"צריך להבטיח שיצוא הגז מאפרודיטה לא יפגע בזכויות ישראל במאגר ישי"

מחזיקות זכויות הקידוח במאגר ישי פנו למשרד האנרגיה בדרישה להבהרות לגבי פעולות שעתידות להינקט כדי להבטיח את זכויותיה של ישראל במאגר אפרודיטה, השייך לקפריסין ■ בעבר ציין שר האנרגיה כי שאיבת גז מהצד הקפריסאי תביא בהכרח לשאיבת גז גם ממאגר ישי

אורה קורן
אורה קורן
אסדת קידוח במאגר לווייתן
אסדת קידוח במאגר לווייתןצילום: רויטרס
אורה קורן
אורה קורן

שותפויות חיפושי הנפט המחזיקות בזכויות הקידוח במאגר ישי פנו בדחיפות לממונה על ענייני הנפט במשרד האנרגיה, יוסי וירצבורגר, ולשר האנרגיה, יובל שטייניץ, בדרישה לקבל הבהרות לגבי פעולות שעתידות להינקט על ידי הגורמים הרלוונטיים במדינת ישראל, כדי להבטיח את זכויותיה של ישראל במאגר אפרודיטה, כך שקפריסין לא תוכל להתקדם לחתימת הסכם מבלי אישור של ישראל.

הפנייה באה בעקבות הדיווחים על כך שקפריסין נמצאת בשלבים אחרונים לפני חתימת הסכם עם מצרים ליצוא גז טבעי מהמאגר "אפרודיטה". לדיווחים אלה הצטרף בסוף השבוע, דיווח שלפיו חברת של במגעים לרכישת גז מאפרודיטה ולוויתן ב-25 מיליארד דולר למשך עשור והעברתו למתקן הנזלה במצרים.

מאגר ישי הוא אחד מחמישה רישיונות קידוח ימיים (רישיונות פלאג'יק) המשתרעים על שטח כולל של כ-2 מיליון דונם כ-170 ק"מ מערבית לחיפה וגובלים ברישיונות של מאגר לוויתן ובבלוק 12 של נובל בקפריסין. השותפים כיום ברישיון הם הזדמנות ישראלית, נאממאקס, אדן אנרגיה ו-Petroleum Services Holdings AS.

"מאגר ישי הוא חלק אינטגרלי ממאגר אפרודיטה"

קידוח אפרודיטה 2 בוצע בשוליו המזרחיים של מבנה אפרודיטה, שחלקו העיקרי נמצא בבלוק 12 בתחום המים הכלכליים של קפריסין ובו התגלה על ידי החברות נובל, ודלק, מאגר גז בהיקף של כ-5 TCF. בפניע למשרד האנרגיה נכתב, כי כל העבודות והמחקרים שבוצעו בעקבות ממצאי קידוח אפרודיטה 2 ולאחר קבלת הנתונים מבלוק 12 מממשלת קפריסין בהליך חילופי מידע שהתבצע בהתאם להסכם להחלפת מידע שנחתם בשנת 2014 בין המדינות, מצביעים על קשר ישיר וחד משמעי בין חלקי המבנה בתחום חזקת מאגר ישי לבין הצד הקפריסאי.

רוני הלמןצילום: עופר וקנין

עוד עולה מממצאי העבודות והמחקרים כאמור כי תכולת מאגר אפרודיטה בתחום הרישיון מצדיקה הליך של איחוד מבנה אפרודיטה כולו.

מאגר ישי הוכרז על ידי משרד האנרגיה כתגלית לאחר שקידוח אקספלורציה הושלם בשטחו ב-2013 ועל פי פרסומי משרד האנרגיה כמות הגז בו מוערכת ב-7-10 BCM גז טבעי. בנובמבר 2017 התקבלה החזקה בשטח הרישיון.

גם תגובה שהגיש בעבר השר שטייניץ לבית המשפט לעתירת בעלי רישיון חנה-דולפין התייחסה להבדלים בין רישיון דולפין לבין ישי. שטייניץ ציין, כי "מאגר ישי מהווה מבחינה גיאולוגית חלק אינטגרלי של מאגר אפרודיטה הכולל כ-125 BCM, באופן ששאיבת הגז באפרודיטה תביא בהכרח לשאיבת הגז גם ממאגר ישי ללא צורך בעריכת קידוחי פיתוח נפרדים".

ד"ר רוני הלמן, יו"ר הזדמנות ישראלית, אמר כי "ויתור ישראלי לקפריסין והמשך פיתוחו של מאגר אפרודיטה תוך התעלמות מזכויותיה של ישראל במאגר, תהווה תקדים מסוכן שישפיע בעתיד על מאגרים נוספים שיתגלו באגן הים התיכון ואשר יחצו את הגבולות הימיים בין ישראל ושכנותיה. התנהלות שכזו תביא לאובדן הכנסות משמעותי לקופת המדינה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן