כרטיס צהוב לכלכלה המקומית: פיץ' הורידה את תחזית האשראי של ישראל

בחברת דירוג האשראי מודאגים מהגידול בהוצאות הביטחון של ישראל ומהעלאת יעד הגירעון - והורידו את תחזית האשראי מ"חיובית" ל"יציבה" ■ בישראל חוששים מהשלכות הורדת התחזית על מעמדו של המשק בשווקים

מוטי בסוק
מוטי בסוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מוטי בסוק
מוטי בסוק

חברת דירוג האשראי הבינלאומית פיץ' (Fitch) מודאגת ממצבו של המשק הישראלי. פיץ' אמנם אישררה אתמול (ו') את דירוג האשראי של ישראל ברמה של "A", אך הורידה את תחזית הדירוג של ישראל על החוב החיצוני מ"חיובית" ל"יציבה". בנוסף, הותירה פיץ' את התחזית על החוב במטבע מקומי כ"יציבה".

הורדת תחזית הדירוג של ישראל היא המהלך ממנו חששו קברניטי המשק בחודשים האחרונים. ההורדה נובעת מההאטה במשק, מהגדלת תקציב הביטחון, ולא פחות מכך מהגדלת יעד הגירעון בתקציב המדינה ל-2015. בישראל חוששים מהשלכות החלטת פיץ' על מעמדה של ישראל בשווקים הבינלאומיים, ועל ההחלטות הקרובות של שתי חברות דירוג האשראי הבינלאומי הגדולות האחרות, מודי'ס וסטנדרט אנד פורס.

באוצר אמרו אתמול כי פיץ' מותירה תחזיות על כנן לתקופה של שנתיים לכל היותר. כאשר חברת הדירוג צופה יציבות בדירוג המדינה, ניתנת תחזית "יציבה". תחזית "חיובית" משמעה כי חברת הדירוג צופה עלייה בדירוג של המדינה בטווח של השנתיים הבאות. משמעות העדכון היא שחברת הדירוג לא צופה עלייה בדירוג של ישראל ככל הנראה, בשנה הקרובה.

שר האוצר יאיר לפיד

"הסיכונים הגיאופוליטיים פוגעים בדירוג של ישראל"

בדברי ההסבר להחלטת הדירוג ציינו האנליסטים של פיץ' את ההוצאות הביטחוניות הגבוהות של ישראל, שנגרמו בעקבות מבצע צוק איתן, וכן את השפעתן על המסגרת הפיסקאלית של ישראל בשנים 2014-2015. בנוסף, ציינה חברת הדירוג את העלייה ביעדי הגירעון לשנים הקרובות, לפי המתווה החדש של הממשלה.

עוד נכתב בדו"ח כי העימות עם חמאס והקיפאון בתהליך השלום מדגישים את הסיכונים הגיאופוליטיים המגבילים את דירוג האשראי של ישראל. סיכונים אלה כוללים את המתיחות עם איראן והמצב בסוריה.

בפיץ' מציינים לטובה את מבנה החוב הממשלתי ואת הגמישות המימונית של הממשלה המתאפשרת הודות לשוק מקומי עמוק ונזיל, וכן הגישה לגיוס הון זר בשווקים הבינלאומיים ובאמצעות ארגון הבונדס. עוד מצוין בדו"ח כי תוכנית הערבויות של ממשלת ארה"ב נותנת לישראל מענה בכל הקשור לצורך בגיוס הון בעתות משבר.

"יחס החוב תוצר של ישראל גבוה מדי"

פיץ' מציינת כי גובה החוב של ממשלת ישראל, שצפוי להערכתה להיות 67.4% מהתוצר בסוף 2014, נותר נקודת חולשה בדירוג האשראי של המדינה, שכן הוא גבוה בהשוואה למדינות הייחוס של ישראל. כמו כן, מגמת הירידה בחוב הממשלתי שובשה בשל העימות בעזה.

עם זאת, החשבונות החיצוניים של ישראל מהווים נקודת חוזק בדירוג האשראי, כאשר בולטים לטובה העודף במאזן התשלומים, שהתחזק הודות להפקת הגז הטבעי והשקעות זרות ישירות בישראל בהיקפים גדולים.

צמיחת התמ"ג הריאלית של ישראל צפויה לפי פיץ' להיות 2.3% ב- 2014 (2.4% לפי האוצר) למרות הקיפאון בצמיחה ברבעון השלישי של השנה. בשנים 2015-2016 הצמיחה הממוצעת צפויה להיות מעט מעל 3%, בין השאר בשל ההתאוששות בכלכלה שאחרי צוק איתן (בייחוד בתחום התיירות), השקעות גבוהות, כלכלה גלובלית הולכת ומתחזקת והשקל הנחלש.

לדעת פיץ', הנזק שנגרם למלאי ההון של ישראל במהלך צוק איתן היה מזערי, בשל מערכת הרתעת טילים אפקטיבית. האנליסטים מציינים לטובה כי תנודתיות הצמיחה של ישראל נמוכה מזו של מדינות הייחוס שלה. נכון לעכשיו האינפלציה בישראל שלילית, אולם להערכת פיץ' היא תשוב לטווח היעד של הממשלה, שהוגדר ברמה של 1%-3%, במהלך 2015 בשל הפיחות במטבע והעלייה בפעילות הכלכלית.

"שיעור תעסוקת החרדים והערבים עלה"

בסקירת פיץ', מוסדות המדינה ומערכת החינוך מתוארים כחזקים ומפותחים. הם הביאו, לטענת האנליסטים של החברה, להתפתחות כלכלה מגוונת ומתקדמת בישראל המתאפיינת בתוצר לנפש ומדדי פיתוח אנושי גבוהים וסביבה עסקית המעודדת יזמות.

מגזר ההיי-טק המשגשג הביא לגידול ביצוא השירותים, בממוצע ב-10.6% לשנה במהלך השנים 2010-2013, למרות המטבע החזק. האנליסטים מציינים כי ישראל נוקטת צעדים אקטיביים על מנת להתמודד עם חולשות מבניות במשק. שיעור התעסוקה בקרב גברים חרדים ונשים ערביות עלה לרמה של 30.5% ו-44.5% ב-2013 מרמה של 23.4% ו-40.4% בהתאמה ב-2008, בין היתר הודות ליוזמות של הממשלה. הריכוזיות בבעלות על נכסים זוכה לטיפול, אם כי הצגת שחקנים חדשים בסקטורים מסוימים בכלכלה מסובכת במידת מה, בשל השוק הקטן והמבודד באופן יחסי של ישראל.

אף על פי שהסיכון הגיאו-פוליטי מהווה מגבלה על דירוג האשראי של המדינה, פיץ' אינה צופה עימות צבאי של ישראל עם אירן ומציינת כי השפעת הסכסוך בסוריה על המדינה היתה ועודנה מוגבלת. לפי פיץ', שינוי באסטרטגיית יצוא הגז העתידי של המדינה עשוי להעמיק את קשריה של ישראל עם כמה מדינות השוכנות בסמוך אליה.

התחזית היציבה מבטאת את השקפת האנליסטים לפיה בטווח הנראה לעין לא קיים גורם אשר יביא לשינוי בדירוג המדינה. לטענתם, נדרשת שמירה על המסגרת הפיסקאלית וצמצום הגרעון, הפחתת יחס חוב-תוצר או/ו שיפור במצב הגיאו-פוליטי על מנת להביא להעלאת דירוג האשראי של ישראל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים

נועם וימן

מתוחכמים ומסתוריים: האנשים שהבלעדיות הפכה אותם לעשירים מאוד