הדסה החדשה |

רוטשטיין הודיע לרופאים על ביטול השר"פ בשעות הבוקר: "לא צריך לעשוק את החולים"

זוהי החלטתו הראשונה של רוטשטיין כמנכ"ל בית החולים ■ "אין כל הוראה האוסרת על רופא להיענות לבקשת החולה כי יטופל על ידו, אך מודגש כי כל הכנסה כספית בגין הבחירה - אסורה"

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

רופאי הדסה לא יוכלו לבצע יותר פעולות שר"פ (בחירת רופא בתשלום פרטי) עבור חולים שמגיעים מחדר המיון, וכן בשעות הבוקר עד השעה 15:00, בימים א'-ה'. הנחיה זו תחול באופן מיידי וללא יוצאי דופן או סייגים - כך קבע מנכ"ל הדסה הנכנס, פרופ' זאב רוטשטיין. זו ההחלטה המשמעותית הראשונה של רוטשטיין. "לא מקובל עליי שבגלל שמצבו של החולה מחייב ניתוח דחוף אז צריך גם לעשוק אותו", אומר רוטשטיין בשיחה עם TheMarker.

עוד לפני כניסתו לתפקיד הצהיר רוטשטיין כי יבטל את שר"פ הבוקר - והוא אכן מזדרז לממש את הצעד שמופיע בהסכם ההבראה שנחתם במאי 2014, אך לא מומש עד היום בשל התנגדות פנימית בהדסה. היום (ראשון) שיגר מנהל הדסה עין כרם, פרופ' יורם וייס, מכתב לרופאים, שבו בישר להם על הוראה החדשה. וייס הוסיף כי "אין כל הוראה האוסרת לרופא להיענות לבקשת החולה כי יטופל על ידו, אך מודגש כי כל הכנסה כספית בגין הבחירה - אסורה". וייס מציין גם את הסנקציה שתחול על מי שיפר את ההוראה: "ניתנה הוראה לאגף משכורות להתייחס לנושא זיכוי שר"פ רופאים לשעה וליום בשבוע, כאשר מקרי בוקר או מקרים דחופים, יקוזזו מתשלום השר"פ". יצוין כי ההנחיה של רוטשייין מחמירה אף יותר מהוראות הסכם ההבראה, שקובעות כי במקרים מיוחדים יוכלו להתבצע ניתוחי שר"פ גם בשעות הבוקר.

זאב רוטשטייןצילום: מוטי מילרוד

שר"פ הבוקר אינו תופעה שולית בהדסה: למרות האיסור על שר"פ בוקר בהסכם ההבראה שנחתם במאי 2014, בשנת 2014 יותר מ-90% מניתוחי השר"פ בהדסה בוצעו בשעות הבוקר. לאחר ניסיונות ריסון, ירד שיעורם לכ-70% בשנת 2015. עוד התגלה כי יש בהדסה רופאים שיותר מ-75% מהפעילות שהם מבצעים היא בשר"פ. משמעות הדבר היא שכמעט בלתי־אפשרי לקבל טיפול אצל אותם רופאים דרך המנגנון הציבורי. רק בחודש מרץ 2015 הפסיקה הדסה לשלם תשלום כפול לרופאים שביצעו שר"פ בשעות הבוקר - תשלום ציבורי ותשלום הפרטי שקיבלו מהחולה.

"אנו ממתגים מחדש את הדסה כהדסה חדשה, ציבורית, פתוחה לכל ואהובה", מסכם וייס את הצעד, "על כן במסגרת זאת סייגנו את השר"פ לשעות של לאחר העבודה בלבד. תודה על היותכם חלק מהדסה החדשה".

בשיחה עם TheMarker מספר רוטשטיין: "עוד לפני כניסתי לתפקיד נפגשתי עם קבוצת הרופאים הבכירים בהדסה ואמרתי להם שזה אחד הנושאים העקרוניים וזה נובע מהסכם ההבראה, והבהרתי שפה לא יהיו הנחות. אבל כיוון שההוראה היא מה- 1 לינואר ונכנסתי רק ב- 1 לפברואר הם כנראה חשבו שאלה רק המלצות. לכן זו ההוראה הראשונה שהוצאתי". לדבריו, "אנחנו מחויבים לציבור. החולה לא צריך לבוא אלינו בחשש שנסחוט ממנו כספים אלא באהבה. אין מניעה שהחולים יבחרו רופא גם בשעות היום, אבל רק אם זה לא כרוך בבקשת כסף מחולה". הוא מוסיף כי "השר"פ החדש והנכון יצטרף למודל של רופאים שיוכלו להתפרנס בלי שר"פ ולעבוד גם אחר הצהריים".

בהסכם ההבראה יש סייג, שלפיו יתאפשר שר"פ בבוקר במקרים מיוחדים. למשל, ניתוח ארוך שצריך להתחיל בשעות הבוקר. הלכת רחוק יותר מההסכם.

"נכון, כי אני חושב שאם יש חולה מורכב אז זו חובה של בית החולים הציבורי לטפל בו. ואם יש ילד שלא רוצים להשאיר בצום עד אחר הצהריים - ננתח אותו בבוקר במסגרת בית החולים הציבורי. אני רוצה שהשר"פ יהיה התקשרות מרצון בין חולה שרוצה את השירות הזה, לבין רופא שרוצה לתת את השירות הזה. הרופאים של הדסה רגילים לבצע שר"פ מתי שיש להם "חור" בחדר ניתוח או בחדר הפעולות, ואני לא יכול לקבל את זה -כרופא וכמנהל".

הדסה עין כרם. בישראל עומדת רשימת הממתינים להשתלת כבד על כ-150 חולים בשנהצילום: אורנה איתמר

עד היום, הרופאים של הדסה הצליחו למנוע או למזער את הניסיונות להגביל להם את השר"פ בבוקר. איזה תגובות אתה מקבל?

"כמעט מכל המחלקות יש תגובות קשות, אומרים שבגלל ההנחיה "נישאר בלי רופאים", "כולם יעזבו", שאני "דן רופאים למוות ברעב" - אבל מרבית המחלקות המפעילות שרפ אומרות שזו גזרה שציבור הרופאים לא יכול לעמוד בה. לצערי נדרשת נחישות".

יש לך גיבוי מהדירקטוריון להחלטה?

"חשוב להדגיש שההחלטה הזו פוגעת בהכנסות הדסה בטווח הקצר, אבל מה שחשוב זה שהיא תשמש תמריץ להרחבת הפעילות הרפואית אחר הצהריים. ואם זה יקרה - הרי שבטווח הארוך, כולם ירוויחו".

זה נראה גם כמו אקט מנהיגותי, לסמן שיש בוס חדש וקשוח בהדסה

"כשמנהל נכנס אין לו יותר מדי ימים לקבל החלטות גדולות כי אח"כ הוא נסחף בזרם ולכן חשוב שכל ההחלטות החשובות ייעשו מיד".

צפויות עוד החלטות חשובות? תן לנו פרומו

"בהחלט צפויות. אני יכול להגיד שההחלטות האלה לא יתקבלו בברכה בקרב אוכלוסיות שהתרגלו לא לעבוד, ובהם בעלי משכורות גבוהות מאד בארגון. בהדסה לא יהיה מצב שמישהו מקבל משכורת בלי לעבוד. זה עיקרון חשוב שאינו נתון למשא ומתן".

באגף התקציבים באוצר, שתמך במועמדות של רוטשטיין להדסה ומתנגד באופן מסורתי לשר"פ, מיהרו לברך: "אגף התקציבים מביע שביעות רצון מפעולותיו של פרופ' רוטשטיין, ורואה בריסון ניתוחי השר"פ בהדסה עוד צעד משמעותי לסגירת הטרמינל לאיסוף חולים במערכת הציבורית לטובת המערכת הפרטית".

יו"ר ועד הרופאים המנהלים בהדסה, פרופ' דרור מבורך, אמר כי "אם פרופ' רוטשטיין מעוניין לעשות שרפ עוד יותר נקי, שקוף והוגן - אני בעד והרבה רופאים בעד. ברור שחלק מהרופאים שעשו עד היום שרפ בוקר בצורה אינטנסיבית ושיש להם בעיה להעתיק את השרפ לאחהצ ייפגעו מזה". לדברי מבורך, אם רוטשטיין יעמוד בהתחייבותו להקים "מערך הולם אחר הצהריים שכולל פתיחת חדרי ניתוח, יותר מרדימים, אחיות, מיטות טיפול נמרץ - אז הוא בהחלט יהפוך את הדסה לבית חולים ציבורי למהדרין. מעבר לזה יש סיטואציות לא פשוטות כמו תינוקות וילדים קטנים או ניתוחי 12-14 שעות. לא נכון להתחיל ניתוח כזה ב- 15". מבורך מוסיף כי אם רוטשטיין יציע משרת פולטיימר לרופאים שהיום מבצעים ניתוחי שר"פ ארוכים שמתחילים בשעות הבוקר - "זה יפתור עוד בעיה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"