הפילנתרופ האמיתי הוא דב כהנא

מי שבאמת אמור לשמור על כספי הציבור נעלם ברגע האמת

רותם שטרקמן
רותם שטרקמן

באופן מקרי למדי, אתמול חלו בקבוצת אי.די.בי בשליטת נוחי דנקנר שתי התפתחויות, שלכאורה אין ביניהן קשר. מצד אחד נודע כי הקונגרס היהודי העולמי בחר להעניק את הפרס השנתי שלו לנוחי דנקנר, בזכות תרומות ענק של קבוצת אי.די.בי. מצד שני הושגה פשרה בתביעה ייצוגית שהגיש דב כהנא כנגד הקבוצה.

לצערנו, אין כאן הרבה אנשים מהסוג של כהנא, רואה חשבון ותיק ומשקיע פרטי במניות מכתשים אגן. כהנא, המבוגר מדנקנר ב-25 שנה, הוא האיש שאנחנו, ציבור החוסכים והמשקיעים, צריכים להעניק לו פרס ולהודות לו הבוקר. המיליונים הרבים שתורם דנקנר מכספי קבוצת אי.די.בי לא מסייעים לציבור כמו הסכומים שכהנא סידר לו במאבק אחד.

כהנא היה היחיד שלפני חצי שנה החליט לעמוד על זכויותיו בעסקה שבה נמכרה מכתשים אגן לכמצ'יינה הסינית תמורת כ-1.5 מיליארד דולר. כהנא טען שבעלי המניות מקרב הציבור, המחזיקים ב-53% מהמניות, קופחו בהשוואה למה שהשיג דנקנר לעצמו ולשותפיו, ואילץ אותו לשלם לציבור 45 מיליון דולר נוספים - תמורה שהוא ניסה למנוע מציבור המשקיעים. כור נלחמה, מעריך השווי יצחק סוארי נשלח להגן, ואפילו עו"ד רם כספי בא להציל, אבל אתמול התברר שכהנא צדק: כור הסכימה להתפשר ולשלם עוד 45 מיליון דולר.

הציבור בישראל מופקר

אבל האם אפשר לשמוח? כמובן שלא.

כהנא הוא משקיע פרטי שנלחם את מלחמתו האישית. הבעיה האמיתית היא שמי שאמורים לשמור על כספו של הציבור נעלמו ברגע האמת. הבעיה היא ש-45 מיליון דולר היו על השולחן, וכל שומרי הסף, הרגולטורים ומנהלי ההשקעות, נתנו לדנקנר לגרוף אותם מבלי להפריע. הבעיה היא שדנקנר, שמחזיק בשרשור פירמידלי רק ב-7% ממניות מכתשים, הוא בעל השליטה בחברה. לכן הטענה היא שמגיעה לו תמורה גבוהה יותר, ולכן הוא גם מנהל את המו"מ למכירת החברה בעבור כולם. הבעיה היא שרשות ניירות ערך בהנהלת זוהר גושן (שפרש באחרונה), הרשות שאמורה להגן על המיעוט, נשארה בצד. הבעיה היא שמנהלי בתי ההשקעות וחברות הביטוח שבכל שנה גורפים מיליונים הביתה על חשבון דמי הניהול שלנו הסתתרו.

כיצד שתקו טריליון שקלים של הציבור כשכהנא אחד עם כמה מיליונים צעק? התשובה ברורה. בשוק ההון יש כשל שוק. דנקנר שולט בכלל ביטוח - המנהלת מאות מיליארדי שקלים של הציבור. ולכן מנהלים בכלל ביטוח לא יעמדו מולו ולא יסכנו את הבונוס השנתי שלהם. יו"ר ועדת ההשקעות של כלל, עידו דיסנצ'יק, אחד ממקורבי דנקנר, לא ייכנס ישיבה דחופה כדי לבדוק כיצד ניתן לגרד עוד כסף עבור ציבור העמיתים שלו, והוא גם לא ירים טלפון לדנקנר וידרוש ממנו עוד 45 מיליון דולר.

מכלל ביטוח קשה לצפות להגן על הציבור מול בעל השליטה בה, אבל מהשחקנים המוסדיים האחרים - הראל, מגדל, הפניקס, מנורה, אקסלנס, דש ופסגות, אפשר בהחלט לצפות שיעשו זאת. אבל גם שם מעדיפים כנראה לא לעורר סערות ולהשאיר את העבודה המלוכלכת לדב כהנא. למה לסכן את עתידם התעסוקתי בעבור כסף של אחרים (OPM)? הציבור בישראל מופקר, והבעיה היא שכהנא אחד אינו מספיק.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker