לדף הבית של TheMarker
המשפיעים 100 / 08

מנסור עבאס

יור מפלגת רע"מ
חגי עמית
שתפו בוואטצאפשתפו בוואטצאפ

מנסור עבאס עושה בימים אלה היסטוריה. מאז יוני הוא עומד בראש מפלגה ערבית המהווה את הבסיס לקואליציה ציונית שעליה מתבססת ממשלת ישראל. עדיין לא ברור מה יהיו התוצאות הסופיות של הניסוי. האם בעקבות המהלך של עבאס נוכל לומר כי מעתה, בכל מערכת בחירות עתידית שתתקיים בישראל, השותפות הקואליציונית עם מפלגות ערביות היא אופציה אמיתית המונחת על השולחן, או שהמסקנה מהתהליך שעבר עבאס תהיה דווקא שקואליציה של שותפות בין מפלגות ציוניות למפלגה ערבית אסלאמית אינה יכולה לשרוד, וכל שהיא מביאה הוא חורבן פוליטי על המנהיג הערבי שמחליט לקיים אותה?

עד כה, עבאס מתמקד בעבודה על הישגים כלכליים וחברתיים למגזר שלו. כשעבר חוק ההסדרים בממשלה, בתחילת אוגוסט, הוא כלל תקצוב בהיקף של כ־34 מיליארד שקל ליעדים שונים בחברה הערבית. זה אמור להיות ההישג הגדול שלו, ועבורו הוא שם בצד בינתיים את העיסוק בסוגיות אידיאולוגיות כמו המשך הבנייה הישראלית בהתנחלויות. הגישה הנוכחית של עבאס קובעת כי קודם יש להעביר את התקציב – ורק אחר כך לנהל מו"מ עם השותפים לקואליציה בנושאים אלה.

מאחורי הקלעים, עבאס אכן מרסן את מדיניות הממשלה. כשהממשלה נדרשת למהלכים כמו הריסת בתים בנגב, נפתלי בנט והשרים יודעים כי מוטב לשמור על השטח רגוע עד להעברת התקציב. בינתיים כוחו של עבאס מתבטא בסוגיות אזרחיות. כשהוא התנגד, בהנחיית מועצת השורא, לחקיקה לאי הפללת צרכני קנאביס – החוק לא עבר בכנסת; כשנציגים של החקלאים מגיעים לכנסת כדי להתנגד לרפורמה – הם פונים גם אליו. בתוך כך, הוא מוצף בפניות מצד אזרחים מהחברה הערבית המבקשים ממנו לסייע להם, מתוקף היותו חלק מהשלטון.

באופוזיציה נהנים לכנות את עבאס "אדוני ראש הממשלה", בניסיון לעקוץ את הקואליציה. בפועל, עבאס מתנהל בין הפטיש לסדן ובסקרים האחרונים שפורסמו הוא מתנדנד סביב אחוז החסימה. ברשימה המשותפת ממשיכים לטווח אותו מבחוץ, תוך ביקורת חריפה על חבירתו לממשלה שבראשה עומד מזכיר מועצת יש"ע לשעבר. בקרב ציבור מצביעיו הוא צריך עדיין להציג קבלות. מצב זה מייצר אצלו אינטרס לשמר את הממשלה זמן רב ככל האפשר, אלא שכל זה קורה לפני שהוא התמודד עם האתגר האמיתי שמצפה לו, ושיגיע ביום שבו ייאלץ להתמודד עם סיטואציה של פינוי שיח ג'ראח ואירועים בהר הבית, או הסלמה מול עזה או הרשות הפלסטינית. הגישה של רע"מ, לפיה בשיח והבנה הדדית לדרישות שלה ושל המפלגות האחרות בממשלה ניתן לפתור כל מחלוקת, תעמוד אז למבחן המשמעותי שלה: עבאס יצטרך להחליט אם הוא נשאר בממשלה הנמצאת בעימות עם גורמים בעולם הערבי, ומצביעיו יצטרכו להחליט אם הם מעדיפים פוליטיקאים שנשארים מחוץ למגרש וממשיכים להתנגד לממשלה מהאופוזיציה – או כאלה שבולעים צפרדעים הנוגדות את האידיאולוגיה שלהם, לטובת תקציבים וחקיקה אזרחית המיטיבה עמם.

עוד בדירוג 100 המשפיעים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פיספסתם