370 שקל לתרופה: הכאוס שיצר בג"ץ בתעשיית הקנאביס

שופטי בג"ץ החליטו לעצור באופן זמני את רפורמת הקנאביס ולחזור לאסדרה הישנה - במסגרתה תוחזר עלות התרופה ל-370 שקל לכל היותר, גם כשמדובר במינונים גבוהים

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קנאביס
קנאביסצילום: בלומברג
שלי אפלברג
שלי אפלברג

דרמה בבג"ץ: השופטים חנן מלצר, ניל הנדל ונעם סולברג החליטו היום (ה'), לעצור באופן זמני את רפורמת הקנאביס ולחזור לאסדרה הישנה - במסגרתה תוחזר עלות התרופה ל-370 שקל לכל היותר, גם כשמדובר במינונים גבוהים. ההחלטה בתוקף מ-15 בדצמבר ועד 31 במארס 2020.

שופטי בג"ץ קבעו כי על "משרד הבריאות, משרד החקלאות וחברות הייצור והאספקה של קנאביס הרפואי שהשיבו בעתירה, מוטלת חובה להוסיף ולספק קנאביס רפואי  למחזיקי הרישיונות שתוקפם היה אמור לפוג בתאריך 31.7.2019 עד לתאריך 31.3.2020 או עד להחלטת ועדת המחירים לפי המוקדם ביניהם, או עד החלטה אחרת, והכל בתנאי האספקה ובמחירים שהיו נהוגים במסגרת ההסדרה הישנה".

עוד קבע בג"ץ כי "לנוכח אי הבהירות ששוררת עד עתה בסוגיות הנ"ל ניתנה בזאת שהות של עשרה ימים לחברות הייצור והאספקה להתאים עצמן להוראות צו הביניים כפי שפורש כאן. נוכח האמור החברות ימשיכו לספק את מוצריהן לצרכנים בהתאם לתנאי ההסדרה הישנה החל מתאריך 15 בדצמבר (2019) ועד למועד פקיעת צו הביניים".

יובל לנדשפטצילום: אייל טואג

המשמעות: מי שלא יצליח לעמוד בהוראות שנקבעו על ידי בג"ץ עלול להגיע למצב שבו יואשם בביזיון בית משפט. 

ההחלטה גרמה לכאוס בתעשייה - וכבר ניצת ויכוח בין משרד הבריאות לחברות הקנאביס וחלק מהחולים לגבי הפרשנות של "תנאי אספקה": האם על חברות הקנאביס לספוג את ההפסד ולסבסד לחולים את התרופה במחיר הישן, כפי שגורסים במשרד הבריאות? לטענת המשרד, המוצרים שמיוצרים כיום אינם שונים באופן מיוחד מהמוצרים הקודמים להסדרה - רק שכעת היצרנים והמגדלים מחויבים לבצע בדיקות - ועל כן יש בקרת איכות קפדנית יותר ושיעור החומרים הפעילים מפוקח.

היצרנים, לעומת זאת, טוענים כי ישנם זנים ומינונים שאינם מיוצרים  יותר - ועל כן לא יוכלו לייצרם תוך פרק זמן סביר - ויסתכנו בבזיון של הוראות בית המשפט.

בפועל ההחלטה יוצרת כאוס מוחלט: אמנם קיים פיקוח זמני למספר חודשים על המחירים, אך לא ברור מה תעשה למשל סופר-פארם - האם היא תכפה על הספקים את הסבסוד או תשתתף בהפסד לתקופה הקצובה? 

המגדלים החדשים ובתי המרקחת שנערכו ותימחרו את התרופה על סמך הרגולציה של , קיבלו סדין אדום מבג"ץ שכופה עליהם מחיר של אסדרה ישנה שמשמעותה הפסד צורם. גם החולים נמצאים במצב לא פשוט, שכן אלה שעדיין מחפשים את המוצר אותו קיבלו באסדה הישנה כבר לא יכולים לקבל אותו מכיוון שמאז ספטמבר האחרון הפסיקו לייצר אותו.

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה: "קיבלנו את החלטת בג"צ ונפעל ליישם אותה. למעשה כבוד השופט מלצר מדגיש את חשיבות נושא המחירים, דבר שבמשרד פועלים ותומכים בו. ההחלטה היום מקדמת את הנושא ומחייבת את ועדת המחירים להחלטה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker