ועדה חדשה תבחן את התנהלות בית הדין לעבודה בסכסוכים קיבוציים

בעקבות ביקורת של השופט אליעזר ריבלין בנושא התנהלות בית הדין הארצי לעבודה בזמן שביתת נמלי הים, הקימה נשיאת בית הדין הארצי לעבודה ועדה שתבחן כיצד אמור בית הדין להתנהל במקרים דומים

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נילי ארד, לשעבר נשיאת בית הדין הארצי לעבודהצילום: תומר אפלבאום

נשיאת בית הדין הארצי לעבודה, השופטת ורדה וירט ליבנה, הקימה ועדה לבחינת  "המתכונת לניהול דיונים בסכסוכי עבודה קיבוציים", וזאת בעקבות חוות דעת של השופט אליעזר ריבלין בנושא.

ב-11 בנובמבר פרסם נציב תלונות הציבור על שופטים לשעבר, השופט אליעזר ריבלין, חוות דעת מטלטלת ועמוסת ביקורת בנושא התנהלות בית הדין הארצי לעבודה בזמן שביתת נמלי הים. חוות הדעת ניתנה בעקבות תלונה שהוגשה על ידי אלון תובל, מנכ"ל עמותת תחרות. על פי חוות הדעת לא יכול בית הדין הארצי לעסוק בגישור, אלא במתן החלטות בלבד.

נשיאת בית הדין הארצי, השופטת ורדה וירט ליבנה, לא התמהמה ועשרה ימים לאחר מכן הקימה ועדה ייחודית. בראשה יושבת נילי ארד, לשעבר נשיאת בית הדין הארצי, ולצדה שופטת בית הדין הארצי לעבודה (בדימוס), רונית רוזנפלד, ונשיאת בית הדין האזורי לעבודה בתל אביב, השופטת אפרת לקסר.

בכתב המינוי של הוועדה, שהוגש ב-21 בנובמבר נכתב: "בתמצית, קבע הנציב כי אין מקור בדין המתיר לשופטי בית הדין הארצי לעבודה לשמש מגשרים-מפשרים בדיונים העוסקים בצעדים ארגוניים בסכסוכי עבודה קיבוציים. האמור בהחלטה זו של הנציב במישור המערכתי מצריך בחינה יסודית ודחופה. על רקע זה, ועל דעתה של כב' נשיאת בית המשפט העליון, השופטת אסתר חיות, אני ממנה אתכן כוועדה לבחינה ולגיבוש המלצות במישור המערכתי באשר למתכונת הראויה לניהול דיונים העוסקים בצעדים ארגוניים בסכסוכי עבודה קיבוציים, לרבות דיונים בבקשות לסעדים זמניים".

על פי כתב המינוי הוועדה תבחן את עמדות הצדדים ליחסי העבודה הקיבוציים וכן את עמדות השופטים, או כל גורם אחר, כפי שתמצא לנכון. את המלצותיה תגיש הוועדה לא יאוחר מ-3 בפברואר 2019.

עמותת תחרות מסרה: "אנו שמחים כי בית הדין החליט לבדוק את עצמו. הנשיאה וירט ליבנה מביאה רוח חדשה לבית הדין. עם זאת, ספק אם הנשיאה לשעבר נילי ארד היא הגורם המתאים לשבת בראש הוועדה"

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker