השיבה למניות האירופיות: המשקיעים מייחסים פחות סיכון לשוק ההון ביבשת - זירת ההשקעות - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

השיבה למניות האירופיות: המשקיעים מייחסים פחות סיכון לשוק ההון ביבשת

שוקי המניות של מדינות מרכז אירופה עלו ב-20% ויותר ■ בבית 
ההשקעות אופנהיימר סבורים שתמחור המניות באירופה עדיין נוח למשקיעים, ומצביעים על חברות כמו ענקית 
הרכב BMW וחברת התקשורת הגרמנית דויטשה טלקום

בסתיו 2012 היתה כלכלת אירופה שרויה במיתון עמוק. גוש היורו הציג אז ארבעה רבעונים רצופים של צמיחה שלילית. כלכלת בריטניה דישדשה, ושיעור האבטלה בה הגיע ל–8.5%. מדד אמון הצרכנים בגוש היורו נפל לשפל של שלוש שנים, והחשש מפני התפרקות של הגוש צבר תאוצה.

רק שנה חלפה מאז, והתמונה השתנתה במידה ניכרת. כלכלת אירופה חזרה לצמוח, כלכלת בריטניה מראה סימני התייצבות. רבים מהאינדיקטורים הכלכליים של גוש היורו - כמו סקרי מנהלי הרכש ומדדי ZEW - מצביעים על שיפור במצבן של המדינות החברות בו.

גם המשקיעים מייחסים פחות סיכון ליבשת, מגמה שבאה לביטוי במרווחי ביטוחי האשראי ובתשואות איגרות החוב הממשלתיות – שני פרמטרים שנמצאים במגמת ירידה.

REUTERS

איך כל זה קרה? לשיפור שחל בשנה החולפת כמה גורמים. הבולט שבהם הוא נחישותו של מריו דראגי, יו"ר הבנק המרכזי האירופי, שהכריז שיעשה כל שיידרש כדי לסייע לכלכלת היבשת להתאושש. דראגי הבטיח בעצם להמשיך ברכישות האג"ח ובריבית הנמוכה כדי לתדלק את כלכלת אירופה במזומן, ולאפשר למדינות לגייס אג"ח חדשות. פעילותו סייעה לייצב את מערכת האשראי האירופית, והפחיתה את החששות מהתערערות גוש היורו.

אבל זו לא רק הריבית. בראשונה זה כמה שנים כלכלות אירופה מגלות סימני שיפור. זה קורה גם בזכות האחריות התקציבית היחסית שמפגינות המדינות עמוסות החוב. הקיצוצים בתקציבי המדינות הם משמעותיים. הם השפיעו באופן ישיר על התוצר והתעשייה - שבשלב הראשון התכווצו, אבל במשך הזמן החלו להתאושש. השפעתה של "המשקולת הפיסקלית" באירופה פוחתת והולכת, והגירעונות הממשלתיים עדיין מצויים בתוואי של הצטמצמות. זהו מרשם שמשקיעי העולם אוהבים.

חזרה לחברות הקטנות ולמדינות החלשות

כבר מתחילת השנה, וביתר שאת מאמצע 2013, המשקיעים חוזרים להאמין באירופה. בשלב הראשון חזרו המשקיעים בעיקר למניות של חברות בסיכון נמוך, ובעיקר לחברות הגדולות והיציבות, ולמדינות מובילות כמו בריטניה, גרמניה ושווייץ. בחודשים האחרונים נרשמת זרימת כספים מסיבית גם לחברות בינוניות וקטנות, וההון זורם גם למדינות כמו איטליה, ספרד ויוון. התיאבון של המשקיעים לסיכון גבר.

שוקי ההון הגיבו בהתאם. מדד דאקס הגרמני רשם ב-12 החודשים האחרונים עלייה נאה של 27%. מדד קאק הצרפתי טיפס באותו זמן ב-23%, ושיעורי עלייה דומים נרשמו גם במדדי בורסות מילאנו ומדריד. מדד FTSE 100 הבריטי רשם אף הוא עלייה נאה.

כשבוחנים את המצב בתוך המדדים מגלים שהמניות מהמגזרים המחזוריים רשמו ביצועי יתר ביחס למניות מהמגזרים הדפנסיביים.

בנוסף, המדינות שנחשבות למסוכנות רשמו ביצועי יתר מול המדינות הנחשבות לבטוחות יחסית להשקעה. כמו כן, החברות בעלות שווי השוק הבינוני־נמוך רשמו ביצועי יתר אל מול החברות בעלות שווי השוק הגבוה. זוהי תמונה שאופיינית מאוד לגלי העליות השניים, החזקים יותר, בכלכלות ובורסות שיוצאות ממשבר עמוק.

עדיין אין צמיחה

שוקי אירופה אכן רשמו שיפור ניכר, והאיום בהתפרקות גוש היורו נראה כרגע כמו אפיזודה חולפת. ועדיין, חשוב לשים את הדברים בפרופורציה. נתוני המקרו מתייצבים, אך צמיחה של ממש עדיין אין. המצב בכללותו עדיין לא טוב.

אפשר לראות זאת בנתוני התוצר של מדינות רבות, בשיעורי האבטלה הגבוהים וברמות הייצור התעשייתי. מדינות רבות עדיין זקוקות לרפורמות מבניות עמוקות בתחומים בעייתיים, בעיקר בשוק העבודה ובמערכות המיסוי והרווחה. הרפורמות האלה נתקלות בקשיים ובלחצים פוליטיים רבים, ולכן הן עדיין לא בוצעו. היעדר תחושת דחיפות בגלל העדנה בשווקים עלול למנוע את ביצוען של הרפורמות האלה.

וישנן נקודות שבר אפשריות נוספות. אחת מהן, למשל, נוגעת לאפשרות של תוכנית חילוץ שלישית ליוון. גם תוצאות מבחני הלחץ שנערכים מדי פעם למערכת הבנקאות האירופית ויישום תקנות באזל 3, שמחייבות את הבנקים להגדיל את יחס הלימות ההון, יכולים ליצור נקודת שבר כזאת.

AP

באופנהיימר ממליצים על מגזרים מחזוריים

למרות המכשולים האלה, במחלקת המחקר המתמחה באירופה של בנק ההשקעות אופנהיימר ישראל סבורים כי בשוקי אירופה קיימות כמה הזדמנויות השקעה בתחום המנייתי. האנליסטים של אופנהיימר הציגו את התזה שלהם בעניין זה בשבוע שעבר, בכנס שקיים הסניף הישראלי של הבנק במלון דייוויד אינטרקונטיננטל.

לפי התזה הזאת סביבת המקרו באירופה עדיין שברירית, עדיין יש בעיות מבניות ותחזיות הרווחים של החברות עדיין נמצאות בירידה. אלא שכל אלה מספקים לחברות תמחור נוח יחסית בהתבוננות היסטורית. בינתיים המדיניות המוניטרית תישאר מרחיבה. כך, בחירה סלקטיבית מושכלת מאפשרת למצוא מניות של חברות טובות במחירים אטרקטיביים.

ניר חצב, אנליסט אירופה באופנהיימר ישראל, מסביר: "גוש היורו נראה כיום טוב בהרבה מכפי שנראה לפני שנה. תפישת הסיכון כלפי המשק האירופי פחתה, והריבית תמשיך להיות נמוכה. כתוצאה מכך אנחנו ממליצים על מגזרים מחזוריים עם חשיפה מקומית גבוהה - ובהם מגזר הפיננסים, מגזר צריכת המותרות ומגזר הטלקום".

באופנהיימר אומרים שמגזרים מחזוריים עם חשיפה מקומית גבוהה כמו בנקאות, סלולר וצריכה הם בעלי קורלציה גבוהה עם נתוני המקרו, ולכן כרגע הם נותנים להם עדיפות. מגזרי האנרגיה, הבריאות והתשתיות מקבלים אצלם עדיפות נמוכה יותר.

עם החברות המומלצות על ידי אופנהיימר נמנית HSBC הולדינגס - קבוצת אחזקות בנקאית בינלאומית המספקת שירותי בנקאות ופיננסים ברחבי העולם. הנהלת הבנק ממוקמת בלונדון. מניה מומלצת אחרת היא רשת הקמעונות טסקו, שמרכזה בבריטניה והיא מפעילה סניפים במדינות נוספות באירופה, בצפון אמריקה ובמזרח הרחוק.

מניה מומלצת נוספת היא זו של חברת האנרגיה טוטאל. החברה הצרפתית בת 90 השנה פועלת כחברת אחזקות משולבת בתחום האנרגיה, ועוסקת בעיקר בחיפוש ובהפקה של נפט וגז.

עוד חברה ותיקה שאוהבים כיום באופנהיימר היא חברת האלקטרוניקה ההולנדית פיליפס. החברה עוסקת בשיווק של מכשירים וציוד אלקטרוני וחשמלי, פרטי ומסחרי, וכן בתחום הציוד הרפואי.

מניה מומלצת אחרת היא זו של חברת אנגלו־אמריקן הלונדונית, שהוקמה ב-1917 ועוסקת בכריית כסף, זהב, מינרלים וחומרי גלם ברחבי העולם.

Bloomberg

בנקאות מסורתית ותקשורת מתקדמת

לאופנהיימר יש עוד כמה רעיונות השקעה נקודתיים. אחד מהם ממוקד בענקית הרכב הגרמנית BMW. באופנהיימר מציינים כי הפעילות של יצרנית הרכב בסין ובארה"ב צומחת בשיעור מרשים, והיא שומרת על יציבות גם בשוק הרכב האירופי המקרטע. לטענת האנליסטים של אופנהיימר, תמחור המניה עדיין מגלם ציפייה ללא מעט בשורות רעות. אם אלה לא יגיעו בסופו של דבר, סבורים באופנהיימר, הפוטנציאל לעלייה במחיר המניה הוא גדול.

מניות אחרות שאליהן כדאי לשים לב, לטענת האנליסטים של אופנהיימר, הן דויטשה טלקום הגרמנית ובנקו סנטנדר הספרדי. בנקו סנטנדר הוקם ב-1857 והפך עם השנים לקבוצת בנקאות מהגדולות באירופה. הקבוצה מספקת שירותי בנקאות ופיננסים באירופה ובאמריקה הלטינית. מרכז הניהול שלה נמצא במדריד, בירת ספרד. באופנהיימר מסבירים כי לקבוצה פיזור גלובלי נרחב, וכי היא מתבססת על בנקאות מסורתית - תכונות שהופכות את הסיכון בה לנמוך יחסית. באופנהיימר מציינים כי הכלכלה הספרדית מראה סימנים ראשונים של התייצבות. בנקו סנטנדר עצמו רושם שיפור מתמשך ביחסי הלימות ההון שלו, וירידה מתמשכת בהפרשות לחובות מסופקים.

דויטשה טלקום מספקת שירותי תקשורת משולבים באירופה, ושירותים סלולריים בכל העולם. מרכזה נמצא בבון שבגרמניה. באופנהיימר סבורים כי מגמת המיזוגים והרכישות ביבשת צפויה להפחית את התחרות בתחום הטלקום בטווח הבינוני־ארוך. כמו כן, ככל הנראה תתרחש הקלה מסוימת בלחץ הרגולטורי על החברות בענף, והפעילות בארה"ב (תחת המותג טי־מובייל) נמצאת כעת בתנופה. לדעתם, דויטשה טלקום עשויה להיות יעד אטרקטיבי לרכישה.


אין לראות בכתבה המלצה לקנייה או מכירה של ני"ע

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכםתגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#