בצל סערת פישמן: הפועלים יוצא במבצע מחיקת חובות לכ-14 אלף לווים

ליותר ממחצית מהחייבים שיוכלו להשתתף במבצע חוב נמוך מ–74 אלף שקל, ותוצע להם מחיקה של 50%–90% מהחוב ■ לטענת הנהלת הבנק, פרסום המבצע בסמוך להתפתחויות האחרונות בתיק פישמן הוא מקרי

מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר
אריק פינטו, מנכ"ל בנק
הפועלים
אריק פינטו, מנכ"ל בנק הפועליםצילום: ניצן זוהר / דוברות
מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר

בנק הפועלים יוצא לראשונה במבצע תשלום חובות בהנחה ללקוחות פרטיים, בשיתוף פעולה עם רשות האכיפה והגבייה. המבצע מיועד לכ–14 אלף חייבים, שנפתחו להם תיקי הוצאה לפועל עד 2013. ההערכה היא כי ליותר ממחצית החייבים הללו חוב של פחות מ–74 אלף שקל.

ברשימה זו לא נכלל, למשל, איש העסקים אליעזר פישמן, שערב אישית לחוב להפועלים בסך כ–1.8 מיליארד שקל, ובימים אלה מתחיל הליך הכרזתו כפושט רגל. בבנק אומרים כי פרסום המבצע מגיע באופן מקרי בסמוך להתפתחויות האחרונות בתיק פישמן, וכי צוותים של הבנק — בהובלת דני טובול — נערכו למהלך במשך כחצי שנה.

בנק לאומי היה הראשון במערכת הבנקאות שיצא במבצע דומה, כבר ב–2011. אחריו עשו זאת גם הבנקים מזרחי טפחות והבינלאומי. בעבר יצאו במבצעים דומים גם חברות אשראי ותקשורת.

חמישית נענים להצעה

לקוחות של בנק הפועלים במגזר משקי הבית, שנטלו הלוואות לכל מטרה, לא כולל משכנתאות, ונפתחו נגדם תיקי הוצאה לפועל עד 2013, מוזמנים כעת להסדיר את חובם — כך ש–50% עד 90% מהחוב יימחק, בתשלום מיידי או בפריסה לעד 24 תשלומים. ככל שהחוב ישן יותר, כך שיעור המחיקה יהיה גבוה יותר. מדובר בכ–14 אלף תיקי חייבים לבנק, שהחייבים בהם אינם פושטי רגל או מצויים באיחוד תיקים. בסך הכל, היקף החוב של משקי הבית שהוצע להם להשתתף במבצע מוערך ב–5 מיליארד שקל, כשהחוב האישי של כמחצית מהם נמוך מ–74 אלף שקל.

החייבים שיכולים להשתתף במבצע מקבלים בימים אלה לביתם איגרת אישית, שמזמינה אותם לפנות למוקד המידע לצורך הסדרת החוב. הליכי ההוצאה לפועל נגד החייבים שיגיעו להסדר בתשלום החוב יעוכבו מיידית. לפי סקרים שעשה הפועלים, בדרך כלל נענים למבצעי תשלום החובות כ–20% מהלקוחות שהוצע להם המבצע. הסכום הכולל שיימחק למשקי הבית עשוי להגיע ל–4 מיליארד שקל. מכיוון שהפועלים כבר מחק בדו"חותיו חובות אלה, כל סכום שייגבה יירשם כריקוברי (הכנסות בגין חובות שנמחקו בעבר).

בהנהלת הפועלים, בראשות אריק פינטו, מקווים כי המהלך יאפשר לבנק לרשום הכנסות של 150–250 מיליון שקל. לצד צוות הגבייה בחטיבה הקמעונית, מעורבת במהלך גם החטיבה למחזיקי עניין, שתנוהל משבוע הבא בידי יעל אלמוג.

מנהל רשות האכיפה והגבייה, תומר מוסקוביץ, אמר כי "כפי שפעלה הרשות במבצעי גבייה קודמים שהובילה בשנים האחרונות בשיתוף הנושים הגדולים במשק, כך גם כעת — והפעם עם הבנק הגדול במשק, הפועלים. אני רואה חשיבות רבה במבצע, שנועד לחסוך בהתדיינויות ובהוצאות נוספות עבור הזוכים והחייבים. המבצע הנוכחי מאפשר הזדמנות חד־פעמית לחייבים להסדיר את חובם בהנחות משמעותיות ובתנאים מקלים, ובכך לפתוח דף חדש".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"

ג'ף בזוס, מייסד ויו"ר אמזון והאיש השני בעושרו בעולם. שוויו צלל ב-82.7 מיליארד דולר

הבוננזה נגמרה: האומה העשירה בעולם מגלה פתאום שהיא ענייה יותר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

קוסטה ריקה

"בונים פה וילות מטורפות בג׳ונגלים וחברות היי-טק שוכרות חופים לשבוע"

דובב ויקי

עם 8 סניפים בלבד, האם מג"ד בצנחנים והייטקיסט לשעבר יובילו רשת מסעדות ישראלית ראשונה לבורסה?