כבר לא לצפייה ישירה: אתר סדרות ייחסם בהוראת בית המשפט

פסק הדין החלקי ניתן לבקשת ארגון זיר"ה, המאגד את חברות תוכן הווידיאו בישראל בהן זכייניות ערוץ 2, HOT ,yes, סרטי יונייטד קינג ועוד ■ מפעיל האתר - שוטר לשעבר, תושב דימונה שהוצא נגדו צו הבאה לבית משפט - טרם אותר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מתוך הסדרה "המתים המהלכים"
מתוך הסדרה "המתים המהלכים"צילום: Gene Page / AMC / אי־פי

תם עידן אתר "סדרות"? בית המשפט המחוזי בתל אביב הוציא שלשום צו חסימה מוחלט לאתר "סדרות", שהציג תוכן וידיאו פיראטי בהיקף נרחב. ספקיות האינטרנט יחויבו כעת לחסום את האתר, והגישה לכמה מכתובותיו השונות נחסמה כבר אתמול.

הצו ניתן על ידי השופט מגן אלטוביה לבקשת ארגון זיר"ה (זכויות יוצרים ברשת), המאגד את חברות תוכן הווידיאו בישראל ובהן את זכייניות ערוץ 2, HOT, yes, סרטי יונייטד קינג ועוד.

ההליכים המשפטיים המתבררים כעת מגוללים סאגה ארוכה ומשונה שנמשכת יותר משלוש שנים ואף הגיעה לנקודות קיצון אלימות, סביב פעילות אתר "סדרות".

האתר מופעל על ידי מיכאל בן עמי, שוטר לשעבר ותושב דימונה. בעבר הוציא בית המשפט צו הבאה נגד בן עמי, אך המשטרה לא הצליחה לאתרו כדי להביאו לדיונים. ביום ראשון הגיע בן עמי לבית המשפט ואז ניתן הצו לסגירת האתר.

לפי צו בית המשפט, כל ספקיות האינטרנט בישראל יחויבו ל"חסימה מוחלטת לאתר הקרוי סדרות". אם בן עמי מפר או יפר את הצו, הוא יחויב בתשלום של 1,000 שקל או יומיים מאסר לכל יום של הפרה.

במסגרת ההליכים המשפטיים נגד בן עמי, הגישו התובעים בקשה לפי פקודת ביזיון בית המשפט וכן צו עיקול נגד בן עמי. בנובמבר ניסתה משטרת דימונה לאתר את בן עמי ולהביאו לדיון, ללא הצלחה.

נגד בן עמי הוגשו תביעות נוספות לפיצויים, שיידונו בהמשך. בנוסף, בית המשפט הורה להעביר ליועץ המשפטי לממשלה העתקים מההחלטה, וכן לפנות לרשות המסים כדי שתבדוק אם בן עמי הצהיר על הכנסותיו מהאתר.

מרדף וירטואלי בין כתובות מתחלפות

"סדרות" הוא כנראה אתר התוכן הפיראטי הפופולרי ביותר בישראל — הוא מציג סדרות זרות רבות וכן סדרות ישראליות ששודרו בפלטפורמות השונות. גופי התוכן, לרבות HOT ו–yes, טענו בשנים האחרונות כי אתרים פיראטיים כאלה גורמים להם נזק אדיר ופוגעים בהכנסותיהם, משום שלולא אתרי התוכן הפיראטי היו יותר אנשים מצטרפים כמנויים לשירותיהם.

התביעה המקורית נגד בן עמי הוגשה על ידי זיר"ה ב–2013. באותה תקופה לא ידעו התובעים את זהותו של בן עמי והוא נקרא פלוני אלמוני. התביעה הוגשה גם נגד ספקיות האינטרנט בישראל, בדרישה כי יחסמו את האתר. בנוסף, ביקש ארגון זיר"ה צו איסור פרסום על עצם הגשת התביעה, משום שרצו לקיים חקירה על זהות מפעיל האתר.

לפי הבקשה, בן עמי מפעיל "אתרי אינטרנט מפרי זכויות יוצרים על ידי עידוד, שידור, וסיוע תוך העמדה לרשות שציבור של קבצים המפרים זכויות התובעות". עוד נטען כי הנתבע גם הרוויח ממכירת שטחי פרסום באתרי האינטרנט. זיר"ה דרשו צו המורה להוריד מהאוויר את האתרים המפרים זכויות יוצרים, באמצעות חסימה אצל ספקיות האינטרנט, פיצוי של 100 אלף שקל, וכן לחייב את הנתבע להציג את כל הכנסותיו מהפעלת האתר.

התביעה המקורית של זיר"ה, באמצעות עו"ד ערן פרזנטי, ראש מחלקת קניין רוחני במשרד מ.פירון ושות', הוגשה באוקטובר 2013 נגד כל האתרים של בן עמי, לרבות sdarot.tv וכתובות נוספות. בית המשפט הורה אז לחסום את sdarot.tv, ואולם אז התחיל מרדף בין זיר"ה לבין בן עמי. "המשיב מיהר להעביר את האתר המפר לכתובת חלופית", טענו התובעים. בן עמי הקים לא פחות משמונה כתובות חלופיות לאתר, שבו ניתן היה לצפות בסדרות. ספקיות האינטרנט, שנדרשו לחסום את כל הכתובות החלופיות, התנגדו בטענה כי החוק לא מאפשר להוציא צו כולל כזה.

חיפוש שיצא משליטה

בהמשך הצליחו התובעים לחשוף את זהותו של מפעיל האתר, באמצעות "חקירה מאומצת והשגת מודיעין שאימת את החשדות", לדבריהם. לאחר שזוהה בן עמי, הגישו התובעים ב–2015 בקשה לפי פקודת ביזיון בית המשפט, וטענו כי "המשיב מתעלם באופן בוטה מהחלטות בית המשפט ואף פועל לעודד פגיעה בזכויות יוצרים". בנוסף, דרשו בזיר"ה להוציא צו כינוס נכסים ותפיסת נכסים נגד בן עמי.

באותה שנה החריף המאבק בין הצדדים: בית המשפט הוציא נגד בן עמי צו כינוס נכסים. ביוני פשטו על ביתו של בן עמי בדימונה נציגי הכונס עם צוות יס"מ נגב. בדירה נכחה גרושתו של בן עמי, ולאחר מכן הגיע למקום בן עמי עצמו. בדירה נמצאו שני מחשבים ניידים, ומכשיר הקלטה מחובר למחשב ששימש לשידור ולהקלטה של שידורי טלוויזיה.

האירועים יצאו משליטה במהירות כאשר גרושתו של בן עמי השליכה מהחלון שלושה מכשירי סלולרי, שמתוכם איתרו השוטרים בהמשך רק שניים. בהמשך נטלה גרושתו סכין ואיימה לפגוע בעצמה ובנוכחים האחרים בדירה, ואף לקפוץ מהחלון.

מתוך הסדרה "ווסטוורלד"צילום: John P. Johnson / yes

בעקבות התרחשויות אלה סיים הצוות את הפשיטה. מיכאל בן עמי הגיע בהמשך לתחנת המשטרה בדימונה, אך לטענת כונס הנכסים, "התחושה היתה של הסתרה, שהנתבע מסתיר דברים מעיני כונס הנכסים ומעיני מומחה המחשבים". בן עמי אמר לנציגי הכונס: "יש לי קשר עקיף לאתר סדרות, אבל אני לא מתכוון להגיד מהו".

בדו"ח המומחה נכתב כי "נמצאו ראיות חד־משמעיות על קשר מובהק בין מחשבי הנתבע לבין קבוצת אתרי סדרות", וכי האתרים הופעלו באמצעות מחשבים מרוחקים. עם זאת, בן עמי סירב לתת לכונס הנכסים את סיסמאות הניהול של האתרים.

באחד ההליכים המשפטיים נגד בן עמי אף הוצגה הודעת מייל חריפה שכתב לכונס הנכסים לאחר הפשיטה על ביתו: "אתה יכול למסור לנציגים שלך למיניהם ולכל התעשייה המזדיינת... אין לכם פה שום קייס ולא יהיה לכם... עשיתי טעות ששיתפתי אתכם פעולה ונתתי לכם גישה למחשבים שלי ולכל הפרטים והסיסמאות לכל המערכת שלי. ואם עוד פעם אחת אתה תתקרב לבית שלי אני מבטיח לך שלא תצא בחתיכה אחת".

בשל הדברים האלה הגיש כונס הנכסים תלונה במשטרה בגין איומים על חייו.

הספקיות יחסמו גם כתובות חדשות

בדף הפייסבוק של סדרות מיהרו אתמול המנהלים להעלות הודעה שלפיה ניתן להמשיך לצפות בתוכני האתר וזאת באמצעות מדריך מיוחד, "על מנת שתוכלו להמשיך לגלוש באתר וכמובן על מנת שזיר"ה לא יוכלו לפגוע לכם בחופש המידע וחופש הביטוי באינטרנט שכידוע הן זכויות בסיסיות בדמוקרטיה", נכתב בהודעה באתר.

TheMarker פנה בהודעה אישית למנהלי הדף בשאלה האם האתר ימשיך לפעול כרגיל, ומהי תגובתו של בן עמי בנוגע להאשמות הקשות. "הכל ממשיך רגיל מהצד שלנו", השיבו מפעילי הדף בהודעה אישית. "את כל השאלות שלך תוכל להפנות למי שבוצע אצלו הכינוס". במענה לשאלה כיצד ניתן ליצור קשר עם בן עמי, נכתב: "תוכל ליצור עמו קשר — לא דרכנו. לא נוכל למסור את דרכי ההתקשרות עמו".

לפי צו בית המשפט, ספקיות האינטרנט קיבלו הוראה למנוע את הגישה לכל כתובות האתר. ההוראה היא "חסימה מוחלטת", ולכן, בהתאם לבקשת התובעים, אם יעלו לרשת כתובות חדשות של אתר "סדרות", ספקיות האינטרנט יחויבו לחסום גם אותן.

מנגד, נראה כי גם פתרון זה אינו הרמטי: מומחי אבטחת רשת אמרו כי התקנת רשת VPN — המנטרלת את זיהוי המיקום של המשתמש — תאפשר לדלג מעל חסימה שמבצע ספק אינטרנט מקומי. בנוסף, יש דפדפני אינטרנט שמגיעים עם VPN מובנה, שדרכו אפשר להמשיך ולצרוך את התוכן הפיראטי. ואולם בזיר"ה לא חוששים. לטענתם, עקיפת החסימה באמצעות VPN היא פעולה טכנית מורכבת למדי, והגולש הממוצע באינטרנט לא ימהר לבצע אותה.

השרה שקד מקדמת תיקון לחוק

בתוך כך, מקדמת שרת המשפטים איילת שקד חקיקה שעוסקת בשמירת זכויות יוצרים באינטרנט. לדברי פרזנטי, "תזכיר הצעת החוק לתיקון חוק זכויות יוצרים מאפשר פרוצדורה אזרחית לאיתור נתבעים ולחסימת אתרים פיראטיים. הצעת החוק מנסה, באיחור ניכר, להעניק לבעלי הזכויות ולבית המשפט כלים להתמודד עם התופעה של פיראטיות ברשת.

"התזכיר מציע להפוך את הפעילות הפיראטית של מפרים כמו הנתבע (בן עמי; נ"ט) לפעילות פלילית — תיקון שיאפשר גם למשטרת ישראל לפעול נגד מפרי חוק סדרתיים. התזכיר גם מעניק לבית המשפט כלים לפעול כנגד מפרים שזהותם לא ידועה".

באשר להליכים נגד בן עמי אמר פרזנטי כי "התלונות שהוגשו למשטרת ישראל לא טופלו — לרבות בעניין איומים על עורכי הדין וכונס הנכסים. הנתבע מהתל בבית המשפט שלוש שנים, מסרב לקיים את החלטות בית המשפט, צווי המניעה וזימון לדיונים. רק לאחר שהוצא צו הבאה הביאה משטרת דימונה את הנתבע לדיון. כעת ניתן צו מניעה פרסונלי המשלב סנקציה של קנס או מאסר על אי־ציות לפסק הדין.

"במהלך הדיון הופתע השופט אלטוביה לשמוע מהתובעים כי משטרת ישראל לא פעלה כנגד הנתבע בנושא האיומים, וגם כי רשויות המס לא בדקו את שאלת הכנסותיו של בן עמי מהפעלת האתר ומכירת שטחי הפרסום בו. השופט החליט להעביר את החלטתו לעיונו של היועץ המשפטי לממשלה", הוסיף פרזנטי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שדות חקלאיים הוד השרון

"חשבתי שעשיתי את עסקת חיי. היום אני מבין שניצלו את התמימות ואת חוסר הידע שלי"

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב