צוקרברג ישן טוב, 
הילדים שלכם לא

80% מהילדים בארה"ב מעידים על חרדה - שעשויה להתפתח לדיכאון. חוקרים מצאו שמי שהראה מעורבות רגשית גבוהה ברשתות חברתיות - סובל יותר מהפרעות אלה

בשבוע שעבר פתח אדוארד סנודן חשבון טוויטר - ובתוך פחות מיממה החלו לעקוב אחריו כמעט מיליון משתמשים: "עכשיו אתם שומעים אותי?", שאל בציוצו הראשון סנודן, עובד לשעבר בסוכנות לביטחון לאומי (NSA) של ארה"ב שהדליף מידע סודי על תוכניות המעקב של הסוכנות. סנודן עצמו עוקב בינתיים אחרי חשבון אחד בלבד: זה של ה-NSA. אפשר רק להניח שהממשל האמריקאי צפוי להיות אחד העוקבים המסורים והמתמידים ביותר של החשבון החדש.

הסיפור הקטן הזה ממחיש היטב את השינוי הדרמטי שחוללו הרשתות החברתיות בעולם. הן מאפשרות גם ליחידים להשמיע קול ללא תיווך, ללא שומרי סף, ללא צנזורה ועם השפעה ועוצמה אדירות - שעשויות לאיים גם על החזקות שבמדינות ועל הגדולים שבארגונים.

אבל גם בלי להיות סנודן, הרשתות החברתיות משפיעות על חיינו בצורה עמוקה. פייסבוק מונה כיום 1.49 מיליארד משתמשים ברחבי העולם; ווטסאפ מונה 800 מיליון משתמשים ונשלחות בה מדי יום יותר מ-30 מיליארד הודעות; אינסטגרם מונה 400 מיליון משתמשים המעלים מדי יום 70 מיליון תמונות וסרטונים, ורשת טוויטר מונה 316 מיליון.

וזה לא נגמר פה: 70% מהמשתמשים בפייסבוק גולשים ברשת מדי יום; באינסטגרם 59% גולשים מדי יום ובטוויטר 38%. 13% מזמן הגלישה בישראל מוקדש לבידור ו-12% ממנו לרשתות חברתיות - בקרב הצעירים עד גיל 24 מדובר בנתח זמן גבוה הרבה יותר: 24% מזמן הגלישה מוקדש לרשתות החברתיות. שיעור הגברים והנשים בישראל הגולשים ברשת, לפי חברת קומסקור, הוא זהה, אך בכל זאת גברים גולשים זמן רב יותר מנשים (20 שעות בחודש בממוצע לעומת 17). במלים אחרות העולם מחובר כל הזמן.

ההשפעות החברתיות והפוליטיות של הרשתות החברתיות בולטות מאוד לעין: גל המחאות החברתיות בעולם והאביב הערבי קיבלו תנופה, והתאפשרו הודות לקיומן של הרשתות החברתיות, כמו גם מחאות צרכניות מקומיות, קידום אג'נדות פוליטיות וחברתיות ועוד. אך השימוש האינטימי והמרובה בהן, משפיע גם על כל אחד מהגולשים באופן משמעותי. לא רק שהרשתות החברתיות מהוות היום, בעיקר עבור גולשי פייסבוק וטוויטר, מקור מידע חדשותי לעתים ראשון במעלה, הן גם הופכות להיות הבנצ'מארק לחיים - חייו של הזולת חשופים (לפחות למראית עין) בקרב יתר הגולשים וההשוואות ההדדיות הן בלתי נמנעות.

מה זה עושה לנו? מחקר חדש שפורסם בספטמבר חושף קשר בין מחלות נפש לשימוש ברשתות חברתיות. זו לא הפעם הראשונה שבה טוענים כי שימוש עודף ברשתות חברתיות עשוי להוביל לדיכאון, אבל המחקר שנערך על ידי ד"ר הת'ר קלילנד והולי סקוט מאוניברסיטת גלזגו בבריטניה מגלה איך הדחף לזמינות מתמדת עשוי להוביל לבעיות שינה וכך גם למחלות נפש.

במחקר נבחנו 467 בני נוער בגילים 11–17 שהתבקשו לענות על שאלות הקשורות להערכה עצמית, חרדה, דיכאון ואיכות השינה שלהם. כמו כן הם נשאלו לגבי המעורבות הרגשית שלהם במדיה החברתית, הרגלי הגלישה שלהם ברשתות ואם הם גולשים בהן גם אחרי שהם היו אמורים ללכת לישון.

החוקרים מצאו שמי שהראה מעורבות רגשית גבוהה בגלישה ברשתות חברתיות נטה לישון טוב פחות, להעיד על הערכה עצמית נמוכה יותר, על חרדה ודיכאון, לעומת בני נוער שהשימוש ברשתות החברתיות היה משני עבורם, לפחות מבחינה רגשית. אולי זה לא מפתיע לגלות ש-80% מהילדים בארה"ב מעידים על חרדה - שעשויה להתפתח לדיכאון אם היא לא מטופלת. נערים שגלשו בלילה ברשתות חברתיות היו מועדים אפילו יותר לבעיות שתוארו במחקר.

תקופות כמו תקופת החגים, הופכות את הרשתות החברתיות לאלבום ענק של שיתוף תמונות וחוויות מסעודות חג, טיולים וזמן בחיק המשפחה. אבל אם היינו מודדים היכן בילו האנשים זמן רב יותר: בטיולים ובארוחות עצמן, או ברשתות החברתיות בדיונים אודותיהם, לא בטוח מה היתה התשובה.

כתבות מומלצות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל