מגזין TheMarker |

האוטו שלנו גדול וירוק - ולא נכנס יותר לעיר

משאיות גודשות את הרחובות העירוניים ומגבירות את הזיהום. הגיע הזמן לחשוב על אלטרנטיבה

מירב מורן
מירב מורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שליח רוכב על אופני משאצילום: בלומברג

כשם שהצורך להסיע אנשים באוטובוסים גדל ככל שהערים מרכזות בתוכן יותר ויותר מוקדי תעסוקה ומסחר, כך צפויה לצמוח גם כמות הסחורות שמשונעות לתוכן, בהתאם לגידול במספר תושביהן. "זיהום אוויר מצטרף לסיבות רבות שבגללן צריך לצמצם את נוכחותן של משאיות בתוך העיר", אומר אייל סנטו, יועץ לתחבורה אורבנית.משאית היא רכב כבד שנוכחותו בכביש לצד הולכי רגל וכלי רכב אחרים מסוכנת, היא תופסת שטח רב ואינה גמישה בתנועה במרחב – חסרונות גדולים כשהמשימה כרוכה במעבר בין מקומות רבים ועצירה בכל אחד מהם. 

"אנשים לא יפסיקו לקנות גבינה, ירקות ולחם", אומר סנטו, המנהל בין היתר את הפיילוט שמתכננת עיריית תל אביב לחלוקת סחורה לחנויות באמצעות אופניים חשמליים. "כששולחים את התושבים להשיג את צורכי השגרה שלהם במודל הפרברי של מרכזי קניות, מגבירים את הזיהום, כי אנשים נוסעים במכוניות. לכן צריך לשנות את מבנה מערך הפצת הסחורה לחנויות שבקרבת המגורים והתעסוקה בתוך העיר, שאליהן הצרכנים יכולים להגיע ברגל, באמצעי תחבורה המוניים ובאופניים".

כיום מגיעות למרכולים משאיות נפרדות מכל ספק וספק. חלקן מובילות מוצרי חלב – ולכל מחלבה משאית משלה. אחרות מובילות משקאות, ירקות, חומרי ניקוי וקוסמטיקה וכל סחורה אחרת. המודל שסנטו מדבר עליו מבוסס על שטחים לוגיסטיים בפאתי המרכזים העירוניים, שאליהם יגיעו משאיות הספקים בנסיעה בכבישים בינעירוניים – אזורים שהסכנה והנזק שלהם מצומצמים. החלוקה מהמרכזים הלוגיסטיים לחנויות שבתוך הערים תהיה  באמצעות אופני משא חשמליים, שהאיחוד האירופי מציע תוכניות להשתתפות ברכישתם.

רשות התחבורה של לונדון (TFL) ערכה סקר שהשווה בין משמרות חלוקה באורך שמונה שעות של משאית דיזל, משאית חשמלית ואופני משא חשמליים. חברות שילוח ובהן DHL שהשתתפו בסקר דיווחו שבמשמרת באופניים הן העבירו עד פני שניים יותר חבילות מאשר במשאית. סנטו מזכיר שאופניים חשמליים שמיועדים למשא יכולים להעביר עד 400 ק"ג של סחורה, גם כזו הדורשת קירור והקפאה. זה אמנם עדיין פחות ממשאית, אך סנטו מסביר שבגלל ממדיהם הקטנים וגמישות התנועה הנובעת מכך, האופניים נוסעים במסלול יעיל יותר. "אופניים יכולים לנסוע הלוך וחזור אפילו ארבע פעמים בין המרכז הלוגיסטי לנקודות ההפצה, וכך להוביל סחורה בהיקף שהובילה המשאית באותו הזמן", הוא אומר. "בנוסף לכך שהיעילות שלהם גבוהה בהרבה, יש יתרונות גדולים נוספים: זהו כלי רכב שאינו מסכן משתמשים אחרים ברחוב, לא מזהם וזקוק לשטח חניה מצומצם, לכן הוא פחות מפריע בזמני ההמתנה של הפריקה והטעינה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker