"קפריסין החליטה לקדם את השיחות על יצוא גז ממאגר אפרודיטה בלי לחכות להבנות עם ישראל"

לדברי מקורות בשוק האנרגיה, בקפריסין סבורים שהיצוא אינו תלוי בהבנות עם ישראל ■ פוטנציאל היצוא הוא 25 מיליארד דולר ■ דלק קידוחים נמנית עם בעלי מאגר אפרודיטה

אורה קורן
אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאגר הגז תמר
צילום: רויטרס
אורה קורן
אורה קורן

קפריסין החליטה לאפשר להתקדם בשיחות על יצוא גז ממאגר אפרודיטה למצרים בלי להמתין להבנות עם ישראל לגבי זכויות מאגר ישי הצמוד - כך אמרו מקורות בשוק האנרגיה ל-TheMarker. לדבריהם, השיחות עם מצרים יצברו עתה תאוצה גם לאור הוויתור של ממשלת קפריסין על התנאי שבמקביל ליצוא, יחובר המאגר בצינור לקפריסין. בד בבד החלה קפריסין בבניית מתקן לקבלת גז נוזלי (LNG).

על פי פרסומים בקפריסין השיחות עם מצרים מתקדמות, ובשבועות הקרובים עשוי להיחתם מזכר הבנות בין המדינות.

קפריסין ויתרה על הדרישה שאפרודיטה תתחבר בצינור לשוק בקפריסין. דרישה זאת נחשבה ללא כדאית כלכלית, מכיוון שקפריסין צורכת רק כ-0.5 BCM. עם זאת, מכיוון שלפי תקנות האיחוד האירופי קפריסין חייבת לעבור לשימוש בגז בתחילת 2020, החלה המדינה לבנות מתקן לקליטת גז נוזלי בהשקעה המוערכת ב-300 מיליון דולר.

ישראל וקפריסין הגיעו לפני כמה שבועות להבנה לפיה יפעלו לקדם הסכם בין החברות שבבעלותן מאגרי הגז אפרודיטה, שעל גבול המים הטריטוריאליים של ישראל וקפריסין, ומאגר ישי, שבשטח הימי של ישראל. עוד הוסכם כי אם המגעים לא יניבו הסכם, יפנו המדינות להכרעת מומחה בינלאומי. שני המאגרים סמוכים, וכל שאיבה באחד מהם תשפיע על כמות הגז בשני. בהיעדר הסכם חלוקת הגז בין המדינות באפרודיטה, המאגר אינו מפותח.

הנושא נדון גם בביקור שערך החודש בקפריסין ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שבמהלכו נועד עם נשיא קפריסין, ניקוס אנסטסיאדיס, ועם ראש ממשלת יון, אלכסיס ציפראס. במהלך הדיונים בפגישה ציינה ישראל כי היא מצפה שיעברו לחברות הישראליות כ-5% מהמכירות של מאגר אפרודיטה. ממשלת ישראל זכאית לכ-60 אגורות מכל שקל ממכירת גז טבעי.

לפני כחודשיים פורסם כי קפריסין נמצאת בהליכים אחרונים לפני חתימת הסכם עם מצרים ליצוא גז טבעי מהמאגר אפרודיטה. על פי הפרסומים, מתנהלים מגעים לרכישת גז מאפרודיטה ולווייתן ב-25 מיליארד דולר למשך עשור ולהעברתו למתקן הנזלה שבבעלותה במצרים.

זכויות הפיתוח של מאגר אפרודיטה נמצאות בידי החברות נובל אנרג'י, של (Shell) ודלק קידוחים. נובל ודלק שותפות גם בזכויות במאגר לווייתן הישראלי הסמוך, אולם בדיווחים בקפריסין לא צויין כי הוא עשוי להיות חלק מעסקת היצוא למצרים. השותפות ברישיון של מאגר ישי הן החברות הזדמנות ישראלית, נאממאקס, אדן אנרגיה ו-Petroleum Services Holdings AS.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים

נועם וימן

מתוחכמים ומסתוריים: האנשים שהבלעדיות הפכה אותם לעשירים מאוד

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

קייל דייויס, ממייסדי 3AC

שני החברים מהתיכון היו על גג העולם. היום הם חייבים 2.8 מיליארד דולר

סטודנטים לרפואה. "מהלך שנועד להגדיל את מספר הרופאים בישראל"

אחרי עשרות שנים: הסטודנטים האמריקאים לרפואה בישראל יוחלפו בישראלים