בלאק קיוב הישראלית עשויה לסייע לארגנטינה להימלט מתשלום חוב ענק

חברת המודיעין העסקי נמצאת במו"מ עם ממשלת ארגנטינה שמבקשת לבטל פסק דין שניתן בארה"ב, ולפיו עליה לשלם לנושים 1.33 מיליארד דולר ■ אם יבשילו המגעים, תתבקש החברה לספק מידע על קרן הגידור האמריקאית אליוט, אחת מהנושים

שוקי שדה
שוקי שדה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שוקי שדה
שוקי שדה

חברת המודיעין העסקי בלאק קיוב, שבעליה ישראלים, מנהלת מגעים עם ממשלת ארגנטינה בנוגע לשכירת שירותי החברה. זאת, כדי שתאסוף מידע על קרן הגידור האמריקאית אליוט, אחת מהנושים של ארגנטינה. במידה שהמגעים יבשילו, בלאק קיוב תפעל בחודשים הקרובים להשגת מידע כנגד חברת אליוט והגשתו לבית המשפט בארה"ב, כדי לבטל פסק דין שניתן באמצע יוני האחרון - ולפיו ממשלת ארגנטינה אמורה לשלם לנושים שונים סכום של 1.33 מיליארד דולר.

בפסיקתו, בית המשפט העליון בארה"ב דחה את הערעור של ארגנטינה במאבק המשפטי נגד קבוצה של חברות, בעלות איגרות חוב של ארגנטינה, וקבע שעל הממשלה לשלם להן את הכסף. פרשה זו החלה כבר ב-2001, כשבעת המשבר הכלכלי הגדול של ארגנטינה היא צברה חובות של 100 מיליארד דולר. בשני הסדרי חוב שונים, ב-2005 וב-2010, הגיעה ארגנטינה להסדרים עם 93% מהנושים. עם זאת, כמה מחזיקי איגרות חוב (שכונו על ידי ממשלת ארגנטינה "טורפי נבלות"), סירבו להסדרים והגישו תביעות נגד ארגנטינה בארה"ב. לפי הפסיקה מאמצע יוני, ממשלת ארגנטינה היתה אמורה לשלם לנושיה ב-30 ביולי. לאחר שלא עמדה בתשלום זה, קבעה סוכנות הדירוג סטנדרט אנד פור'ס שארגנטינה הגיעה למצב של חדלות פירעון.

נשיאת ארגנטינה, כריסטינה פרננדס דה קירשנר, ושר האוצר אקסל קיסילוףצילום: רויטרס

בחודשים האחרונים אספה חברת בלאק קיוב ממקורות שונים מידע הנוגע להליכים המשפטיים שניהלה אליוט נגד ממשלת ארגנטינה. אם בלאק קיוב תצליח לאמת את המידע, ארגנטינה תנסה להשתמש בו כדי להביא לביטול תוצאות המשפט. כלומר, פעילות הריגול העסקי שבלאק קיוב מנסה לעשות, נועדה לטרפד את ההכרעה המשפטית, אחרי שאליוט כבר זכתה בבית המשפט בכל הערכאות האפשריות.

כמו כן, בבלאק קיוב מנסים לבדוק אם חברת אליוט קנתה פוזיציות מסוג CDS כנגד ממשלת ארגנטינה. פירוש הדבר שהחברה תרוויח אם ארגנטינה תגיע למצב של פשיטת רגל. דבר זה עשוי להצביע לכאורה על אינטרסים זרים בעת ההתעקשות של אליוט שלא להגיע לפשרה עם ארגנטינה. מנגד, גורמים המקורבים לאליוט טוענים שאין לה אינטרס בנפילתה של כלכלת ארגנטינה.

מי שמוביל את המהלך מטעם חברת בלאק קיוב הוא אחד מבעלי החברה - אבי ינוס, המנהל מלונדון את הסניף הבריטי של בלאק קיוב, ונפגש בשבועות האחרונים עם פקידים בממשל הארגנטינאי בנושא.

נוחי דנקנר. בלאק קיוב התפרסמה בשנה האחרונה בישראל כאשר נשכרה על ידו, כאשר שימש יו"ר תאגיד אי.די.ביצילום: ניר קידר

בלאק קיוב הוקמה ב-2010, והשותף השני בה הוא דן זורלא, בוגר יחידת מודיעין סודית של צה"ל. עיקר עיסוקה הוא בסכסוכים משפטיים בין גופים עסקיים גדולים, כאשר צד אחד מנסה לאסוף מידע על הצד השני, ובכך להשפיע על תוצאות ההליך המשפטי. לקוחותיה הם טייקונים וחברות גדולות בישראל ובעולם.

בלאק קיוב התפרסמה בשנה האחרונה בישראל כאשר נשכרה על ידי נוחי דנקנר, אז יו"ר תאגיד אי.די.בי, כדי למצוא מידע שיוכל למנוע את עסקת העברת אי.די.בי. לידיהם של מוטי בן משה ואדוארדו אלשטין. אי.די.בי הגישה לבית המשפט המחוזי בתל אביב דו"ח, אך הממצאים שבו לא גרמו לבית המשפט לבטל את העסקה. במארס טענו אנשיו של בן משה במסיבת עיתונאים שהממצאים בדו"ח שקריים, הוסיפו שהוא מבוסס על מסמך מזויף ותצהיר כוזב ואף דרשו לפתוח בחקירה נגד ינוס, בחשד לביצוע של עבירת בדיית ראיות והכנת תצהירים כוזבים. בבלאק קיוב דחו את הטענות וטענו כי כל פעולות החברה נעשו תוך הקפדה יתרה על החוק.

אחד הלקוחות הגדולים הראשונים של בלאק קיוב היה איל העסקים היהודי־בריטי (ממוצא איראני) וינסנט צ'נגוויז. לאחר הקריסה הפיננסית של איסלנד ב-2008, צנ'גוויז היה חשוף במיליארד ליש"ט לחובות של בנק קאופתינג האיסלנדי, חוב שאותו לא הצליח לגבות. מידע שחברת בלאק קיוב אספה סייע להביא לפשרה בין הצדדים, ולפי הערכות צ'נגוויז הצליח לקבל בסופו של דבר כמה מאות מיליוני דולרים.

וינסנט צ'נגוויז

ואולם, לאחר מכן פרץ סכסוך משפטי חריף בין צ'נגוויז לבלאק קיוב. תחילה תבעה בלאק קיוב את צ'נגוויז בטענה שלא שילם לה את שכר טרחתה - יותר מ-300 אלף ליש"ט, ולאחר מכן איל ההון הגיש תביעה נגדית ובה טען שבלאק קיוב הונתה אותו - בין היתר על ידי הנפקת קבלות שקריות ומוטעות, הצגת מצגי שווא של סוג השירותים שנתנו, ניפוח עלויות השירות ולקיחת רווחים סודיים מגופים ישראלים שהוצגו בפני וינקוס, החברה שבבעלות צ'נגוויז.

בבלאק קיוב הכחישו את הטענות, ובסופו של דבר הגיעו הצדדים לפשרה מחוץ לבית המשפט. לדברי מקורב לבלאק קיוב, כיום החברה וצנג'וויז נמצאים ביחסי ידידות, ושני הצדדים אמרו במהלך הסכסוך המשפטי דברים חריפים אחד על השני שאין לייחס להם חשיבות. ג'יימי דרינן, פרקליטו של צ'נגוויז, סירב להתייחס לנושא.

מחברת אליוט נמסר בתגובה כי "לא היה לנו מושג שמגעים אלה מתקיימים, ואנחנו בהחלט מקווים שארגנטינה לא שוקלת ברצינות את הצעד הזה. אם כן, זה ייצג עבורנו שפל חדש במאמצים של ממשלת ארגנטינה להשחיר את בעלי החוב שלה, שלא לדבר על בתי המשפט והשופטים בארה"ב".

בבלאק קיוב סירבו להגיב לידיעה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים

נועם וימן

מתוחכמים ומסתוריים: האנשים שהבלעדיות הפכה אותם לעשירים מאוד