לזה יש כסף: משרד החינוך ישקיע 16 מ' ש' במניעת התבוללות סטודנטים בתפוצות

משרד החינוך: "על פי החלטת הממשלה יש להמשיך את פעילותה של תוכנית מורשה"

ליאור דטל
ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ליאור דטל
ליאור דטל

משרד החינוך ישקיע 16 מיליון שקל במניעת התבוללות סטודנטים בתפוצות ובבתי ספר יהודים בחו"ל אחרי שהעביר עשרות מילוני שקלים לעידוד קריאת התנ"ך, ולעמותות דתיות ללא מכרז לצורך חיזוק הזהות היהודית של תלמידים בבתי ספר ממלכתיים, מתכנן משרד החינוך להעביר כ-16 מיליון שקל לצורך פרויקטים משותפים עם חברה בת של הסוכנות היהודית בחו"ל.

מטרות התוכניות, שהמשרד מתקצב מדי שנה, הן מניעת התבוללות של סטודנטים יהודים בחו"ל, לאו דווקא ישראלים לשעבר, הפעלת רשת בתי ספר יהודים בחו"ל, לא בהכרח לישראלים לשעבר, ותוכנית לחיזוק הזהות היהודית של תלמידים במדינות שונות, כולל בארה"ב, גרמניה, וצרפת.

ההתקשרות עם חברת הבת, עולמית (עולם של שליחות) היא בפטור ממכרז, והמשרד מעביר אליה תקציבים בפטור ממכרז במשך שנים רבות גם בתקופת כהונתו של שי פירון ושל גדעון סער.

לאחרונה פורסם ב-TheMarker כי המשרד מעביר עשרות מיליוני שקלים בשנים האחרונות בפטור ממכרז גם לעמותות הדתיות בראשית, שמנהלה הראשון היה אבי וורצמן (הבית היהודי), המשמש היום כשר החינוך בפועל, ולעמותת אורות ערכים תורה ותרבות, לצורך תקצוב תוכניות לקירוב תלמידים חילונית לדת.

אבי וורצמן

ההתקשרות עם חברת הבת מתחלקת לכמה נושאים. הראשון הוא לצורך המשך תוכנית "מורשה" המשותפת לעמותה ולמשרד החינוך לשנת 2005, בתקציב של 12.9 מיליון שקל – מתוך זה כ-5.4 מיליון שקל מתקציב משרד החינוך, והיתר בתרומה בשווי זהה של העמותה ומתקציב המשתתפים בתוכנית.

מטרת התוכנית היא "לפעול לקירוב סטודנטים יהודים בתפוצות למדינת ישראל במטרה להעמיק ולחזק את זיקתם ליהדות ולמניעת התבוללות". התוכנית החלה לפעול כפיילוט בשנת 2007, ובשנת 2011 החליטה הממשלה לתקצב אותה. בין היתר, במסגרת התוכנית, יגיעו כ-1,500 סטודנטים לארץ ב-2015 ויקבלו לימודי העשרה ביהדות.

הפרויקט דומה לתוכנית תגלית ומסע ישראלית, שבמסגרתם מגיעים צעירים יהודים לסיור בארץ, שגם הן ממומנות על ידי הממשלה מכספי ציבור ובשיתוף תרומות, אך מתרכז יותר בזהות היהודית של הסטודנטים.

בנוסף, המשרד יעביר 10.5 מיליון שקל נוספים להמשך הפעלת תוכנית "חינוך יהודי בתפוצות" באמצעות חברת עולמית. מטרת התוכנית היא "הפעלת רשת בתי ספר יהודים בתפוצות, חיזוק הזהות היהודית בגולה, ועידוד עלייה" התוכנית פועלת במסגרת החלטת ממשלה מ-1998 – וכבר 12 שנים מתוקצבת ללא מכרז. גם ב-2013, העביר המשרד סכום זהה לעמותה לצורך הפעלת התוכנית. המשרד מתקצב באופן קבוע את העמותה ב-6.5 מיליון שקל, ומדי שנה משרד האוצר מממן את שאר התקציב. העמותה מתקצבת את בתי הספר בחו"ל בתקציבים נוספים מטעמה.

ההתקשרות כוללת מימון תוכניות לימוד בנושא ישראל בבתי ספר בחו"ל בתקציב של 6.2 מיליון שקל במטרה "ליצור מחויבות מירבית של תלמידים ושל משפחותיהם לקשר עם ישראל", ולצורך הגדלת מספר התלמידים הלומדים בבתי ספר יהודים בחו"ל. כמו כן, התקציב כולל ביקור תלמידים בארץ ב-3.1 מיליון שקל וכ-1 מיליון שקל לצורך מימוןהקמת גמנסיה עברית בקווינס, ניו יורק.

תוכניות הלימודים שממומנות בחו"ל כוללות שעת לימודים שבועית בשם "מה חדש בישראל", שבמסגרתה קוראים תלמידים בכיתות ז-י"ב קטעים מעיתונים ישראלים, עריכת שבוע ציונות בבתי ספר ופסטיבל של מוסיקה ישראלית והקמת להקת מחול של תלמידים הלומדים שירים ישראלים. עוד מתקיים מפגש של תלמידים להכנת אוכל ישראלי "כשברקע מושמעים שירים ישראלים" במסגרת תחרות בין הכיתות על הארוחה הישראלית הטעימה ביותר, שעה שבועית שבה המורים מספרים לתלמידים על המתרחש בישראל בעזרת סרטונים ושירים, שעה שבועית שבה כל תלמיד מספר על דמות ישראלית, וגם השמעת דיאלוגים בעברית בסיטואציות שונות.

ממשרד החינוך נמסר כי "ההתקשרות עם חברת עולמית טרם נחתמה וזו תיעשה רק לאחר קבלת כל האישורים הנדרשים על פי כל דין. יצויין, כי על פי החלטת הממשלה יש להמשיך את פעילותה של תוכנית מורשה".

מהסוכנות היהודית נמסר כי "עולמית היא החברה הבת של הסוכנות היהודית שמנהלת מספר פרויקטים משותפים עם משרד החינוך לקידום החינוך היהודי ציוני בעולם. החברה פועלת כדין ובידיה כל האישורים הנדרשים. ההתקשרות של הממשלה עם החברה בפטור ממכרז הינה בהתאם לתקנות חובת המכרזים. חשוב לציין כי תכניות של חברת עולמית ממומנות לאורך השנים על ידי ממשלות ישראל וכי הן מבוצעות בפיקוח תכני ותקציבי של ועדת היגוי בראשות בכירים במשרד החינוך".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

לס נייט הכחדה אנושית מרצון

"נחיה חיים ארוכים ואז ניכחד": האיש שרוצה שלא יהיו יותר אנשים בעולם

FILE PHOTO: Twitter logo and a photo of Elon Musk are displayed through magnifier in this illustration taken October 27, 2022. REUTERS/Dado Ruvic/Illustration/File Photo

כיכר העיר המטורפת של אילון מאסק עוד עלולה להרוג אותנו