נתן קלר

חוקר במחלקה למתמטיקה, אוניברסיטת בר אילן (35)

אפרת נוימן
אפרת נוימן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אפרת נוימן
אפרת נוימן

המהפכה הטכנולוגית שהופכת מכשירים ביתיים וכלי רכב ל"חכמים", כלומר בעלי יכולת לתקשר מרחוק, מביאה עמה גם סיכונים לפריצות של האקרים. לפני כשנתיים הדגימו מומחי אבטחה כיצד ניתן לפרוץ תוך כדי נסיעה למערכת המחשב של ג'יפ מדגם צ'ירוקי. בעקבות זאת הודיעה קרייזלר על קריאה לתיקון (ריקול) לכ־1.4 מיליון כלי רכב. מטרת המחקר של פרופ' נתן קלר, מהמחלקה למתמטיקה באוניברסיטת בר אילן, היא לספק הצפנה בטוחה למערכות חכמות וחדשניות, באמצעות דימוי תקיפה של המערכות כדי למצוא בהן את פרצות האבטחה.

בין השאר, הצליחו קלר וחוקרים נוספים להדגים פריצה למערכת האבטחה של רשתות סלולריות מסוג GSM, שבהן משתמשים חלק מהמכשירים הסלולריים. החוקרים איתרו בעיית אבטחה במערכת שאפשרה להאזין בקלות לשיחות וגם לדבר על חשבון הלקוח. כתוצאה מהמחקר הוחלפה מערכת ההצפנה ביותר ממיליארד מכשירים. במחקר אחר הראו שהמנעולים במכוניות של רוב יצרניות הרכב אינם בטוחים וניתנים לפריצה.

קלר, שעלה עם משפחתו מברית המועצות בגיל שמונה, יצג את ישראל כבר בגיל 15 בתחרות בינלאומית במתמטיקה. במקביל ללימודים בתיכון החל בלימודי תואר ראשון במתמטיקה בטכניון. בגיל 17 הוא סיים את חובותיו לתואר, ובגיל 18 סיים את הקורסים לתואר השני במתמטיקה – כל זאת, במקביל ללימודים בישיבה. את הדוקטורט סיים בגיל 27 באוניברסיטה העברית, ואת הפוסט־דוקטורט עשה במכון ויצמן.

לאורך השנים קיבל קלר שורה של מענקים, האחרון שבהם מהאיחוד האירופי (מענק ERC), בסך 1.5 מיליון יורו. במקביל להיותו איש סגל בבר אילן, קלר הוא רב מוסמך ומשמש כראש התוכנית ללימודי הלכה לאקדמאים בקהילת הרב יגאל שפרן בירושלים.

חוקרים

כתבות מומלצות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים