"אם יש לך איידס - זה גם הופיע": פרצות באתר מד"א הביאו לדליפת מידע רפואי

מד"א הסירה את כל אתריה מהאוויר בעקבות דליפת מידע רפואי ופיננסי, והם אינם זמינים ■ לדברי ההאקר שאיתר את הפרצות, "היה אפשר להשבית את מערכת השליטה והבקרה של מד"א ולפגוע בתקשורת של האמבולנסים עם המוקד"

אמיתי זיו
אמיתי זיו
צילום מסך מתוך אתר מדא
מידע שנחשף באתר מד"אצילום: מתוך אדר מד"א
אמיתי זיו
אמיתי זיו

שורה של פרצות אבטחה חמורות באתר מגן דוד אדום (מד"א) חשפה לרשת מידע מזהה של פציינטים, מידע רפואי רגיש, מידע פיננסי ואף מידע על מתנדבי הארגון. ניתן היה אפילו להפיל חלק משרתי מד"א מרחוק ולפגוע במערכות חיוניות שלה. את הפרצה חשף האקר כובע לבן (כזה שמאתר פרצות במערכות למטרות שיפור והגנה, ולא כדי לגרום נזק) ובעקבות פנייתו לארגון ולרשות הסייבר, כל אתרי מד"א אינם באוויר כבר מאתמול (א').

אליאל האוזי הוא מתכנת במקצועו, בוגר יחידת מצו"ב (מרכז צופן וביטחון) בצבא והאקר לבן בזמנו הפנוי. לפני כחודש הוא חשף פרצת אבטחה ראשונה במד"א. "זו הייתה פרצה של דליפת מידע. על ידי שינוי פרמטרים בדפדפן היה אפשר להגיע לפרטים של מטופלים אחרים: אפשר היה לראות שם, כתובת, טלפון, מספר תעודת זהות אבל גם שטרי חוב - כמה אתה חייב למד"א. אחר כך מצאתי גם מסמכים רפואיים, כל מה שנאמר לפראמדיק באמבולנס, למשל, אם בן אדם חולה איידס, זה גם הופיע".

אמבולנסצילום: תומר נויברג / ג'ינ

האוזי גם מצא דרך לראות מספרי כרטיס אשראי של מטופלים ואף לשלם כל חשבונית של מד"א בשקל אחד. "הפרצה היתה מאד קלה, כל מי שמבין טיפה איך אתר עובד היה יכול להגיע לזה תוך כמה דקות", הוא מתאר.

החולשה היתה באתר התשלומים של מד"א. האוזי התלבט רבות אם לפרסם אותה בעיתונות, והחליט לבסוף לדווח רק למד"א על הבעיות - והם סגרו את החור במהירות. חודש לאחר מכן החליט האוזי לבדוק שוב מה קורה באתר מד"א. הוא מצא באתר המתנדבים כרטסת של כל עובדי ומתנדבי מד"א - כולל מספרי תעודת זהות, כתובת מגורים וטלפונים. הוא המשיך לחפור והגיע ל"גביע הקדוש": "מצאתי מקום שדרכו אני יכול להעלות קובץ לשרת ולהשתלט עליו (פרקטיקה המכונה Remote Shell). אפשר להוריד את כל הדאטה בייס, לכבות אותה להוריד את כל הקוד. היה אפשר די בוודאות להשבית את מערכת השליטה והבקרה של מד"א ולפגוע בתקשורת של האמבולנסים עם המוקד", הוא מספר.

האוזי דיווח על שתי הפרצות למערך הסייבר הלאומי, לרשות להגנת הפרטיות ולמד"א. בעקבות הדיווח השני, על הפרצה החמורה יותר, מד"א הורידו אתמול את כל האתרים שלהם מהאוויר. מדובר בפרצה חמורה ביותר שחשפה מידע רפואי ופיננסי רגיש, וגם הוכיחה לכאורה פגיעות במערכת הצלה קריטית בישראל.

מידע שנחשף באתר מד"אצילום: מתוך אתר מד"א

ממד"א נמסר: "כל מערכות המידע של מד״א מאובטחות ברמה הגבוהה ביותר ובאמצעים הטכנולוגיים המתקדמים ביותר. יחד עם זאת, פרצות מתגלות לעיתים ככל שרמת ההאקרים עולה ולכן מיד כשנודע לנו על הפירצה נקטנו בכל האמצעים הנדרשים. יודגש ויובהר כי בשום שלב לא נשקפה כל סכנה לשרתים המבצעיים של הארגון".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"