שנת הלימודים במכללות הציבוריות עלולה לא להיפתח כסדרה

ארגוני הסגל הזוטר בשבע מכללות ציבוריות הכריזו על סכסוך עבודה בעקבות "דפוס העסקה פוגעני" ■ ועד ראשי המכללות האקדמיות הציבוריות: הכרזה מפתיעה - מזה מספר חודשים מתקיים מו"מ חיובי"

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
המכללה האקדמית תל אביב יפו
המכללה האקדמית תל אביב יפוצילום: אורן זיו

הפורום המתאם של סגל ההוראה (הסגל הזוטר) במכללות הציבוריות, בשיתוף ארגון כוח לעובדים, הכריז על סכסוך עבודה בשבע מכללות ציבוריות: ספיר, כנרת עמק הירדן, המרכז האקדמי רופין, סמינר הקיבוצים, המכון הטכנולוגי חולון, אחווה ותל חי.

הפורום דורש תיקון של אפליה מתמשכת - השוואת תנאים לעמיתיהם באוניברסיטאות. חברי הסגל הזוטר במכללות הציבוריות הם כוח ההוראה המרכזי במערכת ההשכלה הגבוהה בישראל. הם מעבירים 70% מהשיעורים ב-22 המכללות הציבוריות. במכללות אלה לומדים כ-70 אלף סטודנטים, שהם 42% מהלומדים לתואר ראשון. אם לא יחול שינוי מהותי במשא ומתן, בכוונת הפורום לא לפתוח את שנת הלימודים במכללות הציבוריות.

"מרבית חברי הסגל הזוטר מועסקים כמורים מן החוץ - דפוס העסקה פוגעני, שלפיו הם  מפוטרים בסוף כל סמסטר ועוברים קרוב לארבעה חודשים ללא משכורת. בנוסף, הם אינם זכאים לתוספות ותק או לקרן השתלמות, וחסומות בפניהם אפשריות לשותפות אקדמית ולקידום מקצועי", מסבירה שרון חג'בי, ראשת ענף ההשכלה הגבוהה בכוח לעובדים וחברת ועד במכללה האקדמית תל אביב-יפו.

"המצב הבלתי נסבל הוא שחברי הסגל חיים בחוסר ודאות תמידי, כאשר המכללות שומרות לעצמן את הזכות לבטל קורסים גם לאחר תחילת הסמסטר. כל זאת תוך התעלמות מהישגיהם ומהתקדמותם האקדמית. התוצאה היא אלפי מרצים ומרצות שנאלצים לקושש שברי משרה בכמה מוסדות במקביל. השנה, לראשונה, התאחדו אנשי הסגל הזוטר במכללות הציבורית למאבק משותף עבור שינוי תנאי העסקתם ומחיקת חרפת מעמד המורים מן החוץ". מוסיף שגיא מעין, חבר ועד במכללת ספיר וחבר בהנהגת הפורום.

בשנים האחרונות החלו אנשי סגל זוטר במכללות הציבוריות להתאגד, ובעשר מהמכללות עשו זאת במסגרת כוח לעובדים. בארבע מכללות נחתמו הסכמים קיבוציים מיטיבים לחברי הסגל ובהם הבטחה לשכר של 12 חודשים, אבל גם לאחר הסכמים אלה תנאי השכר של חברי הסגל נמוכים בכ-40% מאלה, שמקבלים מקביליהם באוניברסיטאות בעבור אותם היקפי עבודה. בנוסף, המכללות התעקשו על הדרת חלק נכבד מן המרצים והמרצות מההסכמים הללו.

"המדינה ייסדה את המכללות הציבוריות כדי להנגיש את ההשכלה הגבוהה לפריפריה ועמדה על כך שתואר במכללה ציבורית יהיה שווה ערך לתואר אוניברסיטאי", מוסיפה יו"ר ועד מכללת כנרת, ד"ר מירה קיטרון-בלינקוב. "אין כל סיבה שתנאי ההעסקה יהיו שונים ונמוכים מהמקובל באוניברסיטאות. במקום לקדם את ההשכלה בפריפריה, מעדיפים במשרד החינוך לחנוק את המכללות הציבוריות. כיצד ייתכן שתקציב 22 המכללות הציבורית יחד שווה לתקציב של אוניברסיטה אחת - האוניברסיטה העברית?"

עם הקמתו פנה הפורום המתאם, הכולל נציגי וועדים מ-14 מכללות,  למשא ומתן מול ועד ראשי המכללות (ור"מ) בראשותו של פרופ' שלמה בידרמן, הוועדה לתכנון ותקצוב (ות"ת) ונציגי האוצר. הצדדים מדיינים יותר משנה, אך הפערים בין הצדדים עדיין משמעותיים. "החיבור התקדימי בין הסגלים במרבית המכללות מבהיר כי תנאי ההעסקה של הסגל הזוטר במכללות ניצבים לפני שינוי דרמטי", אומרים בפורום המתאם. "עקשנות מצד הור"מ, הות"ת ומשרד האוצר על הנצחת תנאי ההעסקה של סגלי ההוראה, והמשך ההתעלמות מצד משרד החינוך, יובילו להרחבת הצעדים הארגוניים".

ועד ראשי המכללות האקדמיות הציבוריות (ור"מ): "ההכרזה על סכסוך עבודה מפתיעה ותמוהה לאור העובדה שמזה מספר חודשים מתקיים מו"מ חיובי עם הפורום המתאם של הסגל הזוטר בהשתתפות נציגי הממונה על השכר והות"ת, ובפגישה שהתקיימה היום סוכם על תיאום פגישות נוספות. המכללות האקדמיות הציבוריות רואות חשיבות רבה  בהסכם שיטיב עם חברי הסגל וישפר את מנגנוני הביטחון התעסוקתי שלהם, ולטובת העניין פועל צוות מטעם ור"מ שעוסק בכך באופן  מסור ואינטנסיבי. בנושאים רבים הגיע צוות המו"מ של ור"מ להבנות מול הפורום המתאם של הסגל הזוטר,  וכמו בכל מו"מ נותרו גם נקודות במחלוקת".

ממשרד האוצר נמסר: "מזה מספר חודשים, מלווים משרד האוצר וות"ת את המו"מ בין ועד ראשי המכללות לבין הפורום המתאם של סגל ההוראה במכללות. אנו ממשיכים בהידברות רציפה עם הפורום המתאם מתוך מטרה להגיע להסכמות לגבי הסכם השכר לחברי הסגל הזוטר בשבע המכללות המדוברות. יחד עם זאת, אנו מגנים כל קריאה לשביתה ולניהול סכסוך עבודה על גבם של הסטודנטים ושל חברי הסגל הזוטר במכללות.

"כבר לפני כ-4 שנים ות"ת אישרה תנאי העסקה לסגל עמית הכוללים העסקה בתקן, טבלאות שכר הכוללות רכיב וותק, קרן השתלמות, הפרשות לפנסיה ועוד. בעקבות כך, נחתמו בשנים האחרונות מספר הסכמים מקומיים, לרבות במכללות המיוצגות על ידי הפורום המתאם, אשר שיפרו משמעותית את תנאי העסקתם של המורים מן החוץ, בפרט במסגרת קליטתם של אותם מורים כחברי סגל עמית. נוסף על כך, במכללות נוספות מתנהל מו"מ מתקדם לגבי הסכמי שכר דומים.

"לפיכך, לא מובנת לנו דרישת הפורום לסטות באופן בוטה מן העקרונות, אשר הוגדרו כאמור וכן סוכמו בהסכמים קיימים, ולהעלות רשימת דרישות חדשות החורגות משמעותית ממסגרת העלות הנהוגה בהסכמי השכר במגזר הציבורי ובהסכמי השכר של חברי הסגל הזוטר בשנים האחרונות. הדרישות החדשות המועלות על ידי הפורום המתאם, בפרט השוואת תנאים לחברי הסגל הזוטר באוניברסיטאות המחקר, חורגות ממבנה ההעסקה הקיים במכללות ועלולות להביא לפגיעה אנושה במכללות הציבורית. בנוסף חשוב לציין כי בישראל פועלות 22 מכללות מתוקצבות, והכרזת סכסוך העבודה מתייחסת לשבע מכללות בלבד".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker