מלים בקבלנות |

דיור ממוגן הוא דיור הוגן

מכיוון שסוגיית המיגון נתפשת כבעיה ציבורית, יש מקום לקבוע כי בישראל הזכות לדיור הוגן צריכה לכלול גם את הזכות לדיור ממוגן

נתנאל רייכר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נתנאל רייכר

מדיניות הדיור האסרטיבית שמובילה הממשלה (שהצעדים המרכזיים בה פורטו באחרונה במצגת תשעת הצעדים של שר האוצר, יאיר לפיד, בוועדת הכספים) מתמקדת בשלושה נושאים: הגדלת היצע הדירות החדשות, הפחתת מחירי דירות חדשות ויצירת מלאי לדיור להשכרה ארוכת טווח. צעדים אלה, החשובים כשלעצמם, אינם מביאים מזור אמיתי למצוקת הדיור של השכבות החלשות בחברה.

מרשימת הנושאים נפקד מאמץ לאומי למיגון והקמת ממ"דים בבתי מגורים עבור השכבות החלשות בחברה. מאמץ כזה עשוי להשיג במהלך אחד שתי מטרות חשובות: יצירת מלאי של דיור ממוגן לעתות חירום, והגדלה משמעותית של מלאי הדיור ההוגן (כפי שיוגדר להלן), באמצעות הרחבת דירות ישנות קיימות, לעתות שלום.

המציאות הביטחונית הקשה שנחתה עלינו באחרונה שבה וחידדה את ההבדלים בין המוגנים ללא מוגנים - בין הדיירים הנהנים מפתרון מיגון באיכות כזו או אחרת (ממ"ד או מקלט בבניין) לבין אלה שנאלצים להצטופף בחדר המדרגות. בסדרת כתבות מאירות עיניים שפירסמה מירב ארלוזורוב ב–TheMarker בחודשים האחרונים, הוצגו הנתונים המטרידים שלפיהם לכ–2.1 מיליון תושבי ישראל המתגוררים בכ–600 אלף יחידות דיור אין נגישות לפתרון מיגון כלשהו, ותוארו בפירוט המלצות הצוות הבין־משרדי שהוקם על ידי המשרד להגנת העורף, לפני פירוקו, למיגון חובה של כל המבנים שאינם ממוגנים בישראל.

הצוות הבין־משרדי המליץ להטיל חובת מיגון מינימלי על כל בעלי הבתים בישראל בלוח זמנים קצוב, וכן לסייע בכספי מדינה למיגון בתי המגורים של שכבות האוכלוסייה החלשות - בעיקר להקמת ממ"דים. מיגון הבתים על ידי ממ"דים יביא באופן טבעי לשיפור רווחת הדיור, משום שלדירות ייתוסף חדר. לפי הערכות הצוות, ביישובים החלשים ביותר מבחינה חברתית־כלכלית יש כ–200 אלף יחידות דיור בבנייה רוויה חסרות מיגון, שעלות הסיוע להן (על ידי סבסוד של 60% מעלויות המיגון) תסתכם בכ-3 מיליארד שקל. בהתאם להמלצות הצוות, יש להשלים את מיגון הבתים בתוך חמש שנים באזורי איום ובתוך עשר שנים בשאר המדינה.

משפחה ישנה בממ"דצילום: אליהו הרשקוביץ

במציאות חיינו, שבה העורף נהפך לחזית, והבית אמור לשמש לא רק קורת גג אלא גם מקום מפלט מפני פגיעת טילים, המלצות הצוות הן מסגרת לקביעת מדיניות מיגון ממשלתית עצמאית. מדיניות מיגון היא, אם כך, שילוב של שני סוגי מדיניות: מדיניות ביטחונית, שבהקשר הנוכחי מתמקדת בשמירה על חיי האזרחים; ומדיניות דיור, העוסקת באספקת דיור הוגן לאזרחים. בשלב זה אין לדעת אם ההמלצות יבשילו לצעדים אופרטיביים, אך אם הממשלה תבחר לאמץ ולתקצב את חלקן, ייתכן שניתן יהיה לתפוס שתי ציפורים במכה אחת, ולספק מענה הן לאיום הביטחוני והן למצוקת הדיור.

הזכות האנושית הבסיסית לדיור הוגן היא מוסכמה המקובלת על מעצבי המדיניות במדינות המערב. דיור הוגן הוא מושג בעל הגדרה רחבה, ומקובל לכלול בה זו מגורים בדירה באיכות וברמת תחזוקה מקובלת; נגישות למקומות תעסוקה, בריאות וחינוך; גודל דירה העונה על צורכי משק הבית; ועלות דיור המצויה במסגרת היכולת הכלכלית של משק הבית. בישראל, כמו במדינות מערביות רבות, המדינה מתערבת בשוק הדיור לטובת האוכלוסיות החלשות ביותר, שידן אינה משגת דיור הוגן בשוק החופשי. אם כן, מכיוון שסוגיית המיגון נתפשת, בצדק, כבעיה ציבורית המחייבת מדיניות ציבורית, יש מקום לקבוע כי בישראל, הזכות האזרחית לדיור הוגן צריכה לכלול גם את הזכות לדיור ממוגן.

הכותב הוא הוא ראש אגף קהילה במרכז הגר למחקר ופיתוח מדיניות דיור הוגן

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

דובי פרנסס בתוכנית "הכרישים". דמותו בתוכנית היא של משקיע מחושב ואנליטי

תמכור דובי, תמכור: אם פרנסס לא מאמין למנכ"לית - שייפרד מפאפאיה

רעות גדרון עטיה. "נבלתי בעבודה המשרדית"

"העבודה שלי כיום הכי רווחית. בהיי־טק הרווחתי יפה, אבל לא טעמתי מהזהב"