500 העשירים | מולטי-מיליונרים |

השנה השחורה של לבייב

לב לבייב. שווי בורסאי: 61 מיליון שקל; שווי ב–2016: 450 מיליון דולר; שווי ב–2015: 750 מיליון דולר

גינזבורג עמי
עמי גינזבורג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גינזבורג עמי
עמי גינזבורג

לב לבייב הוא איש עסקים הפועל בעיקר בסחר ביהלומים ובנדל"ן. בישראל הוא מוכר בעיקר דרך אחזקתו בשליטה באפריקה ישראל. בעבר נחשב מיליארדר מסתורי בעל מגע מידאס ההופך כל עסק שהוא נוגע בו לזהב, והונו הוערך בכמה מיליארדי דולרים, אך בשנים האחרונות מגע הקסם שלו מתפוגג. עסקיו סובלים מהרעה משמעותית, הונו מתכווץ וניסיונו לשדר צניעות נסדק בשל רכישת אחוזת פאר בלונדון והקמה של אחוזת ענק בסביון. אפריקה השקעות שבשליטתו מצויה כפסע מקריסה פיננסית והחלה לאחרונה במהלכים לגיבוש הסדר חוב נוסף מול בעלי האג"ח, שלהם היא חייבת כ־3.2 מיליארד שקל. הסדר כזה יתבטא במחיקת חוב שמוערכת ב־1.5 מיליארד שקל. בתוך כך, דועכים והולכים העסקים של אפריקה ברוסיה, שאותם מנהל לבייב עצמו, עקב הצלילה של כלכלת רוסיה וקריסת המטבע שלה. שווי הקרקעות והמבנים של החברה יורד. הבנק שמממן את עסקיה של אפריקה ברוסיה החל במהלך להשתלטות על כמה מנכסיה העיקריים.

הפעם האחרונה שבה התראיין לבייב לתקשורת הישראלית היתה לפני כשבע שנים, כשאפריקה החלה בגיבוש הסדר חוב ראשון. באותו הסדר נקבע, אחרי משא ומתן ממושך, שלבייב יזרים לחברה שבראשותו כ־750 מיליון שקל על פני ארבע שנים כדי לייצב אותה. לבייב עמד במילתו ובהתחייבויותיו עד תום והביא לשם כך ממון רב שהרוויח בעסקיו האחרים. ואולם מאז המשיך מצבה של אפריקה להידרדר, והחוב הענק שנותר לה כמעט ולא פחת. בניגוד להסדר הקודם, קיים ספק גדול אם גם הפעם יסכים לבייב לתרום לטובת ההסדר הון משמעותי נוסף מכיסו. גם אם יתרום, הסכומים יהיו נמוכים בהרבה לעומת העבר.

צילום: איור: דורון פלם

לבייב אינו איש העסקים הראשון בישראל שהסתבך עם חובות כבדים. אנשים שעבדו בסביבתו טוענים שהוא חש "פראייר", ושהסדרי חוב אחרים שגובשו בישראל כללו תנאים טובים בהרבה לבעלי השליטה שהזרימו כסף לחברות. לבייב גם חש שהתקשורת בישראל לא עושה לו שום הנחות ורק מחפשת אותו. בין השאר הוא זכה לביקורת על השכר שמשך בשנה האחרונה מאפריקה, בהיקף של כ־12 מיליון שקל. זאת, בשעה שהחברה רשמה הפסד מצטבר של 1.7 מיליארד שקל.

לאחרונה הוזכר לבייב באופן לא מחמיא בכתבה בחדשות ערוץ 10. בכתבה הושמעו הקלטות של לבייב בשיחות פרטיות שבהן הביע זלזול במנהלי הבנקים בישראל. "אני מחרבן על כל הבנקים", נשמע לבייב אומר בהקלטה. "אותי לא הזיז אפילו סנטימטר, כל המשבר הזה. אני לא חייב לאף אחד כסף, לשום בנק בעולם. אני משתין על כל הבנקים מלמעלה, כולל על רקפת (רוסק עמינח, מנכ"לית לאומי)". בתוכנית לא נמסר מתי נאמרו הדברים וייתכן שהם נאמרו לפני כמה שנים. בתגובה שהוציאה אפריקה בעקבות השידור נטען שהדברים נאמרו בשיחה פרטית ברגע של רתחה, ושמסירתם מהווה הפרה של פרטיות.

לבייב נולד בטשקנט ועלה לישראל עם משפחתו בגיל 15. את השליטה באפריקה רכש ב־1996 מידי בנק לאומי. בעבר החזיק בכ־70% ממניותיה, אבל מאז הסדר החוב בה ב־2010 חלקו דולל והוא מחזיק בה כעת רק ב־48% מהמניות. לבייב מחזיק יחד עם קרובי משפחה גם במלטשת יהלומים ישראלית גדולה, אל.אל.די, וכמו כן בבעלותו שורה של עסקים פרטיים, רובם מחוץ לישראל.

את רוב הונו עשה לבייב בסחר ביהלומים. הוא החזיק בבעלותו בעבר כמה מכרות יהלומים ברוסיה ובאפריקה ולמשך תקופה התחרה בדה בירס, חברה השולטת בסחר היהלומים הבינלאומי. עם התפרקות ברית המועצות הרחיב לבייב את עסקיו למדינות מזרח אירופה ולמדינות ברית המועצות לשעבר. על עסקי היהלומים של לבייב בחו"ל אין כמעט מידע פומבי. אלה עסקים שמתנהלים הרחק מעין הציבור. מפרסומים שונים בענף עולה כי מחירי היהלומים ירדו בשנים האחרונות בדומה לירידות שנרשמו בכל ענף הסחורות. מחירם של היהלומים דומה למחיר בו הם נמכרו לפני עשר שנים. יהלומים עדיין זוכים לביקוש בקרב אוכלוסיות מבוגרות יחסית, אבל צעירים כבר לא מייחסים להם ערך רב.

בעבר התכתש לבייב על מכרה יהלומים באנגולה מול ארקדי גיידמאק, יריבו העסקי. גיידמאק, שהיה שותף עם לבייב במכרה, תבע ממנו 2 מיליארד דולר בגין רווחים שנוצרו לו ממכירת היהלומים. בית המשפט בלונדון שדן בתביעה הכריע לטובת לבייב, וחזר על הכרעתו לפני שנתיים גם בערעור שהגיש גיידמאק.

עסק נוסף שבו היה מעורב לבייב היא הרשת החברתית הרוסית וקונטקטייה של משפחת מירילשווילי. על פי פרסומים שונים החזיק לבייב 10% ממניות החברה, ששוויין נאמד ב־100־200 מיליון דולר. ב־2013 מכרה משפחת מירילשווילי 40% ממניותיה בחברה וניתן להניח שגם לבייב מימש לפחות חלק מהחזקתו יחד עמה.

את עיקר הפגיעה בהונו ספג לבייב מההידרדרות בשווי של אפריקה ישראל. מניותיו של לבייב בחברה שוות כיום כ־150 מיליון שקל בלבד. אפריקה סובלת ממשבר קשה, וחובותיה האדירים בסך של כ־3 מיליארד שקל מעיקים עליה. צרותיה של אפריקה מרוכזות בחברת אפי פיתוח, המפתחת קרקעות ומקימה בנייני מגורים ושטחי מסחר וקניונים במוסקבה. בשנה האחרונה הפחיתה אפי את שוויו של הנכס המרכזי שלה, קניון אפימול, ב־30% ומחקה משוויו כ־350 מיליון דולר. הקניון מוערך כעת על ידי אפי בכ־670 מיליון דולר, אבל לחברה יש כנגדו גם הלוואות לבנק רוסי בהיקף של כ־400 מיליון דולר. הבנק החל במהלכים להשתלט על הקניון, מהלך שיגרום להעמקת ההפסדים של אפי.

מלבד רוסיה יש לאפריקה קשיים גם בעסקים אחרים שלה. בעיקר מדובר בקבוצת אפריקה תעשיות המספקת חומרי גלם לענף הבנייה ומחזיקה בנגב קרמיקה. מנכ"ל אפריקה תעשיות בעבר, אבי מוטולה, פוטר, עקב אי סדרים כספיים והחקירות בנושא עדיין מתנהלות. האג"ח של אפריקה נסחרות כיום בבורסה בתשואות "זבל" לפדיון של כ־30% ובמחירים של 45־55 אגורות. אלה מחירים שמעידים כי לחברה אין מספיק נכסים כדי לשלם את חובותיה.

ערכם של עסקי היהלומים של לבייב נאמד בכמה מאות מיליוני דולרים, ויש לו קרקעות חקלאיות, מחצבים ומכרות בכל העולם. ערך הבית שרכש בלונדון נאמד בעת רכישתו ב־70 מיליון דולר וגם הבית שהוא מקים למשפחתו בסביון מוערך בכמה עשרות מיליוני שקלים. מול נכסים אלה יש ללבייב הלוואות. במערכת הבנקאית בישראל מעריכים כי החוב האישי שלו נע בין 500 מיליון שקל למיליארד שקל. בעבר החוב היה גבוה יותר אולם לבייב הצליח להקטין אותו במידה משמעותית בשנים האחרונות.

מרבית מניותיו של לבייב באפריקה ישראל משועבדות להחזר חובותיו לבנקים בישראל.

כתבות מומלצות

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008

וילה רחוב קדמה הרצליה

הבנק סירב לקבל כסף מרוסיה - והרס את החלום על הווילה בהרצליה

ביידן לפיד הצהרת ירושלים

הדיל האמריקאי: מסלול ירוק להיי־טק הישראלי - תמורת הגבלת היצוא

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יוגה

"זה התחיל מכל מיני תל אביבים שחיפשו מפלט מהעיר, עכשיו יש כאן צונאמי״

רעות עייני ילדים מחוננים

"בקיץ היה לי כאן טירוף": כמה עולה לייצר ילד מחונן?