500 העשירים |

לוליינות על סף תהום

פטריק דרהי. שווי בורסאי: 7 מיליארד דולר; שווי כולל ב–2016: 7.6 מיליארד דולר; שווי כולל ב–2015: 16.45 מיליארד דולר

אמיתי זיו
אמיתי זיו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אמיתי זיו
אמיתי זיו

לפני שנה הוביל איש העסקים המרוקאי־צרפתי־שווייצרי־ישראלי בן ה־52 את טבלת העשירים של מגזין TheMarker, עם שווי של יותר מ־16 מיליארד דולר. ההערכה ההיא נגזרה מקדחת הרכישות ברחבי העולם שבה היה דרהי נתון, ומהנפקה מוצלחת מאוד של חברת האחזקות שלו, Altice, שתחתיה יושבות כל חברות הטלקום שבבעלותו.
דרהי הוא איש טלקום מובהק: הוא יצא לדרך עם חברת כבלים צרפתית בשם נומריכבל, שבאמצעותה השתלט בהדרגה על כל חברות הכבלים האחרות בצרפת. בהמשך התרחבה נומריכבל לשווקים אחרים כמו מדינות בנלוקס, הקריביים וכמה שווקים באפריקה. בישראל רכש דרהי את HOT ומירס.

צילום: איור: דורון פלם

ב־2014 החל דרהי במסע רכישות ענק: בצרפת רכש את ענקית הטלקום SFR ב־13.5 מיליארד יורו; בפורטוגל את פורטוגל טלקום ב־7.4 מיליארד יורו; ובמאי 2015 רכש את חברת הכבלים האמריקאית Suddenlink ב־9.1 מיליארד דולר. בימים אלה הוא מנסה לרכוש חברה אמריקאית נוספת, כייבל ויז'ן, ב־10 מיליארד דולר, אך בינתיים מעכבים קשיים רגולטוריים את אישור העסקה. ואולם, ייתכן שבבולמוס הרכישות הזה דרהי נסחף קצת יותר מדי. בשנה האחרונה נחתך שוויו בחצי: מניית אלטיס, הנסחרת בבורסה באמסטרדם, צנחה ב־51% ושווייה צנח מ־30 מיליארד דולר ל־14 מיליארד דולר. דרהי מחזיק ב־60% מאלטיס ומכאן שוויו, כ־7 מיליארד דולר על פי פורבס. בדירוג המיליארדים של פורבס הוא ירד מהמקום ה־57 למקום ה־205 ברשימה העולמית.

דרהי עושה עסקות בלי להביא מזומן רב מהבית – ומכאן שאלטיס נכנסה למינוף גבוה. בימים האחרונים הוציאה מודי'ס דירוג אשראי חדש לאג"חים של החברה, הדביקה להם דירוג "זבל" של B1 ושמה את החברה תחת מעקב להורדה נוספת. מודי'ס מסבירים כי בעסקת Suddenlink יש מימון של 500 מיליון דולר מצד החברה הנרכשת, מה שמביא את רמת החוב שלה לפי שמונה מה־EBITDA. מודי'ס מוסיפים כי אלטיס נמצאת במסע רכישות מהיר, המלווה ב"סיכונים מעצם הכניסה לשווקים חדשים עם מאפיינים תפעוליים שונים מאלה של פעילות אלטיס כיום".

כיצד יממן דרהי את ההרפתקה? כמו שעשה עד עכשיו, בתחכום פיננסי עם פרופיל סיכון גבוה: באמצעות פירמידה של חברות, מהלכי מחזור חוב אגרסיביים ועסקות בעלי עניין. כך למשל, אחרי שרכש את מירס, הוא מכר אותה בעסקת בעלי עניין ל־HOT (ללא רווח גדול). מאז 2013 הוא מושך מ־HOT "דמי ניהול" חסרי תקדים שב־2015 הגיעו ל־60 מיליון שקל, אף שהרווח של החברה אפסי. בעולם, החל ב־1 באפריל ביצעו אלטיס והחברות בקבוצה בסך הכל ארבעה מהלכי הנפקה, גיוס חוב או מחזור חוב בסך כולל של 12 מיליארד דולר, והביקושים היו גבוהים. דרהי מנסה כעת להחליק עסקת בעלי עניין שבה ימכור את נכסי המדיה שהוא מחזיק תחת אלטיס ל־SFR – ביניהם, אגב, ערוץ החדשות i24News שמשדר מיפו, לו הדביק דרהי תג מחיר של 100 מיליון יורו. המהלך הזה צפוי להניב לו כחצי מיליארד יורו.

האם דרהי יצליח להחזיק את כל הכדורים באוויר? אם כן, הוא ייהפך לאחד מטייקוני התקשורת הגדולים בעולם ושוויו המוערך ירקיע שחקים. ואם לא? ובכן, זה לא יהיה מחזה נעים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"