כחלון, שמחון ולולי הביצים: "מדי פעם הם מחליפים דעות בנושאי חקלאות, כידידים, ללא קשר לפוליטיקה"

שר החקלאות, אורי אריאל, מתכוון לקדם את הרפורמה בענף ההטלה - ששר האוצר הודיע על הסרתה מחוק ההסדרים לשלום שמחון, לשעבר שר החקלאות ושר התמ"ת ■ משפחתו של שמחון בעלת לולי ביצים בצפון, והוא מקורב לכחלון

אורה קורן
אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אורה קורן
אורה קורן

שר החקלאות, אורי אריאל, מתכוון לקדם את הרפורמה שגיבש משרדו לענף ההטלה, חרף הודעתו של שר האוצר, משה כחלון, בסוף השבוע על הסרת רפורמת המטילות מחוק ההסדרים. כחלון נימק את ההחלטה בכך שבכוונתו ליישב את המחלוקות בין שני המשרדים על הרפורמה ולהעבירה הליך חקיקה רגיל. משרד האוצר הציג בחוק ההסדרים רפורמה עמוקה בענף ההטלה הכוללת ביטול מיכסות, ואילו משרד החקלאות הציג רפורמה קלה יותר לחקלאים.

"אני מברך על הודעת שר האוצר, שקיבל את דרישתי להסיר את הצעת האוצר בעניין הביצים מחוק ההסדרים", אמר אריאל. "נמשיך לקדם את הרפורמה כפי שהצגנו אותן, השומרות על איזון בין צרכי החקלאים ויוקר המחיה".

כחלון הודיע על הסרת הרפורמה לשלום שמחון, לשעבר שר החקלאות ושר התמ"ת. שמחון, שמשפחתו בעלת לולי ביצים בצפון, מקורב לכחלון. דוברו של כחלון הכחיש כי שמחון התערב לטובת המגדלים, ואמר כי כחלון מתייעץ עם מגוון גורמים במשק. מקורב לשמחון אמר בתגובה כי שמחון כלל לא התערב בנושא וכחלון העביר דרכו את ההודעה, כיוון שהם מיודדים, ו"לכחלון לא היה הטלפון של מזכ"ל התאחדות החקלאים". עם זאת, המקורב אישר כי "מדי פעם כחלון ושמחון מחליפים דעות בנושאי חקלאות, כידידים, ללא קשר לפוליטיקה".

משה כחלוןצילום: גיל כהן מגן

חוק ההסדרים מהווה הליך חקיקה מזורז, ובשנה האחרונה משרד המשפטים מנע את השימוש בו בנוגע לרפורמות במועצות הייצור החקלאיות. הליך חקיקה רגיל נמשך זמן רב, לעתים שנים, ונתון בכל רגע להשפעת לוביסטים בוועדות הכנסת ובממשלה.

עוד נמסר מלשכת כחלון כי הרפורמות האחרות בחקלאות יישארו בחוק ההסדרים, בהן הוצאת ענף הפטם ממועצת הלול ושינוי מבנה המועצה וסמכויותיה. גם בנושא זה ישנה מחלוקת בין משרדי האוצר והחקלאות, ואולם זו לא הובילה למשיכת ההצעה על ידי כחלון.

בסוף השבוע פירסמה התאחדות החקלאים הודעה, ובה בירך מזכ"ל תנועת המושבים ויו"ר התאחדות החקלאים, מאיר צור, את כחלון על שהחליט להוציא מחוק ההסדרים את נושא הביצים, "ובכך התחשב ב-3,500 משפחות על גבול הצפון". צור אמר אתמול ל-TheMarker כי אין לפתוח את השוק ליבוא, אלא לטפל בפערי התיווך בענף. לטענת צור, "תבנית של 30 ביצים עולה לצרכן 31 שקל, ואולם החקלאי מקבל עבורה 14 שקל בלבד. כל השאר אלה פערי התיווך של משווקים ורשתות, ויש לטפל בהם. יכול להיות שגם המגדל יצטרך לתת משהו בהסדר כולל, אני לא פוסל את זה".

אורי אריאל

ענף שמגלגל כ-2 מיליארד שקל בשנה

על פי נתוני משרד האוצר, במשק יש 2,900 מגדלים, רובם בגליל העליון והענף מגלגל כ-2 מיליארד שקל בשנה. הרפורמה בענף הלול, שנועדה להעביר את גידול המטילות מלולים קטנים ללולים של לפחות 6,000 מטילות נועדה לחסוך לצרכנים תשלום עודף של כ-200 מיליון שקל בשנה בגין ביצים. המשרד מוכן להעמיד לרפורמה מענקים ב–300 מיליון שקל להקמת לולים מתקדמים.

הצעת ההחלטה של משרד החקלאות קובעת כי מחיר הביצים למגדל יפחת ב-8 אגורות על פני שמונה שנים, ובנוסף מירווח השיווק יפחת ב-5 אגורות.

בנוסף לכך, תתבצע רפורמה המיועדת להגדיל את הלולים להגברת היעילות. משרד החקלאות לא קבע גודל מינימלי של לול חדש שיקבל מענק הקמה, ואולם ציין כי לא יינתן מענק ללול שיהיו בו מעל 20 אלף מטילות. ההצעה מבוססת על 300 מיליון שקל מענק להקמת הלולים, 80 מיליון שקל מימון למשרד החקלאות להכשרת הקרקע ללולים ו-200 מיליון שקל מענק למגדלים שיפרשו מהענף.

הצעת ההחלטה של משרד האוצר קובעת כי שיטת המיכסות בענף הביצים תופסק ב-2021. בנוסף, התמורה למגדל תקטן ב-14 אגורות בשלוש שנים. משרד החקלאות לא מתייחס להפסקת שיטת המיכסות בביצים. הרפורמה שמציע משרד האוצר אינה עוסקת במענק פרישה. לחלופין מציע משרד האוצר, כי ועדה בין-משרדית תפתח תעסוקה חלופית לבעלי לולים שייצאו מהענף.

שלום שמחוןצילום: ירון קמינסקי

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אתר ChatGPT. היכולות מרשימות ביותר

הצ'אט־בוט המדהים יחליף את גוגל וישנה את עולם הטק? לא כל כך מהר

הפגנות בוורשה, בירת פולין, נגד חוק ההפלות

התקדים הפולני: האם כך ייראה העתיד של ישראל?