מרים אדלסון

מו"לית ישראל היום

נתי טוקר
נתי טוקר
נתי טוקר
נתי טוקר

לא מעט אנשים הופתעו במאי השנה, כשמשרד יחסי הציבור של "ישראל היום" הוציא הודעה רשמית על כך שהמו"לית החדשה של העיתון היא מעתה ד"ר מרים אדלסון, רעייתו של איל הקזינו ומייסד העיתון, שלדון אדלסון. רק לפני כשנתיים, במסגרת הליכים משפטיים סביב חשיפות השיחות בין אדלסון לבין ראש הממשלה בנימין נתניהו, התנערו בני הזוג אדלסון מהעיתון וטענו כי כלל אינו בבעלותם. אבל לפתע הכוכבים הסתדרו ומרים אדלסון נהפכה – או למעשה, התגלתה – כאישה החזקה בעיתון בעל החשיפה הגדולה ביותר בישראל.

אם לא די בזה, באחד מימי שישי של חודש אוגוסט עשתה אדלסון צעד נוסף והפקיעה חלק נכבד משער העיתון לטובת מאמר פרי עטה שתומך באופן מוצהר בחוק הלאום. אדלסון פירטה את נימוקיה בעד חוק הלאום לישראל, אף שהיא עצמה מתגוררת בארצות הברית.

לא כולם הגיבו בהפתעה לצעד של מרים אדלסון. אלה שהכירו מקרוב את התנהלות בני הזוג אדלסון ידעו היטב שמרים אינה רעיית מיליונרים קלאסית. בחלק גדול מהפרויקטים של בעלה היא זו שיוזמת ודוחפת. רוב הזמן היא פועלת מאחורי הקלעים, נוכחת בפגישות של שלדון אדלסון אך נזהרת לא לעבור לקדמת הבמה. עכשיו הגיע תורה.

המינוי העצמי ליו"ר העיתון הוא צעד הצהרתי. במשך שנים היו רבים שחשבו – או קיוו – ש"ישראל היום" הוא עיתון בר־חלוף. שאדלסון רוצה לסייע לחברו נתניהו לעלות לשלטון, והוא מוכן להזרים לו כספים לשם כך. ושאחרי עידן נתניהו או אדלסון, הסיפור ייגמר. מינויה של מרים אדלסון לתפקיד המו"ל הוא הצהרת כוונות: גלגלי הדפוס של העיתון ימשיכו להתגלגל, ולא משנה כמה כסף האדלסונים יפסידו בדרך.

השליטה ב"ישראל היום" מצטרפת למעגלי השפעה רחבים יותר של מרים אדלסון – כולל, לפי הדיווחים, השפעה ישירה על נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ, ובכלל במפלגה הרפובליקאית. בנוגע למערכת היחסים עם נתניהו, בעידן שאחרי תיק 2000, המצב פחות בהיר. האדלסונים לא אהבו את העובדה שמאחורי גבם, ללא ידיעתם, נתניהו חתר לדיל מכוער עם האויב הראשי שלהם, מו"ל "ידיעות אחרונות" נוני מוזס. נראה כי תיק 2000 עלה לנתניהו ביחסיו עם בני הזוג, אף שבעיתון עצמו התמיכה בו נמשכת – אם כי באופן מינורי יותר.

בכל הנוגע לבני הזוג אדלסון ולעתיד "ישראל היום", סימני השאלה רבים מסימני הקריאה. המפה אינה ברורה, וקשה להסיק מה יהיו צעדיהם הבאים. אלה שהיו קרובים לאדלסונים וביקשנו לשוחח עמם לאחרונה – חוששים לדבר, גם בשיחות שלא לציטוט. כסף גדול ועוצמה פוליטית הם עדיין גורמים משתקים אפקטיביים ביותר.

אבל דבר אחד כן ברור, והוא בא לידי ביטוי גם כיום בעיתון "ישראל היום". עד כה היה הקו המערכתי של העיתון מושפע ממערכת היחסים האישית בין נתניהו לאדלסון. לא משנה אם נתניהו זיגזג ימינה או שמאלה – העיתון הלך אחריו. בעידן החדש, נתניהו הוא כבר לא הדמות היחידה במפה הפוליטית. יותר ויותר אישים מקבלים ביטוי בעיתון, רובם המכריע מהצד הימני, כמובן. הפרשנים והקו המערכתי עדיין פרו־נתניהו, כולל בחקירות נתניהו או בפרשות מביכות הנקשרות בשמה של רעייתו, אבל מרים אדלסון כבר לא שמה את כל הביצים בסל אחד. היא דמות חדורת אידיאולוגיה, והיא תמשיך להקדיש משאבים כלכליים אדירים כדי לממש את חזונה – להשפיע על התודעה של אזרחי ישראל.

צילום: בלומברג

כתבות מומלצות

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין

רוסיה הגיעה לחדלות פירעון — לראשונה מ-1918

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה