מלחמה בסרטן ומניעת אלצהיימר: החוקרים הישראלים שקיבלו מענקים של 60 מיליון שקל

הקרן הלאומית למדע הודיעה היום ל-14 קבוצות של חוקרים ורופאים על זכייה במענקים המיועדים למחקרים בתחומי הרפואה המותאמת אישית ■ מדובר במענקים גבוהים עד פי חמישה מהמקובל

ליאור דטל
רופאים בחדר ניתוח
רופאים בחדר ניתוחצילום: Reuters

הקרן הלאומית למדע הודיעה היום (שני) ל-14 קבוצות של חוקרים ישראלים על זכייה במענקי מחקר של 60 מיליון שקל, המיועדים למחקרים בתחומי הרפואה המותאמת אישית. מדובר בתוכנית משותפת לקרן הלאומית למדע, לוועדה לתכנון ותקצוב של המועצה להשכלה גבוהה ולישראל דיגיטלית.

המענקים שקיבלו החוקרים גבוהים עד פי חמישה מאלה המקובלים בדרך כלל בתחומי הרפואה, והם מיועדים למימון מחקרים פורצי דרך בתחומים שונים ברפואה ובטיפול אישי בחולים במחלות קשות. תקציב התוכנית מסתכם ב-210 מיליון שקל, והוא צפוי לממן מחקרים נוספים בתחום במהלך ארבע השנים הקרובות.

הזוכים במענקים נבחרו מתוך 111 הצעות שהוגשו, ונבחנו על ידי ועדה בינלאומית בראשות חתן פרס נובל לכימיה, פרופ' רוג'ר קורנברג מאוניברסיטת סטנפורד בארה"ב.

יו"ר הקרן הלאומית למדע, פרופ' בני גייגר, אמר כי התוכנית פותחת אפשרויות למחקרים שקשה היה לקיים בארץ בעבר, או אפילו לחלום עליהם. לדבריו, "מספרן הגבוה של בקשות ראויות, ושיתופי הפעולה הנרחבים וחסרי התקדים בין חוקרים באוניברסיטאות, לבין רופאים בבתי החולים ובארגוני בריאות אחרים, מצביעים על הפוטנציאל האדיר של המחקר הישראלי לתרום גם לידע העולמי בתחומי הרפואה המתקדמת, וגם לקדם את איכות הרפואה בארץ".

גייגר הוסיף כי "מדובר בפוטנציאל עצום שלא נראה כמותו בעבר. התרגשנו מכמות הבקשות למענקים ומשיתופי הפעולה. אני בטוח שזהו סימן לתחושה החזקה בקרב החוקרים לכך שהם יכולים להשפיע לטובה על עולם הרפואה כבר בעתיד הקרוב.

השרה לשוויון חברתי, גילה גמליאל, הוסיפה: קשה להפריז בחשיבות התוכנית, שמייצרת חיבור עמוק ורחב בין מערכת הבריאות לבין האקדמיה, בדרך לפריצות דרך מצילות חיים. נוצר כאן לראשונה חיבור של המידע הקליני העשיר שקיים במדינת ישראל עם מידע גנומי, מטבולומי ופרוטיאומי, חיבור שעשוי לשפוך אור על השאלות המעניינות ביותר הניצבות כיום בפני עולם הרפואה. קרן IPMP היא מהלך משלים ומכפיל כוח למיזם פסיפס, ויחד יובילו למהפכה דרמטית במחקר הקליני בישראל".

המחקרים בתחומי הרפואה הממוקדת אישית מבוססים על שימוש במאגרי מידע קיימים, ועל תיעוד של טיפולים ובדיקות קיימות בבתי החולים.

יו"ר הוות"ת, פרופ' יפה זילברשץ, מסרה: "אני מברכת את החוקרים על זכייתם במענקי המחקר. ות"ת הגדירה את קידום המחקר החדשני בנתוני עתק (Big Data), ובמסגרת זו, רפואה ממוקדת אישית כאחד המוקדים המרכזיים בתכנית הרב-שנתית הנוכחית. בישראל, הפוטנציאל של מחקר עתיר טכנולוגיה ורב-תחומי זה הינו גבוה במיוחד ונשען על המצוינות המדעית של חוקרים במוסדות האקדמיים בתחומי המדע השונים, וכן על קיומם של מאגרי מידע ורישומים מתקדמים".

רשימת הזוכים ומטרותיהם:

מניעת מחלות לב – 6.2 מיליון שקל

אחד המענקים הגדולים ביותר ניתן לקבוצת חוקרים ורופאים המפתחת מודל שיאפשר לנבא בגילאים מוקדמים את הסיכון לפיתוח מחלות לב וכלי דם בעתיד, על סמך ניתוח גנטי של המשתתפים.

המחר קיבל מימון של 6.2 מיליון שקל, והוא נערך על ידי פרופ' ערן סגל ממכון ויצמן למדע ופרופ' רן קורנובסקי מהמערך הקרדיולוגי בבלינסון. הוא מבוסס על פיתוח אלגוריתם משוכלל שיבחן נתונים שונים על האוכלוסייה, ובהם הרכב גנטי, מידע על אורח חייה והרגלי התזונה שלה ונתונים רפואיים נוספים, כדי למנוע התפתחות של מחלת לב בעתיד ולהציע טיפולים מותאמים אישית לחולי לב. 

ניתוח הזדקנות מערכת הדם – 6.2 מיליון שקל

מענק גדול נוסף ניתן לקבוצת חוקרים שבוחנת את הזדקנות מערכת הדם, בניסיון למנוע מחלות ותהליכי הזדקנות מזיקים. בקבוצה חברים ד"ר לירן שלוש ופרופ' עמוס תנאי ממכון ויצמן למדע, פרופ' ינון בן-נריה מהאוניברסיטה העברית, ופרופ' רון שמיר מאוניברסיטת תל אביב. הם קיבלו לצורך המחקר מענק של 6.2 מיליון שקל.

הקבוצה מנסה להשתמש במודלים מורכבים כדי לנתח את תאי הדם באוכלוסיות מתבגרות, שבסופו של דבר יאפשרו לפתח טיפולים מניעתיים לתהליכי הזדקנות ומחלות בגיל השלישי, שיסייעו להאט או למנוע את הגורמים המשפיעים והמסכנים את האוכלוסיה המבוגרת. 

ריפוי סרטן: 5.2 מיליון שקל

את המחקר מובילים חוקרים מאוניברסיטת תל אביב והמרכז הרפואי שיבא, ובמהלכו הם מנסים למצוא כלים שיסייעו להילחם בגידולים סרטניים, תוך התמקדות בסרטן העור. לצורך כך, הם זכו במענק של 5.2 מיליון שקל.

חיסונים נגד סרטן
חיסונים נגד סרטןצילום: Seth Wenig/אי־פי

המחקר מתבצע על ידי פרופ' תמר גיגר ופרופ' נטע ארז מאוניברסיטת תל אביב לצד פרופ' גל מרקל מהמרכז הרפואי שיבא. מטרתו היא להגביר את היעילות של הטיפולים הקיימים למלחמה בסרטן, העושים שימוש במערכת החיסון של החולים כדי להילחם במחלה (אימונותרפיה). מדובר בטיפול שרשם הצלחה בריפוי סוגי סרטן אלימים, אך חצי מהחולים שטופלו בו לא הגיבו אליו, כך שמטרת החוקרים היא לספק מידע על פעילות התאים בגוף בתגובה לטיפול כדי להגביר את יעילותו.  

התאמת טיפול אישי לחירשים: 5 מיליון שקל

במענק זכתה פרופ' קרן אברהם מהמחלקה לגנטיקה וביוכימיה באוניברסיטת תל אביב, והיא אחת הבודדות שקיבלה מענק אישי במסגרת התוכנית. המחקר שלה עוסק בתהליכים שמובילים לחירשות על סמך גילוי הגנים המעורבים בו באמצעות ניתוח מורכב של הנתונים הקיימים, ולאחר מכן בשיקום וטיפול מותאם אישי.

אבחון מוקדם של סרטן: 3 מיליון שקל

מטרת המחקר היא לנסות לאתר את הגורמים להתפתחות המחלה בשלבים מוקדמים יותר על ידי שימוש במטבוליטים (מולקולות קטנות שמופיעות בדם). במידה והמחקר יצליח, ניתן יהיה לגלות התפתחות של תאים סרטניים בשלבים מוקדמים יותר מהיום, ולנסות לטפל בו כבר בשלבים הראשונים להתפתחותו. המחקר מבוצע על ידי פרופ' תומר שלומי מהטכניון, פרופ' גלעד עמיאל וד"ר איתי מזאה מבית החולים רמב"ם.

מניעת תחלואה בסכרת – 5.1 מיליון שקל

קבוצת חוקרים מהאוניברסיטה העברית ובית החולים הדסה קיבלו מענק של 5.1 מיליון שקל, כדי לממן מחקר שמטרתו לזהות בשלב מוקדם במיוחד את הסיכון לחלות במחלת סוכרת סוג 2, וזיהוי של אנשים בעלי פוטנציאל לחלות במחלה.

את המחקר מובילים פרופ' אסף הלמן ופרופ' גלעד טוויג מהאוניברסיטה העברית יחד עם פרופ' בנימין גלזר מבית החולים הדסה. המחקר משתמש במאגרי בדיקות דם קיימים כדי לזהות אנשים שעלולים לחלות במחלה בשלב מוקדם במיוחד, וכך למנוע אותה על ידי קבלת טיפול בשלב מוקדם או לצמצם את השפעותיה המזיקות.

ריפוי גנטי למחלות ילדות – 6.2 מיליון שקל

מענק נוסף ניתן לקבוצת חוקרים הפועלת בתחום איתור, מניעה וטיפול במחלות מולדות במערכת החיסון. המחקר, של פרופ' רז סומך וד"ר יוני לי מבית חולים שיבא, וד"ר אייל הנדל מאוניברסיטת בר-אילן, קיבל מענק של 6.2 מיליון שקל. במהלכו הם צפויים לנתח, על ידי שימוש במערכות מתקדמות ומאגרי נתונים, את הסיבות למחלות במערכות החיסון בשלב הילדות, לשפר את היכולת לאבחן אותם, ולפתח טיפולים אישיים המותאמים לחולים בהם.

טיפול אישי לחולי לוקמיה – 4.2 מיליון שקל

בית מרקחת
בית מרקחתצילום: טלי שני

הזוכים במענק, פרופ' מיכאל דנילנקו וד"ר איתן רובין מאוניברסיטת בן גוריון, ד"ר מיכאל מיליאבסקי מאוניברסיטת תל אביב ופרופ' מרדכי דויטש מאוניברסיטת בר אילן, קיבלו מענק של 4.2 מיליון שקל שנועד ליצירת מאגר מידע ארצי של חולי לוקמיה (סרטן הדם), שיכיל נתונים רפואיים מקיפים עליהם והשפעת הטיפולים שקיבלו עד לרמת ההשפעה על התא הבודד, והקמתו תבוצע בשיתוף פעולה של רופאים מומחים למחלה. המאגר יתעד את החולים בישראל, ויכלול גם נתונים ייחודיים של סוגי הלוקמיה האגרסיביים ביותר. הוא יאפשר לרופאים לבחור את הטיפולים המיטביים ביותר לחולים, מתוך התאמה אישית למצבם.

מניעת וטיפול בעיוורון: 4.7 מיליון שקל

מחקר שמטרתו למנוע את הגורם העיקרי לעיוורון במערב (ניוון מקולרי גילי). החוקרים, פרופ' איתי חוברס ופרופ' חיים לוי מבית החולים הדסה, יחד עם פרופ' עמית מלר מהטכניון, זכו לצורך כך במענק של 4.7 מיליון שקל. המחקר ינתח מידע של אלפי חולים כדי לנסות לזהות את הגורמים האחראים על התפתחות המחלה, ולשפר את הבנתה ואופן הטיפול בה.

טיפול יעיל יותר לזיהומים בדרכי השתן – 4 מיליון שקל

מטרת המחקר, אשר מבוצע על ידי פרופ' רועי קישוני מהטכניון, היא לפתח מודל לטיפול אנטיביוטי ותרופתי יעיל יותר לדלקות בדרכי השתן. הוא מבוסס על גישה חדשה שתבחן את עמידות הדלקות בקרב חולים ותמליץ על טיפול מותאם אישי. מטרה נוספת היא לסייע למחקר העולמי של מחלות המפתחות עמידות לאנטיביוטיקה.

אבחנה וטיפול מוקדמים באלצהיימר: 1.5 מיליון שקל

המחקר של פרופ' חרומנה שורק, פרופ' שחר ארזי ופרופ' יונתן לוינשטיין מהאוניברסיטה העברית, קיבל מענק של 1.5 מיליון שקל, ומטרתו להביא לאבחנה מוקדמת של המחלה בגישה ייחודית לטיפול.

טיפול אישי בסרטן השד: 1.5 מיליון שקל

מעבדה לזיהוי סרטן שד
מעבדה לזיהוי סרטן שדצילום: Getty Images

החוקרות, פרופ' יעל מרדור ופרופ' מירי סקיילר-לוי מבית החולים שיבא, קיבלו מענק של 1.5 מיליון שקל למחקרן המבוסס על אמצעים חדשים לגילוי של סרטן השד בשלבים ראשוניים, על ידי איסוף וניתוח נתונים קיימים לצד דיאגנוזה אישית של מטופלות.

טיפול ומניעת הידבקות במחלות מדבקות: 5 מיליון שקל

שני חוקרים מאוניברסיטת תל אביב, ד"ר דן ימין וד"ר ארז שמואלי, קיבלו מענק של 5 מיליון שקל למחקר שמטרתו ליצור אבחון מותאם ואישי של תחלואה במחלות המדבקות סטרפטוקוקוס ושפעת. הנתונים ייאספו מרשומות רפואיות ומטלפונים ניידים, על התפשטות המחלות בזמן אמת ועל האמצעים היעילים ביותר לטיפול בהן.

אבחון מומים אצל עוברים: 1.5 מיליון שקל

החוקרות, פרופ' יעל מנדל-גוטפרוינד מהטכניון ופרופ' דנה וולף מבית החולים הדסה, קיבלו מענק של 1.5 מיליון שקל למחקרן העוסק בניתוח תאים בודדים, כדי לאתר זיהומים מולדים בנגיף הציטומגלי, הגורם לפגיעה התפתחותית ניגרת אצל ילדים. כיום לא קיימים סמנים אמינים לזיהוי המחלה בשלב העוברי, ומטרת המחקר היא ליצור כלים שיאפשרו לאבחן אותה ולנסות למנוע את ההידבקות בה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker