ח"כ אלאלוף על דמי הטיפול הארגוניים: "החוק הזה לא אקטואלי"

ועדת הרווחה דנה בתקנות המחייבות עסקים לשלם מס לארגונים גדולים, גם אם לא חברים בהם ■ יו"ר הוועדה, ח"כ אלאלוף: "זהו חוק לא שקוף" ■ עסקים בקיבוצים ובמושבים ימשיכו ליהנות מפטור

טלי חרותי-סובר
ח"כ אלי אלאלוף, יו"ר ועדת הרווחה
ח"כ אלי אלאלוף, יו"ר ועדת העבודה והרווחהצילום: אמיל סלמן
טלי חרותי-סובר

דיון בנושא תקנות דמי הטיפול הארגוניים, המחייבות עסקים לשלם מס לארגונים גדולים, גם אם הם לא חברים בהם, הסתיים אתמול (ד') בוועדת העבודה והרווחה של הכנסת ללא הצבעה או החלטות. יו"ר ועדת העבודה, ח"כ אלי אלאלוף (כולנו), סיכם את הדיון בביקורת חריפה על נציגי משרד העבודה, ואמר כי "כדאי שתעשו שיעורי בית נוספים והתייעצות".

הדיון היה סוער כאשר נציגי משרד העבודה ניסו להסביר את החוק שמאפשר לארגונים שחותמים על הסכמים קיבוציים לקבל דמי טיפול גם מעסקים שאינם חברים בהם, וחברי כנסת רבים תהו מדוע נדרשים עסקים לשלם כל חייהם כסף גם לארגונים שלא נותנים להם שירות קבוע, כי חתמו פעם אחת על הסכם קיבוצי.

התפנית בדיון נוצרה כשנשאל מדוע ארגונים כמו התאחדות התעשיינים (אגודה עותמנית שאינה מדווחת על הכנסות או הוצאות), רשאית לגבות דמי טיפול מעסקים שאינם חברים בה, בעוד ארגונים אחרים, חדשים ושקופים יותר, שמייצגים גם הם אלפי חברים, אינם רשאים. לנציגי המשרד לא היתה תשובה ברורה.

אלאלוף אמר כי "החוק הזה לעניות דעתי לא אקטואלי. אם הוא לא שקוף, אם הוא מנוהל על ידי עמותות עותמניות לא שקופות בזמן שמשרד המשפטים מבקשים לשנות את חוק העמותות העותמניות, כל הדברים הבסיסים המהותיים האלה לא מאפשרים לנו לקבל החלטות רציניות".

נציגת משרד העבודה ניסתה להגיד שההבדל בין הארגונים הוא במספר החברים, על אף קיומם של ארגוני מעסיקים אזוריים שמייצגים 2,000 חברים. להתאחדות התעשיינים רק 1,500 חברים. משרד העבודה גם לא קבע מהו מספר המינימום של חברים בארגון שיכול להיחשב "ארגון מעסיקים לא קיקיוני", כפי שהגדירה נציגת המשרד.

המנצחים הגדולים מהדיון הזה היו החקלאים. כבר בתחילת הדיון הודיע משרד העבודה כי הוא נסוג מכוונתו לשנות התקנות החלות על עסקים בקיבוצים ובמושבים המשלמים דמי חבר להתאחדות החקלאים והתעשייה הקיבוצית. במלים אחרות, עסקים בקיבוצים ובמושבים ימשיכו ליהנות מפטור מדמי הטיפול הארגוניים. גם עבור התעשייה הקיבוצית לא יהיה שינוי. התאחדות התעשייה הקיבוצית תמשיך לשלם סכום קבוע של 600 אלף שקל בשנה להתאחדות התעשיינים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker