ועדת הכספים בולמת את הורדת המס על הימורים

ועדת הכספים סירבה לאשר את בקשת האוצר להוריד את תקרת סכום הרווח על הימורים שממנו ישולם מס של 35% ל-10,000 ■ יו"ר הוועדה גפני: מנכ"ל האוצר וראשי הטוטו ומפעל הפיס צריכים להגיע לפשרה

צבי זרחיה
צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אנשים ממלאים לוטו
אנשים ממלאים לוטוצילום: ניר קידר
צבי זרחיה
צבי זרחיה

ועדת הכספים סירבה היום (רביעי) לאשר את בקשת האוצר להוריד את תקרת סכום הרווח מזכייה בהימורים שממנו ישולם מס הכנסה בשיעור 35% ל-10,000 שקל. כעת המס מתחיל בזכייה בסכום של 50 אלף שקל ויותר.

יו"ר הועדה, ח"כ משה גפני (יהדות התורה), אמר כי הרווח לקופת המדינה מהפחתת הפטור לא יביא עמו ערך לקופת המדינה וכי המס יפגע ברווחי המדינה מההימורים. הוא הודיע בסיכום הישיבה כי הוא דוחה את הההצבעה על הצו ליום חמישי (מחר) וקרא לנציג האוצר, הפיס והטוטו, להיפגש כדי להגיע לפשרה. רק אם זו תושג יועלה הנושא לדיון מחודש.

מנכ"ל משרד האוצר, שי באב"ד, אמר בדיון כי "בתפישת העולם של שר האוצר, עולם ההימורים הוא בעל השלכות שליליות על השכבות החלשות ועל עוד קבוצות אוכלוסייה ולכן קידמנו עד היום את הרפורמות בתחום, כמו ביטול ההימורים על מרוצי סוסים ומכונות מזל. יכולת ההתמכרות בתחום הזה גבוהה מאוד. כעת, אנחנו באים עם המשך הרפורמה".

לדבריו, "כבר בשנה שעברה עשינו הפרדה בין ההכנסות של הטוטו והפיס שהולכות לקופת המדינה והספורט שמתוקצב ישירות מתקציב המדינה, בתקציב נפרד ומאושר. בגלל שניתקנו ביניהם, לא רואים כאן בוועדה היום, את כל הנציגים של הארגונים השונים. המטרה היא להקטין את התמריץ ואת הרצון בהימורים".

הוא הוסיף כי הכנסות הפיס לא נפגעו אחרי שהמס עלה מ-30% ל-35% "לא ברור למה הרווחים מהימורים יהיו פטורים ממס בעוד רווחי הון אינם פטורים ממס", אמר באב"ד. "אין בכך כל היגיון. מדובר במנגנון של תקרה מתקפלת, על כל שקל יורד לך מהפטור, 35% על כל הסכום".

יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפניצילום: אמיל סלמן

תמיר כהן, רכז מאקרו באגף התקציבים באוצר, מסר כי ההכנסות הצפויות בעקבות הורדת תקרת הפטור ממס על רווחים מהימורים ל-10,000 שק יהיו כ-100 מיליון שקל בשנה".

"אף אחד לא ירצה להמר"

מנכ"ל הטוטו, איציק לארי, טען מנגד כי "מינואר 2019 רווחי הטוטו הם חלק מתקציב המדינה ולכן המדינה, לפי החישובים שלנו, תזכה אולי לכל היותר ב-50 מיליון שקל בלבד, אך רווחי הטוטו ייפגעו במידה גדולה יותר ואז המדינה תפסיד מהמהלך. ייווצרו מצבים אבסורדים אם הימרת ב-10,000 שקל והרווחת 12 אלף שקל תשלם מס על כל הסכום שהרווחת - ואף אחד לא ירצה להמר במקרה כזה, תקרה של 50 אלף שקל מהווה איזון ראוי, בין כה וכה, אנחנו בנחיתות מול כל אתרי ההימורים בעולם וזו רק תגבר עם הגדלת המס הזה".

ח"כ מיקי לוי (יש עתיד) הביע התנגדות נחרצת לאישור הצו כמות שהוא ואמר לאנשי האוצר: "אותם מסכנים שפעם ביובל יוצא להם לזכות מאיזו הגרלה או הימור, עליהם אתם שמים את הידיים. אני בעד ביטול הפיס והטוטו, אבל נגד הכנסת היד של המדינה בצורה דורסנית, לכיסו של האזרח. הורגים את האזרחים, זה לא מקובל. נצביע נגד. אם אתם רוצים תביאו הצעת חוק לביטול מוחלט של ההימורים החוקיים".

דב קרומר, סמנכ"ל הכספים ומשנה למנכ"ל מפעל הפיס, אמר כי "הקצאות מפעל הפיס יירדו ב- 300 מיליון שקלים ויטורטרו כ- 3,500 זוכים בשנה שידרשו להגיע לבית מפעל הפיס לשלם שקלים בודדים. בניגוד לטענה על הפגיעה בשכבות המוחלשות, אנחנו מחויבים לא למכור בסכומים גדולים לאזרח הבודד, עכשיו גם האזרח שייזכה במעט יעמוד במסכת ביורוקרטית בלתי-אפשרית".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אתר ChatGPT. היכולות מרשימות ביותר

הצ'אט־בוט המדהים יחליף את גוגל וישנה את עולם הטק? לא כל כך מהר

הפגנות בוורשה, בירת פולין, נגד חוק ההפלות

התקדים הפולני: האם כך ייראה העתיד של ישראל?