במקום מלגות לסטודנטים: הממשלה תקצה 46 מיליון שקל בעיקר למטרות דתיות

7 מיליון שקל יועברו לפרויקטים של הקרן למורשת הכותל המערבי, 6 מיליון לפיתוח תוכניות לימודים במינהל החינוך הדתי ■ לשכת שר החינוך: מרבית הכסף מיועד דווקא למטרות כלליות, והתקציב למלגות לא ייפגע

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הכותל המערבי
7 מיליון שקל לקרן למורשת הכותל המערבי: סמינרים לסטודנטים והכנה לבת מצווה ובר מצווהצילום: מיכל פתאל

הממשלה תדון היום (א') בהצעה להעביר 45.7 מיליון שקל מסעיף המלגות לתלמידים ולסטודנטים בתקציב משרד החינוך. כמחצית מהסכום לפחות יועבר לשורה של יעדים המזוהים עם תחומים יהודיים דתיים. בלשכת שר החינוך, נפתי בנט, טוענים כי רק 34% מהסכום מיועד לנושאי יהדות והשאר לנושאים כלליים, וכי הכספים ישמשו כולם ל"תוכניות חינוך ערכיות".

עוד לפני העברת הכספית הנוכחית, בתקופת כהונתו של בנט - 2019-2015 - התקציב שמעביר משרד החינוך לעמותות דתיות זינק ב-70% לכ-190 מיליון שקל. מאז 2013, אז כיהן שי פירון כשר החינוך, תקציב זה גדל פי יותר משישה.

הדיון בממשלה ייערך שבוע לאחר שהוחלט לקצץ 100 מיליון שקל מתקציב משרד החינוך ב-2019, כחלק מהקיצוץ הרוחבי האחיד שנדון בממשלה. ההחלטה על הקיצוץ אושרה בשבוע שעבר בתמיכת בנט. בלשכתו אומרים כי הכסף שיועבר עתה "הופיע רק באופן פורמלי בתקנת המלגות, והעברתו לא תגרע ולו שקל בודד מתקציבן. בשנת הלימודים הנוכחית עומד תקציב המלגות על 100 מיליון שקל, ולא יושת כל קיצוץ בתקציב זה. נוודא כי תלמיד שנמצא זכאי למלגה יקבל אותה באופן מלא".

4 מיליון לחיזוק הזהות היהודית, 3 מיליון לגרעינים תורניים

לפי הצעת ההחלטה שתידון היום, 7 מיליון שקל נוספים יוקצו לקרן למורשת הכותל המערבי, שתערוך סמינרים לסטודנטים ופרויקט הכנה לבת מצווה ובר מצווה, המבוסס לטענת הקרן על רעיון שהגה הרמטכ"ל המנוח אמנון ליפקין שחק. 6 מיליון שקל יועברו למינהל החינוך הדתי, לטובת פיתוח מערכי למידה לאור תורת הרב קוק ולתוכנית "גשרים וקשרים" בחינוך הממלכתי דתי.

הרב אברהם יצחק הכהן קוק
הרב אברהם יצחק הכהן קוק

4 מיליון שקל יועברו לתוכנית מסע ישראלי מבראשית, שהקים הרב מוטי אלון, ותקציבה גדל בעשרות אחוזים בשנים האחרונות. זהו "פרויקט המבוסס על בירור, גיבוש וחיזוק הזהות היהודית, הישראלית והציונית של בני הנוער במדינת ישראל, על בסיס מסע מטלטל ומרגש בנופי ארץ ישראל". הפרויקט מיועד לתלמידי כיתות י'-י"א.

נוסף על כך, 3 מיליון שקל יוקצו לגרעינים תורניים (התוספת תגדיל את סך התקציב בסעיף זה ב-2018 לכ-21 מיליון שקל), 3 מיליון שקל למדרשות ליהדות וללימודי ארץ ישראל (התקציב לאחר התוספת יהיה כ-20 מיליון שקל) ו-2 מיליון שקל למרכזים להעמקת הזהות היהודית (התקציב לאחר התוספת יעמוד על כ-19 מיליון שקל).

מלבד זאת, ההחלטה כוללת העברה של 3 מיליון שקל לתנועות הנוער (לאחר ההעברה, תקציב התמיכה בתנועות הנוער יסתכם ב-110 מיליון שקל), 3 מיליון שקל לכפרי סטודנטים, 2 מיליון שקל להסעות תלמידים למוזאונים של משרד הביטחון בפרויקט "בעקבות חולמים, בונים ולוחמים", ו-2 מילין שקל לארגוני ילדים ונוער. כמו כן, יוקצו 2.5 מילין שקל ליד בן צבי (התקציב לאחר התוספת - כ-40 מיליון שקל), 2 מיליון שקל למתנדבי שנת שירות (התקציב לאחר התוספת - כ-53 מיליון שקל), ועוד סכומים קטנים יותר ליעדים נוספים.

המקור התקציבי לכספים הוא הקצאה של כספים קואליציוניים בסך 45.7 מיליון שקל לסעיף המלגות, שנעשתה בשולי הדיון בתקציב המדינה ל-2018-2017 בממשלה לפני כשנתיים. לפי הצעת ההחלטה החדשה, סכום זה עדיין לא נוצל ושר האוצר מסכים להעברת הכספים. במשרד החינוך הסבירו כי הסכום לא נועד לשמש לתקציב המלגות לסטודנטים מלכתחילה.

ההחלטה מלפני שנתיים כללה העברת כספים קואליציוניים בסך של כ-2.5 מיליארד שקל בשתי שנותיו של התקציב הדו-שנתי. בין השאר הוקצו אז 231 מיליון שקל לתקציב החינוך הממלכתי-דתי, 164 מיליון שקל ל"שעות תמריץ וטיפוח" בחינוך החרדי, 141.5 מיליון שקל לתרבות יהודית ו-132 מיליון שקל ל"בית הספר של החופש הגדול" (תוכנית לקיצור חופשות באמצעות הפעלת "קייטנות" בבתי הספר). לסעיף המלגות לתלמידים וסטודנטים הוקצתה העברה קואליציונית בסך 53.6 מיליון שקל ב-2017 ועוד 45.7 מיליון שקל בשנה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker