הנגידה החדשה |

"תקרת הזכוכית היא בתוכנו"

מה למדה קרנית פלוג, המשנה לנגיד בנק ישראל, מסטנלי פישר ומה לדעתה עוזר לניהול מוצלח. הראיון התפרסם במארס 2013

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

ד"ר קרנית פלוג, המשנה לנגיד בנק ישראל, נולדה בפולין וכשהיתה בת שלוש עלתה עם הוריה לישראל, היישר לירושלים. אמה היתה רופאת ילדים, ואביה עמד בראש ארגון הגג של ניצולי השואה.

לאחר שסיימה בהצטיינות תואר ראשון ושני בכלכלה באוניברסיטה העברית נסעה לאוניברסיטת קולומביה, שם השלימה את עבודת הדוקטורט שלה. משם קצרה היתה הדרך לקרן המטבע הבינלאומית. ב–1988 חזרה לארץ כדי לעבוד בבנק ישראל ומאז היא שם - למעט שנתיים בהן עבדה בבנק האינטר–אמריקאי ככלכלנית מחקר בכירה. ביולי 2011 עשתה היסטוריה כשנהפכה לאישה הראשונה בתפקיד המשנה לנגיד בנק ישראל. במסיבת עיתונאים שכינס נגיד הבנק היוצא סטנלי פישר הוא רמז כי פלוג היא המועמדת המועדפת להחליפו.

קרנית פלוג

“עקרונות ראשונים של ניהול למדתי בבית הורי. אמי הרופאה תמיד הקפידה לדבר אל הפציינטים הקטנים בגובה העיניים, ומאבא שלי, שהיה גם הוא כלכלן, למדתי שצריך להתמקד במטרה, להיות פרגמטית ולהגיע להסכמות על נושאים לא חשובים, כי אין טעם במלחמות לא חיוניות. הצלחה היא תמהיל של תכונות אלה עם מקצוענות, וכמובן כבוד לבני אדם.

“בכלכלה יש היבטים לוגיים שמסבירים את העולם. הגעתי ללימודי כלכלה לאחר ששירתתי בצבא כקצינת ח"ן ת”ש. התפקיד הזה שכנע אותי לא לבחור בתחום הטיפולי, כי נחשפתי ליכולתי המוגבלת לסייע. כחיילת בת 18, הדבר היחיד שהיה לי להציע לאנשים עם בעיות מאוד קשות היה אמפתיה. הדבר הזה היה קשה לי.

“גדולתו של מנהל נבחנת ביכולת לקבל החלטות במצב של עמימות. בתחום שלנו, וגם בתחומים אחרים, יש נטייה להגיד ‘נחכה לנתונים של החודש הבא ונחליט אז’. כשמגיע החודש הבא אתה מגלה שהתמונה עמומה לא פחות. מנהל טוב יודע לקבל החלטות באומץ גם כשתמונת המצב לא מלאה, כשהוא סומך על הניסיון והידע שלו. ראיתי את סטן (סטנלי פישר) עושה את זה במהלך המשבר של 2009 ומקבל החלטות דרמטיות באופן מרשים.

“הקשבה היא חלק קריטי מהצלחה של מנהל, כי היא עוזרת בשימוש בחוכמה הקולקטיבית. במהלך הקריירה שלי ראיתי שני סוגים של ישיבות: אלה שהמנהל מדבר בתחילתן, ואלה שהמנהל מדבר בסופן. החלטתי שאדבר בסוף, כי אם אתה מנהל דיון ואומר קודם את דעתך, אנשים לא מדברים.

“למנהל אסור להילחץ או להלחיץ. כשהתחלתי לעבוד כמנהלת חטיבת המחקר עבדה אתי מזכירה שרצה עד לשירותים כדי למצוא את האדם שביקשתי. אמרתי לה: ‘אנחנו לא עובדים במחלקת טיפול נמרץ. אפשר להירגע’. יש כבוד למנהל שהוא איש מקצוע, וגם יודע לכבד את האחר. כשאתה מכבד את הזולת, הוא מכבד אותך.

“הצלחה מקצועית מדברת בזכות עצמה. קיבלתי את תפקיד המשנה כי בניהול חטיבת המחקר הצלחתי להניע אנשים, והחטיבה תרמה לעשייה של בנק ישראל. משהו באווירה החיובית הפך אותה למקום אטרקטיבי לאנשים טובים.

“אתגר גדול הוא להפוך את מקום העבודה לאטרקטיבי. הדבר נכון במיוחד במגזר הציבורי, כי תנאי השכר קבועים ואתה צריך להציע דברים אחרים, כמו סביבת עבודה פתוחה ומעניינת. כך למשל יצרנו פורום מחקר – כלכלנים צעירים שמציגים את המחקרים שלהם בפני הנהלת הבנק והנגיד. יש לזה ערך מוסף של תחושת חשיבות וסיפוק לכלכלן צעיר, שיכול להתבטא ולקבל פידבק מהבכירים ביותר. ברוח זו שיניתי נוהל שהיה קיים זמן רב, לפיו רק בעל תפקיד מסוים הציג נתונים לפורום המוניטרי. כיום מי שעושה את העבודה הוא זה שמציג את ממצאיה. “לא תמיד נתתי מספיק משקל ליכולת ניהול של עובד בתהליך קידומו. מדובר בבעיה כללית בבנק ישראל שלפיה ההתייחסות לקידום אנשים היתה יותר מקצועית, ופחות נבדקה היכולת לנהל אנשים. אחד האתגרים של בנק ישראל הוא ליצור מסלול מקצועי לאנשים מאוד מוכשרים שהיתרון היחסי שלהם הוא בצד המקצועי, ולא בצד הניהול.

“מקום עבודה צריך להתמקד ביכולות המקצועיות של אנשיו. כולנו צריכים להיות רחבי אופקים, אבל אני לא בטוחה שתפקידו של מקום העבודה הוא לשלוח אנשים ללמוד פילוסופיה. עדיף להשקיע בלימוד יכולות שתורמות למקצוע.

הכתבה מתפרסמת בגיליון מארס של מגזין TheMarker

לקבלת גיליון היכרות חינם, חייגו: 1-700-700-250

(שלוחה 1)

“היכולת לאהוב אנשים ולהבין אותם עוזרת בניהול. לולא הייתי כלכלנית יכול להיות שהייתי פסיכולוגית. חלק מהעניין שלי בניהול הוא האנשים. אני אוהבת אנשים והם מעניינים אותי.

“על אף שלא למדתי אף קורס בניהול, ניהלתי בצורה טובה. האם זה אומר שלימוד ניהול הכרחי? כנראה שלא. האם לימוד יכול לעזור לעשות את הדברים יותר קלים? בהחלט. אנשים שרוצים לנהל וגם יש להם נטייה לזה – טוב שילמדו את הנושא.
“מעולם לא תכננתי את הקריירה שלי. אף פעם לא סימנתי מטרות או תפקידים, אבל כשהדלתות נפתחו, ידעתי לעבור בהן.

“כסף הוא לא מניע. המוטיבציה שלי באה מהתחושה של מיצוי היכולת, ומהידיעה שאני תורמת משהו לשינוי - מה שיוצר סיפוק ובסופו של דבר גם הנאה.

“בתוכנו הנשים יש תקרת זכוכית פנימית. אישית לא נתקלתי בתקרת זכוכית חיצונית, אבל מהניסיון האישי והמצטבר כמנהלת למדתי שיש שני גורמים לכך שנשים מתקדמות פחות: חשש גדול יותר שלנו מכישלון, והצורך לרצות את הציפייה החברתית לא לפגוע במשפחה. בבית שיש בו שתי קריירות, ההתייחסות אליהן אינה סימטרית, והקונפליקט בין בית לקריירה חזק יותר אצל נשים. כשהפכתי למנהלת ושעות העבודה התארכו, הייתי צריכה לענות לא פעם על שאלות כמו ‘למה אמא של החבר הזה נמצאת יותר בבית’. התסכול קיים, וצריך לדבר עליו ולהוציא החוצה את הכעסים. לילדים צריך להסביר שאמא בחרה בעבודה שמשמחת אותה. עם השנים הם נעשים סלחניים יותר.

“בן זוג תומך מאוד חיוני להצלחה, ולשמחתי זכיתי באחד כזה. קונסולידציה משפחתית וחלוקת מטלות הבית בין בני הזוג הם חלק מהיכולת להצליח גם בחוץ.

“חיוני לשמור על איזון בין עבודה לבית. אצל בעלי תפקידים בכירים לעולם לא יהיה איזון מושלם, אבל צריך לנסות לשמור עליו, כמו למשל בסימון חופשה בלו”ז. במהלך השבוע אני בעיקר עובדת, ובסוף השבוע נחה. בשישי בבוקר אני הולכת בפארק ויוצאת לקניות במקום החביב עלי - שוק מחנה יהודה.

“בארוחת השבת לא מדברים על כלכלה. על אף שבעלי כלכלן ושאנחנו עובדים בתחומים קרובים, מדברים על כלכלה מעט מאוד בבית. זה לא ממש חשוב. עדיף לבשל יחד.

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט