פרשת השוחד בחברת החשמל: יאשה חאין ודוד אלמקייס שוחררו למעצר בית

הפרשה נוגעת להטיית מכרז בשנים 2001-1999, שבו רכשה חברת החשמל טורבינות גז בסכום של יותר מ-540 מיליון יורו

אפרת נוימן
אפרת נוימן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אפרת נוימן
אפרת נוימן

יעקב (יאשה) חאין ודוד אלמקייס שוחררו למעצר בית מלא, מעצרו של צבי אייל יוארך עד מחר ויצחק הירש שוחרר בתנאים מגבילים. פרשת השוחד נוגעת להטיית מכרז בשנים 2001-1999, שבו רכשה חברת החשמל טורבינות גז בסכום של יותר מ-540 מיליון יורו.

בית משפט השלום בתל אביב דן היום בשחרור בתנאים מגבילים של חלק מהחשודים העצורים בפרשת השוחד בחברת החשמל: המשנה למנכ"ל חברת החשמל וסמנכ"ל הלקוחות, יעקב (יאשה) חאין, סמנכ"ל תכנון פיתוח טכנולוגיה, ד"ר דוד אלמקיאס, סגן מנהל אגף התכנון לפרויקטים, צבי אייל ולשעבר מנהל חטיבת האנרגיה בסימנס ישראל, יצחק הירש.

חאין שוחרר למעצר בית מלא למשך שבועיים עד ל-14 בינואר והוצא נגדו צו עיכוב יציאה מהארץ למשך 180 יום. הוא יפקיד ערבות בנקאית של 750 אלף שקל. חאין, שחשוד בנטילת שוחד בגובה מאות אלפי דולרים, הודיע בחמישי האחרון במפתיע על התפטרותו, כשהחברה מנמקת את עזיבתו המפתיעה ב"החלטה הדדית שהתקבלה עקב מצבו הבריאותי".

הירש שוחרר בתנאים מגבילים, הוא יפקיד ערבות בנקאית של 750 אלף שקל והוצא נגדו צו עיכוב יציאה למשך 180 יום.

מעצרו של אייל יוארך עד מחר בשעה 12 ולאחר מכן ישהה במעצר בית מלא למשך עשרה ימים עד 10 בינואר בביתו בחיפה. הוא יפקיד ערבות בנקאית של חצי מיליון שקל נאסר עליו לצאת מהארץ למשך 180 יום.

יאשה חאיןצילום: תומר אפלבאום

אלמקייס שוחרר למעצר בית מלא עד ל-9 בינואר, הוא יפקיד ערבות בנקאית של חצי מיליון שקל וייאסר עליו לצאת מהארץ ל-180 יום. אלמקייס נחשב למומחה בניהול מערכת החשמל, והיה אחראי על תחזיות הביקושים של החברה ועל היערכות הרשת ופיתוחה. אלמקייס מונה בעבר על ידי הממשלה למרכז הרפורמה בחברה וראה עצמו מועמד לתפקיד מנכ"ל חברת ניהול המערכת החדשה – שאמורה היתה לקום עם מימוש הרפורמה המתוכננת. הוא נמנה על צמרת המשתכרים בחברה עם שכר חודשי ברוטו של 64 אלף שקל.

פרשת השוחד ששילם קונצרן סימנס בישראל נולדה בחקירת מכרז הטורבינות שהוטה על ידי השופט לשעבר דן כהן, יו"ר ועדת הנכסים של דירקטוריון חברת החשמל, ב–2001–2002. החברה רכשה אז שתי טורבינות גז ללא מכרז תמורת 232 מיליון דולר, לאחר שכהן הגדיר את הרכישות כ"הזדמנות עסקית" ונימק את הפטור מהמכרז ב"דחיפות למניעת נזק של ממש". ואולם, טורבינות הגז אופסנו למשך שנים והסבו לחברה נזק של 477 מיליון שקל לפחות בגין עלויות מימון ואחסון.

סימנס הודתה בעבר כי העבירה לישראל תשלומי שוחד בסך 20 מיליון דולר - בעוד עד כה הצליחו חוקרי רשות ניירות ערך להתחקות רק אחרי כ–6 מיליון דולר, שבנטילתם הודה כהן. עם זאת, בעקבות התפתחות שחלה בחקירה בשנה האחרונה, חושדת המשטרה כי מנכ"ל סימנס ישראל בעבר, אורן אהרונסון, ביחד עם גיסו, שלמה דניאל, ועם הירש, העבירו תשלומי שוחד נוספים לבכירים בחברת החשמל. בין היתר, נחקר הירש על פגישה שקיים בלונדון עם המשנה לשעבר למנכ"ל חברת החשמל, דוד קון, שנעצר ביחד עם הירש. רשות ניירות ערך טוענת כי מדובר בחשדות ל"פשע חמור" שנתמכים בתשתית ראייתית "ברורה" כלשונם.

עצורים נוספים בפרשה הם יונה שוויצר ודוד קון. קון היה המשנה למנכ"ל חברת חשמל וסמנכ"ל הייצור וההולכה בחברה. קון היה יו"ר ועדת המכרזים שהמליצה ב-2001 על רכישת טורבינות הגז מסימנס. הוא חשוד בנטילת שוחד, קבלת דבר במירמה והלבנת הון. קון עבד בחברת החשמל במשך 34 שנים עד שפרש במפתיע ב-2004. הוא נחשב לאחד המומחים בחטיבת הייצור ולאוטוריטה מקצועית בחברה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט