למה בתוך מפלגת העבודה לא רצו שיו"ר קק"ל הנבחר, דני עטר, יתמנה למזכ"ל?

מבקר הפנים של המפלגה המליץ שלא למנות את יו"ר קק"ל הנבחר דני עטר לתפקיד, בין השאר בשל ביקורת בדו"חות מבקר המדינה ■ מבקר המדינה לשר האוצר: דחה את חתימת ההסכם בין המדינה לקק"ל עד לפרסום דו"ח הביקורת

שוקי שדה
צבי זרחיה
דני עטר
צילום: אייל טואג
שוקי שדה
צבי זרחיה

מבקר הפנים של מפלגת העבודה, רו"ח בועז יפעת, המליץ בקיץ שעבר שלא למנות את דני עטר - שנבחר השבוע ליו"ר קק"ל - לתפקיד מזכ"ל מפלגת העבודה. זאת, בשל ביקורת שנמתחה עליו בדו"חות מבקר המדינה, והתנהלותו מול רואת החשבון לשעבר של המועצה האזורית גלבוע, יעל אשל, שאותה ביקש עטר לפטר.

ביולי־אוגוסט 2014 התבקש יפעת על ידי יו"ר המפלגה, יצחק (בוזי') הרצוג, לבצע בדיקה בנוגע לעברו של עטר, שהיה אז יו"ר מועצה אזורית גלבוע, לקראת אפשרות של מינויו למזכ"ל המפלגה. בין היתר, בשל סדרות כתבות שפירסם בעבר העיתונאי מרדכי גילת ב"ישראל היום" אודות עטר. יפעת בדק פרסומים שונים לגבי עטר בדו"חות רשמיים, בהם דו"חות של מבקר המדינה, ופסקי דין הנוגעים לסכסוך אזרחי בין עטר לאשל. המלצתו של יפעת לא נכתבה בדו"ח רשמי, אך היתה ידועה באותו הזמן לעטר, והוא הביע מורת רוח מכך.

יצחק הרצוגצילום: מוטי מילרוד

השבוע יצאה התנועה לאיכות השלטון נגד מועמדותו של עטר, גם בשל התנהלותו בעבר, ובפרט ניסיונו להדיח את אשל. ב-2004 פוטרה אשל מתפקידה במועצה האזורית גלבוע. היא פנתה למבקר המדינה והתלוננה כי פוטרה לאחר שהחלה בעריכת דו"ח ביקורת עקב תלונות שקיבלה על מעשים לא תקינים במועצה האזורית, הקשורים גם לעטר. כמו כן, אשל מתחה ביקורת על כך שבמועצה מקשים על עבודתה ונמנעים מלהעביר אליה מידע. מבקר המדינה דאז, אליעזר גולדברג, קבע שהתלונה מוצדקת וביטל את הפיטורים.

מאוחר יותר הגישה אשל תביעה נגד עטר, בשל מתקפות פומביות נגדה בישיבות המועצה האזורית גלבוע, שבהן לטענתה אמר עליה, בין היתר, כי היא "עושה פרובקציות". אשל ניצחה בתביעה בבית המשפט המחוזי (לאחר שהפסידה בשלום), תביעה שנשארה על כנה גם לאחר ערעור של עטר לבית המשפט העליון נדחה. בינואר 2009 נקבע שעל עטר לשלם פיצויים בסך 50 אלף שקל לאשל.

בדו"ח מבקר המדינה מ–2011, שעסק בכמה רשויות מקומיות, נמתחה ביקורת על עטר בנוגע להוצאות חריגות במועצה האזורית גלבוע הנוגעות לניצול מופרז של ימי חופשה, החזר הוצאות אשל שלא עבור אירוח רשמי והוצאות כיבוד מופרזות ללשכת ראש המועצה.

בדו"ח אחר, מוקדם יותר, נמתחה על עטר ביקורת על תפקודו כראש מועצה, בשל ניגוד עניינים בפעילותה של ראש מינהל החינוך במועצה האזורית גלבוע, בכל הקשור להתקשרויות עם חברת הסעות שבה היה שותף בעלה. ב–2009, עטר אף נחקר במשטרה בגין פרשה זאת, בגין מרמה והפרת אמונים, אך בסופו של דבר הפרקליטות החליטה לסגור את התיק . עטר יוצג אז על ידי עו"ד רונאל פישר.

בראיון שפורסם אתמול ב–TheMarker, טען עטר לגבי הביקורות שנמתחה עליו בדו"חות כי "עשיתי טעויות ב–21 השנים שבהן כיהנתי כראש המועצה האזורית גלבוע. מי שלא עושה - לא טועה. אין גוף יותר שקוף מהמועצה האזורית גלבוע".

מלשכתו של הרצוג נמסר: "לא התקבל מעולם שום דו"ח, בעל פה או בכתב, הממליץ על אי מינויו של עטר לתפקיד זה או אחר".

עטר מסר בתגובה: "לא ידוע לנו על כך דבר".

המבקר שפירא: לעכב את ההסכם עם קק"ל

בתוך כך, מבקר המדינה הנוכחי, השופט בדימוס יוסף שפירא, פנה אתמול אל שר האוצר משה כחלון ואל השר להגנת הסביבה אבי גבאי בבקשה לדחות את ההסכם שאמור להיחתם בין המדינה לקק"ל, עד לקבלת קטעים מטיוטת דו"ח הביקורת על קק"ל שאותה שלח המבקר בתחילת השבוע לנשואי הביקורת. .

הדו"ח חושף בין היתר ליקויים חמורים ואי סדרים כספיים חריפים, שימוש לרעה של בכירים בנגישות לניהול קרקעות וניגודי עניינים. ההערכות הן שבשל חומרת הממצאים הם הועברו גם אל היועץ המשפטי לממשלה יהודה ויינשטיין כדי שישקול אם לפתוח בחקירה פלילית.

שפירא מוסיף במכתב כי "לאחרונה סיים משרדנו לגבש את טיוטת דו"ח הבקורת בנושא . בטיוטה זאת מכלול של ממצאים לכאוריים הנוגעים לישום האמנה בין מדינת ישראל לבין קק"ל בכל הנוגע לפיתוח מקרקעי ישראל בידי קק"ל ובכלל זה הלכי קבלת ההחלטות לגבי הקצאת משאבים לפרויקטי וההתחשבנות הכספי בין המדינה לקק"ל הנובעת מהאמנה".

שפירא צירף חוות דעת בעניין של המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד אבי ליכט.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?

העיר לא זולה, אבל זה היה משתלם מכל בחינה אחרת

"הבית שלי בגד בי": תל אביבית שעוזבת אחרי שלושה עשורים מגלה מה שבר אותה

שי שרון. "הרגשתי שאני מתאמץ בעיקר בשביל שהבעלים של חברת האופנה ירוויחו יותר"

"חייתי במסיבה תמידית, אבל זה היה כלוב מזהב. עבודה חסרת משמעות"

נמל חיפה. הפקק בשנה וחצי האחרונות גרם למשק הישראלי נזק של עשרות מיליוני שקלים ביום, לפי משרד האוצר

פקק האוניות מול נמלי ישראל דועך והולך, ולא מהסיבות הנכונות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"מבחוץ זה נראה סקסי ומגניב, אבל כשנכנסים פנימה מתברר שזאת עבודה קשה והיא חייבת להיות מדויקת"

"אפשר להרוויח 30-20 אלף שקל בחודש מעבר למשכורת": איזה עסק הכי רווחי - פלאפל, פיצה, סושי או שווארמה?

עורכי דין שפרשו מהמקצוע. ״הדור שלנו מחפש מהר, קצר, ענייני, ומבקש שיהיו לו דברים נוספים בחיים, לא רק עבודה"

"הדור הזה עובר בקלות בין עבודות - ומשאיר מאחור את משרדי עריכת הדין"