גבעות עולם דורשת להכריז על מגד 2 "תגלית נפט" למרות שהופקו בו רק 15 חביות נפט צלול - שוק ההון - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

גבעות עולם דורשת להכריז על מגד 2 "תגלית נפט" למרות שהופקו בו רק 15 חביות נפט צלול

תגובות

מאת עמירם כהן האם ראוי להכריז "תגלית נפט" על קידוח שהפיק במבחני ההפקה 15 חביות נפט? ראשי השותפות המוגבלת לחיפושי נפט "גבעות עולם" סבורים שדי בכך. באחרונה הם פנו לממונה על חיפושי הנפט במשרד התשתיות, ד"ר יחזקאל דרוקמן, בדרישה להכריז על קידוח הנפט מגד 2 "תגלית".

מדובר בקידוח הנפט מגד 2 ברישיון ראש העין שנקדח על ידי גבעות עולם ב-94', והתוצאות הצביעו על אפשרות להימצאות נפט. בסוף 98' חזרה השותפות לקידוח וביצעה בו מבחן הפקה, שהסתיים בהפקת 15 חביות "נפט צלול", כהגדרת הדו"ח המיידי לבורסה.

ביולי 2000 פג תוקפו של רישיון ראש העין, שהוחזק על ידי גבעות עולם במשך 7 שנים (ועוד שנה וחצי כ"היתר מוקדם"). למרות שזוהי התקופה המירבית המותרת בחוק, קיבלה השותפות הארכה נוספת, עד גמר קידוח הנפט מגד 3, שקדחה בשטח הרישיון. גם המועד הזה הסתיים בסתיו 2000 כשהקידוח נמצא יבש.

להפתעת כולם, במקום להחזיר את הרישיון למדינה כמתחייב בחוק, פנתה גבעות עולם לממונה על חיפושי הנפט בדרישה להכריז על קידוח מגד 2 כ"תגלית נפט". הכרזה כזו, אם תינתן, תחייב את המדינה להעניק לשותפות "חזקה" על שטח רישיון ראש העין ל-30 שנה. אם לא תיענה הבקשה, דורשת השותפות להעניק לה רישיון חדש בצמוד לפקיעת הישן.

הממונה על חיפושי הנפט, שהופתע מהבקשה, דחה אותה על שתי חלופותיה. לדבריו, לא הוכחה תגלית נפט, והוא אינו יכול ואינו רשאי לדון בבקשה להענקת רישיון חדש על אותו השטח כל עוד לא פורסם ב"רשומות" כי תוקף הרישיון הישן פג.

מגד 2 הוא קידוח שחדר לשכבה שבה מצוי "סלע מאגר" (סלע העשוי להכיל נפט) בעומק של כ-4,400 מטר. אמנם השכבה שמכילה את הנפט דקה מאוד, עוביה 9-8 מטר בלבד, אך ניתן לבצע בה קידוח אופקי לכל אורכה (כ-1.5 ק"מ), וכך להפיק ממנה את הנפט. אם ייעשה כך, הכמות שתופק תהיה מסחרית ולכן יש להעניק לשותפות "חזקה". טכנית, אומרים במשרדו של הממונה על חיפושי הנפט, ניתן לבצע קידוח כזה, אף שהוא מסובך ובעייתי. עם זאת, במשרדו של הממונה אמרו כי בקרב מומחי הנפט בישראל לא נמצא אחד שיודע היכן בעולם עשו את זה. "החברה לא עשתה את המאמץ הנדרש" לדברי הממונה, אילו הרעיון היה רציני, לא היתה סיבה שלא ליישמו כבר ב-94' כשקדחו את מגד 2. במשרדו של הממונה אומרים שלא נעשה המאמץ המתחייב לאתר את שדה הנפט שגבעות עולם טוענת שקיים שם. בנוסף, מגד 3 - שהיה קידוח אימות, אשר אמור היה לאמת את קיומו של שדה הנפט ברישיון ראש העין - לא הוכיח דבר.

גבעות עולם עירערו בפני שר התשתיות על החלטת הממונה שלא להעניק לשותפות רישיון חדש. שר התשתיות החדש יצטרך להכריע בסוגייה. אם השר החדש לא יקבל את הערעור ויאריך את הרישיון, צפוי שגבעות עולם יפנו לבג"צ או לבית משפט מינהלי.

אם דרישתה של גבעות עולם לקבלת רישיון חדש לא תתקבל הם ילכו על "תגלית", ויביאו עדויות של מומחים שמדובר בתגלית מסחרית. אם יצליחו להוכיח ש-15 חביות נפט צלול הם תגלית, יהיה זה מפנה היסטורי בתולדות חיפושי הנפט בעולם.

לא ניתן היה לקבל את תגובת הממונה על חיפושי הנפט ואת תגובת גבעות עולם לכתבה. מגד 3 - לא יבש כפי שחשבו בהודעה לבורסה בשבוע שעבר הפתיעה גבעות עולם את המומחים בכך ששינתה את הערכתה לגבי מימצאי הקידוח במגד 3. בעבר סבר השותף הכללי כי הקידוח יבש, אך עתה - בעקבות דו"ח חדש שנעשה לבקשת השותפות על ידי חברה אמריקאית העוסקת בייעוץ בענייני גז ונפט - סבורים בשדות נפט כי יש לשנות את הערכת הקידוח "מקידוח יבש לקידוח שהפוטנציאל שלו (הצפוי להכיל איזורי נפט או גז ברי הפקה) לא נבחן".

מבחני ההפקה שבוצעו במגד 3 באוקטובר 2000 לא הוכיחו הימצאות הידרוקרבונים (נפט או גז) בכמויות מסחריות. לטענת השותפות, כפי שעולה מהדו"ח המידי החדש, מניתוח הלוגים (הבדיקות החשמליות) שנעשו בשכבה בה עשוי להימצא נפט או גז עולה כי המים שאותרו בשכבה הם באחוז נמוך, והשאר עשוי להיות גז ונפט.

מכאן שאין להגדיר יותר את הקידוח כ"יבש" אלא כקידוח שיש לבצע בו בירור נוסף. עד ביצוע הבירור הנוסף, גבעות עולם מבקשים להאריך את הרישיון. מי זכאי לרישיון שפג תוקפו החוק קובע כי רישיון שפג תוקפו יפורסם ברשומות. זאת, בכדי שמתחרים חדשים וותיקים ידעו כי יש שטח שלהם עשוי להיות עניין בו. הנוהג הוא שלאחר 4-3 חודשים שהרישיון לא נדרש, ניתן לפנות לממונה ולבקש אותו. האם יש להקנות לבקשת הרישיון עדיפות לחברה שהחזיקה בעבר ברישיון על פני האחרים?

מצד אחד יכול לומר הגורם העסקי שהחזיק בשטח כי הוא כבר השקיע ברישיון, ומגיעה לו הזדמנות נוספת.

אלא שההחלטה אינה כה פשוטה. לדוגמא, החזיק גורם כלשהו 8.5 שנים בשטח - שנה וחצי היתר ו-7 שנים רישיון לאחר כל ההארכות שניתן לתת לפי החוק - וסיים ללא מציאת נפט. האם המחוקק התכוון לאפשר לגורם טוב יותר את הניסיון? חברה מקבלת שטח על מנת לחפש בו נפט, ועל כך לא מגיע לה פרס. הפרס מתקבל רק עם נמצא נפט. תגלית וחזקה על יזם המבקש לבצע חיפושי נפט וגז לעמוד בכמה תנאי סף (יכולת טכנית, ניסיון מוכח ויכולת כספית) לבצע חיפושי נפט. מרבית המחשפים מגייסים את הכספים הדרושים לחיפושים בגיוסים חוזרים ונשנים מהציבור. זאת, באמצעות הקמת גוף משפטי מורכב הנקרא "שותפות מוגבלת", שהשליטה בו היא לא בידי מי שמרבית האחזקות בידיו, אלא בידי יזמי ומנהלי השותפות "השותף המוגבל" שגובה דמי ניהול.

קידוח, שהוכח כי יש בו נפט או גז, מוכרז על ידי הממונה על חיפושי הנפט והגז "תגלית". המחוקק הגדיר "תגלית" כקרקע, על כל שכבותיה הגיאולוגיות, שיש מתחתיה, בידוע, מצבור נפט שניתן להפיק ממנו נפט בכמויות מסחריות.

הכרזה על תגלית מחייבת, אוטומטית, את המדינה להעניק למחפשים "חזקה" ל-30 שנה על שטח הרישיון בו הוכרזה התגלית. במהלך התקופה הזו מחוייבת חברת החיפושים לבצע קידוחים נוספים לאיתור גבולות שדה הנפט ולהפיק ממנו נפט. ביצוען של פעילויות אלה כרוך בגיוסים רבים של כסף מהציבור, שמשמען גביית דמי ניהול על ידי השותף הכללי.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#