מיכל צ'רנוביצקי

יו"ר תנועת עיר ואם לקידום נשים חרדיות

ליאור דטל
ליאור דטל
ליאור דטל
ליאור דטל

מיכל צ'רנוביצקי היא חלוצה בציבור החרדי וממובילות המאבק להכלת החינוך החרדי בתוך החינוך הממלכתי. לפני כ־20 שנה היא הצטרפה למחזור הראשון של סטודנטים חרדים שלמדו באקדמיה, היא היתה בין הנשים החרדיות הראשונות שהשתלבו בענף ההייטק, נמנתה עם מקימות התא החרדי במפלגת העבודה וגם היתה החרדית הראשונה שהתמודדה בבחירות לרשויות המקומיות – למועצה המקומית אלעד שבה היא גרה. לפני כשנתיים עזבה צ'רנובינצקי (נשואה ואם לארבעה) את עבודתה בהייטק כדי להקדיש את זמנה למאבקים החברתיים שהיא מנהלת.

בתחום החינוך מובילה צ'רנוביצקי מאבק לשיפור איכות החינוך בציבור החרדי, לקידום זכויות העובדים של עובדי ההוראה החרדים ולמאבק באפליה העדתית במערכת החינוך החרדית. במסגרת המאבק היא מנסה לקדם את זרם החינוך הממלכתי־חרדי, המאפשר לתלמידים חרדים ללמוד במוסדות ממלכתיים של המדינה במקום במוסדות הפרטיים והמפלגתיים הנפוצים היום בציבור החרדי וכן ללמוד בהם את לימודי הליבה.

צ'רנובינצקי היא חלק מקבוצה הולכת וגדלה בציבור החרדי המורדת במוסכמות הקיימות ובהנהגה הפוליטית הקיימת שלו. לסיעה שהקימה בבחירות הקודמות ברשויות המקומיות קראה "עיר ואם". היא אמנם לא עברה את אחוז החסימה, אך סייעה לשינוי התודעה בציבור החרדי, ובבחירות הקרובות לרשויות המקומיות מתמודדות לפחות שלוש נשים חרדיות למועצות ברשויות המקומיות. עד כה אין באף רשות מקומית בארץ – לא ברשויות החילוניות ולא בחרדיות – ולו נציגה חרדית אחת. התנועה שהקימה צ'רנובינצקי משמשת עד היום כפלפטפורמה למאבקים החברתיים והפמיניסטיים שהיא מובילה.

בבחירות האחרונות לממשלה היתה צ'רנוביצקי אחת ממובילות הקמפיין "לא נבחרות – לא בוחרות" שעודד ייצוג של נשים במפלגות הפוליטיות ובכל מוקדי קבלת ההחלטות; היא מרכזת את תוכנית ההכשרה הפוליטית "חרדים למדינה" של בית ברל וקרן אברט, היא פעילה בפרויקט "חרדים לגירוש", קבוצה של חרדים שהתנגדה לגירוש מבקשי המקלט, וחברה בוועד המנהל של שדולת הנשים.

צילום: מגד גוזני

כתבות מומלצות

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין

רוסיה הגיעה לחדלות פירעון — לראשונה מ-1918

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה