מחיר החלב הגולמי שרוכשות המחלבות ירד – אבל לצרכנים זה לא יעזור בינתיים

המחיר שמשלמות המחלבות לרפתנים על החלב הגולמי ירד ברבעון הרביעי ב-2.4% ■ עם זאת, הוא עדיין גבוה מהרמה שגרמה לתנובה לבקש מהממשלה להעלות את המחירים המפוקחים לצרכן

אבי וקסמן
הדר קנה
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
חליבת פרות ברפת
חליבת פרות ברפת צילום: AP/ מיכאל קונרוי

מחיר המטרה - המחיר שמשלמות המחלבות לרפתנים על החלב הגולמי – ירד השבוע ב-2.4%. עם זאת, עקב עלייה חדה שחלה בו ביולי האחרון, מחיר המטרה עדיין גבוה מרמתו במחצית הראשונה של 2018 – הרמה שבגינה כבר ביקשה תנובה מהממשלה לעדכן את מחיריהם של החלב ושל מוצרי החלב שבפיקוח.

השינוי במחיר המטרה לא ישפיע בינתיים על המחירים שבפיקוח שמשלמים הצרכנים – מכיוון שממילא שר האוצר, משה כחלון, מסרב לחתום על צו לעדכון המחירים. יתרה מכן, גם אם המחירים לצרכן היו מתעדכנים כעת לפי מחיר המטרה החדש, הם היו עולים, ככל הנראה – היות שהם עודכנו לאחרונה בפברואר 2016, בעת שמחיר המטרה היה נמוך מרמתו כיום.

מחיר המטרה החדש לחלב בקר, שיהיה בתוקף מאוקטובר עד דצמבר 2018, הוא 198.78 אגורות לליטר. למחיר זה נוסף היטל של מועצת החלב בסך 3.8 אגורות, המביא את המחיר ל-202.58 אגורות לליטר, במקום 207.47 אגורות ברבעון הקודם (כולל ההיטל).

הירידה במחיר המטרה נובעת בין השאר מהגדלת רכיב ההתייעלות שבנוסחת החישוב שלו מ-3.5% ל-4%, שגרעה כאגורה מהמחיר הסופי. עוד ירד המחיר החדש בגלל התאפסות כמעט מוחלטת ברכיב ההתחשבנות בגין העלויות בפועל ברבעון הקודם. ברבעון הקודם, רכיב זה הוסיף 3.61 אגורות לליטר למחיר המטרה.

הירידה הקלה במחיר המטרה אמורה להקל מעט על תנובה וטרה, המייצרות מוצרי חלב שמחיריהן מפוקחים. החברות נפגעות מכך שהן נאלצות לשלם לרפתנים מחיר גבוה על החלב שהן רוכשות, ואינן מקבלות על כך פיצוי בדמות העלאה של המחירים המפוקחים לצרכן.

מחיר המטרה

ברבעון הבא עשויה לחול ירידה חדה יותר במחיר המטרה, בעקבות הסדרי ההתייעלות שנקבעו בעבר במשק החלב. עם זאת, ייתכן שבאסדרה של משק החלב יחול שינוי מהותי יותר, בעקבות המגעים המתנהלים כיום על כך בין משרדי האוצר והחקלאות, המחלבות ונציגים של מגזר החקלאות.

בינתיים תלויה ועומדת בבג"ץ העתירה של תנובה נגד סירובו של שר האוצר להעלות את המחירים המפוקחים. ב-20 בספטמבר הוציא בג"ץ צו על תנאי שעל פיו נדרש כחלון לנמק מדוע אינו חותם על הצו להעלאת המחירים המפוקחים ב-3.4%.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker