דן דומיניסיני

ראש הקבוצה לחקר רנ"א וסגן מנהל המרכז לחקר הסרטן, המרכז הרפואי שיבא (37)

אפרת נוימן
אפרת נוימן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אפרת נוימן
אפרת נוימן

ד"ר דן דומיניסיני חתום על אחת מפריצות הדרך המדעיות המרתקות ביותר בשנים האחרונות בתחום חקר האר.אן.איי, מולקולה המשמשת לתרגום המידע התורשתי האגור בדי.אן.איי וחיונית לתפקוד התא.

בעבר סברו שמולקולת האר.אן.איי היא עותק "נאמן למקור" של הדי.אן.איי, ושהיא מכילה אותן ארבע "אותיות" המשמשות לקידוד המידע הגנטי בדי.אן.איי. באמצעות פריצת דרך טכנולוגית, גילו דומיניסיני ושותפיו למחקר שהמידע הגנטי המקורי עובר רובד עיבוד נוסף, שמכניס בו שינויים כימיים היוצרים למעשה אותיות נוספות באר.אן.איי. לשם המחשה, ניתן לומר כי דומיניסיני היה שותף לגילויים של סימני הפיסוק או טעמי המקרא של הקוד הגנטי ברמת האר.אן.איי, המקודדים בו מידע חיוני לתהליך יצירת החלבונים.

מחקרו של דומיניסיני החל בדוקטורט שעשה בהנחיית פרופ' גידי רכבי במרכז הרפואי שיבא ובאוניברסיטת תל אביב, נמשך באוניברסיטת שיקגו במסגרת פוסט־דוקטורט בכימיה, ויצר תחום מחקר חדש בביולוגיה שזכה לכינוי "אפיטרנסקריפטומיקה". כיום ממשיך דומיניסיני לפתח במעבדתו שיטות מתקדמות לפענוח הקידוד והתחביר של מולקולת האר.אן.איי, במטרה לפענח ולמפות את מגוון הסימנים, ולהפוך אותם לקריאים ונהירים. חשיפה מלאה של החוליה החדשה בתעבורת המידע התורשתי, והיכולת להתערב בתהליכיה, תחולל מהפכה שעשויה לשנות את פני הרפואה והביוטכנולוגיה.

ב־2014 זכה דומיניסיני בפרס בינלאומי מטעם כתב העת המדעי Science והמרכז הלאומי השוודי למדעי החיים. הפרס, המוענק מדי שנה לארבעה מדענים צעירים מרחבי העולם על תרומה יוצאת דופן למדעי החיים והסביבה, הוענק לו על גילוייו החלוציים ותרומתם לחקר חומצות הגרעין. התחום והשיטות שפיתח נבחרו כנושאי השנה על ידי כתב העת המדעי Nature ונחקרים כיום במאות מעבדות ברחבי העולם.

חוקרים

כתבות מומלצות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים