינה מסובכת כפי שנוטים לחשוב, וניתן לבצע אותה בכוחות פנימיים וללא תקציב ייעודי, על ידי בחירת שיטת המדידה הנכונה לכל פרמטר, ושילוב נכון ומאוזן ביניהם. כל תוצאת מדידה ראשונית תהווה נקודת ייחוס לביצועים (בנצ'מארק) לפרמטר הנמדד, שממנה ניתן להגדיר יעדים לשיפור.

שלט הנגשה. עבודה פנים ארגונית לקראת התאמות והכלה בהתאם למידע שמתקבל על העובדיםצילום: © Chris Dorney - Dreamstime.com

1. דמוגרפיות: היחס בין קבוצות שונות במקום העבודה יכול לתת תמונה ראשונה לגבי מידת הגיוון, השוויון וההכללה בארגון, ולשקף אם יש או אין בו ייצוג הולם של כלל קבוצות האוכלוסייה. לכן, מומלץ לבדוק את ייצוג הקבוצות השונות בארגון, במחלקות וצוותים לפי גיל, מגדר, העדפה מינית, אמונה, לאום, השכלה, צורכי נגישות פיזיים או רגשיים ומדדים נוספים. חלק מהדמוגרפיות הנבדקות, כמו למשל העדפה מינית או צורך בנגישות, הן אישיות יותר - ולעתים שאלה ביחס אליהן מנוגדת לחובת השמירה על צנעת הפרט. לכן, חשוב להוסיף לשאלונים שתנסחו רובריקת "מעדיפ.ה לא להשיב". מסיבה זו גם לא ניתן להסתמך אך ורק על שיטה זו, אך היא בהחלט תוכל לשקף את הנעשה בכלל חלקי הארגון.

2. דירוג: כשרוצים לברר עד כמה ההון האנושי מרגיש גיוון, הכללה ושוויון בארגון, אפשר להשתמש בשאלון היגדים אנונימי, עם אפשרות להשיב בסולם מדורג של 1 (לא מסכימ.ה בכלל) עד 5 (מסכימ.ה מאוד).

דוגמאות לשאלות שכדאי לשאול: • יש לי תחושת שייכות לארגון • באפשרותי להביע את דעתי ללא חשש מהשלכות • לתחושתי, ההנהלה מכבדת את כולנו באותה מידה • יש לי כאן הזדמנות להתפתח ולגדול • ההזדמנויות להתפתח, ולהתקדם כאן פתוחות בפני כל מי שעומד.ת בדרישות • אני מרגיש.ה שמקשיבים לי.

3. יחס: מדדי יחס חושפים את סיפור העומק שמאחורי מספרי הדמוגרפיה, היוזמה והדירוג. הם לוקחים צעד קדימה את הנתונים היבשים של התפלגות העובדים לקבוצות ואת רגשות הפרט, ומסבירים איך הם באים לידי ביטוי ב"התנהגויות" הארגון. כך למשל, מהו שיעור הקידום בתפקיד, גובה השכר, שיעור הייצוג המגדרי והדמוגרפי בשדרת הניהול, בצוותי משימה ובצוותי קבלת החלטות; כמו גם שיעורי השימור והגיוס של עובדים בכל אחת מהקבוצות הנמדדות. מידע זה גם שופך אור על תחושות העובדים ביחס לארגון, כפי שעולה מתוך שאלוני הדירוג.

צריך לדבר על כסף

כולם מדברים על זה, כולם מצקצקים בלשונם, אבל פערי השכר בין גברים לנשים, כמו גם בין גברים ונשים ממגזרים שונים, עומדים בעינם, כאבן שאין לה הופכין. בארה"ב, הפער נע בין 18% ל-30%, תלוי באוכלוסייה האתנית. בישראל, על פי דו"ח ארגון מעלה לאחריות תאגידית, נשים משתכרות 13% פחות מגברים בחברות ציבוריות, 15% פחות בהיי־טק ועד 40% פחות בתעשייה. עם הצהרות ומילים יפות לא הולכים למכולת, ולכן הפעולה היזומה הראשונה שיש לנקוט בה כדי לקדם תרבות ארגונית שוויונית, מגוונת ומכילה, היא צמצום פערי השכר וטווחי השכר.

1. פערי השכר: פערי שכר בארגון יחושבו על ידי השוואה בין השכר הממוצע של שתי הקבוצות הנבדקות. לדוגמה, כדי לבדוק את הפער בין שכר הגברים לנשים, יש לחשב תחילה את ממוצע השכר עבור כל מגדר, להחסיר את הממוצע הנמוך מהממוצע הגבוה, לחלק אותו בממוצע ולהכפיל את התוצאה ב-100. התוצאה שתתקבל תהווה את אחוז הפער בין שתי הקבוצות. לעתים, כשבודקים פערים בין גברים לנשים המבצעים תפקיד מקביל, ניתן גם לחשב את החציונים (נקודת האמצע) של כל קבוצה.

נוסחה זו טובה גם למדידה של פערי שכר מצטברים ופערים בהטבות שוות־כסף הנלוות לשכר. האחוזים המתקבלים ממחישים נכוחה לא רק את הפערים בשכר, אלא גם ובעיקר את ההטיות המגדריות בתרבות ובמדיניות הארגון ומסייעים להנהלה לגבש צעדים מניעתיים.

2. מיקום בטווח השכר: גם בעידן הטאלנטים, רוב הגדרות התפקידים בארגון באות עם טווח שכר משוער, שאמור לשקף את התשלום הסטנדרטי עבור התפקיד. הנוסחה הבאה מאפשרת לחשוף ולתקן עיוותים בשוויון, במצב שבו גבר ואישה ממלאים את אותו התפקיד אך האישה נמצאת רחוק יותר מהגבר בטווח השכר המקובל. ביקורת סדירה של טווחי השכר על ידי שימוש בנוסחה הבאה תשמש תרופת מנע לעיוותי שוויון אלה:

מדד היוזמה

על אף שארגונים מדברים על החשיבות שהם מייחסים לגיוון, שוויון והכללה, מחקרים מראים שבמבחן התוצאה אצל רובם קיים פער בין המילים למעשים. ערכים אלה לא נולדים מעצמם, אלא כתוצאה מאסטרטגיות ותוכניות עבודה ייעודיות. אם ארגון מעוניין לקדם הנושא, טוב ייעשה אם ימדוד את היוזמות הרלוונטיות שקידם עד כה הן ביחס לעצמו, והן בהשוואה לארגונים אחרים. כך למשל, ניתן למדוד מהו שיעורן של הכניסות לבניין שההנהלה הפכה לנגישות לכיסאות גלגלים, כמה מחדרי שירותים נהפכו לשירותי יוניסקס, כמה הרצאות ניתנו לעובדים בתחום הגיוון וההכללה, וכמה יוזמות פרואקטיביות לקידום שוויון מגדרי בוצעו בכל ימות השנה - ולא רק ביום האישה הבינלאומי. יכול להיות שהתמונה שתתקבל לא תהיה יפה, אך החדשות הטובות הן, שמכאן אפשר רק לעלות.

ד"ר רוית אורן היא ראש המחקר (COR) בחברת Keepy, מומחית למנהיגות ארגונית

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?