מקבלים את המשטרה במחיאות כפיים

משטרת ישראל יודעת לתת דו"חות תנועה וקנסות על אי-עטיית מסיכה בחברה הערבית, אך לא מסוגלת לפענח רצח - כשהקהילות יודעות לפענח אותו בעצמן

פידא נערה-טבעוני
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שוטרים אוכפים עטיית מסכות במזרח ירושלים
שוטרים אוכפים עטיית מסכות במזרח ירושלים. למצולמים אין קשר לנאמר בכתבהצילום: אמיל סלמן

בשני אירועי ירי שהתרחשו בשבועיים האחרונים בשפרעם ובתמרה הגיעה המשטרה באיחור של חצי שעה, וכל הנוכחים קיבלו את פניה במחיאות כפיים. זה לא היה אות להערכתם אלא פעולה צינית שהביעה כעס וזלזול בתפקוד המשטרה בחברה הערבית, ובפרט ביחס לאלימות שמתפשטת בכל מקום.

אם מישהו חשב שהסגר מסייע להפסקת היריות והאלימות בחברה הערבית הוא טועה טעות מרה, על אף שהיתה תקווה לרגע שהסגר יגן על החברה הערבית מפני היריות, הפצצות והנשק הלא חוקי .

במציאות כל כך קשה של התפשטות נגיף הקורונה והידרדרות המצב הכלכלי בשל המשבר והטלת הסגר השני, הפערים הקיימים בין הפריפריה והמרכז רק מחריפים. לא עובר יום בחברה הערבית בלי שמתבצעים כמה אירועי ירי, השלכת רימונים כלפי רכוש, בתים ועסקים.

מתחילת השנה נרצחו 80 אזרחים ערבים (נכון ל-11 באוקטובר), מתוכם 12 נשים- עלייה של שבעה מקרי רצח מהשנה שעברה. את המוות מהאלימות בחברה הערבית היה אפשר למנוע אם משטרת ישראל היתה עושה את עבודתה. שיעור הפשיעה בחברה הערבית הוא פי שלושה מחלקה היחסי בחברה. שיעור מקרי הרצח בחברה הערבית גדול היום פי 7.4 משיעור מקרי הרצח בחברה היהודית, ולפי הסטטיסטיקה הרשמית, הוא גדול פי 3 משיעור הערבים ביחס לכלל האוכלוסייה.

האם ייתכן שמשטרת ישראל יודעת רק לתת דו"חות תנועה וקנסות על אי-עטיית מסיכה בחברה הערבית, ולא מסוגלת לפענח רצח בשעה שהקהילות יודעות לפענח אותו בעצמן? החיים בצל חשש תמידי הם בלתי אפשריים, אף אחד לא יודע מהיכן יגיע הקליע שיפגע בו או בבני משפחתו "בטעות".

העובדה שבחברה הערבית יש יותר מ-400 אלף כלי נשק לא חוקיים, ש-80% מהם מגיעים מהצבא, מוכיחה שיש אחראים להשתוללות הזו ברחוב הערבי: צה"ל ומשטרת ישראל. במציאות כזו אין ביטחון ללכת ברחובות.

המשטרה היא הגוף האמון על אכיפת החוק, אך כאשר היא פועלת במציאות לא-שוויונית שבה יש אזרחים יהודים, ערבים, אתיופים, מזרחים ואשכנזים, עליה להשתמש בסמכויות שניתנות לה בזהירות הראויה, בלי להפעיל כוח מעבר למינימום הדרוש. מאידך, אסור לה להפקיר קהילות ואזרחים מסוימים.

מכעיס שהמשטרה מתנהגת בשיטור יתר כאשר לא צריך אותה בהפגנות, ובשיטור חסר כאשר משתוללת אלימות בחברה הערבית. אם לא נטפל בבעיות החברתיות, הבריאותיות והכלכליות בכלל החברה נגיע לחוסר ביטחון במרחב הציבורי לכולם - לא רק בחברה ערבית.

מנכ"לית משותפת במהפך-תעריר וחברה בצוותי המומחים של המשבר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker