הדירקטוריונים אישרו: הבינלאומי ממזג לתוכו את אוצר החייל

שמונה חודשים לאחר שהבינלאומי הגיע להחזקה של 100% באוצר החייל - בבנק מתכננים להשלים את המיזוג בין הצדדים עד סוף השנה ■ אוצר החייל ימשיך לפעול כמותג עצמאי, אולם בעקבות המהלך חלק מעובדיו יפרשו

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צילום: עופר וקנין
מיכאל רוכוורגר

שמונה חודשים אחרי שרכש את החזקות המיעוט של ארגון חבר (22% ) בבנק אוצר החייל תמורת 339 מיליון שקל והגיע להחזקה של 100%, מתקדם כעת הבינלאומי צעד נוסף ומתכנן עד סוף השנה להשלים את המיזוג של הבנק לתוכו, זאת לאחר שכבר מיזג את בנקי יובנק ופאגי וביצע מהלכים נוספים לשיפור יחס יעילות תפעולית (יחס בין הוצאות להכנסות תפעוליות).

דירקטוריוני הבינלאומי ואוצר החייל אישרו היום (ה') את המיזוג וכיוון שאוצר החייל נמצא בבעלותו המלאה של הבינלאומי, אין צורך בקיום אסיפה כללית של בעלי מניות לצורך אישורו. עם זאת, יתכן והמהלך צפוי ליצור התנגדות בקרב ועד עובדי אוצר החייל בו מועסקים כ-740 עובדים.

מהבינלאומי נמסר כי "ההחלטה על המיזוג התקבלה לאחר שהנהלות הבנקים קיימו דיונים עם ההסתדרות ועם ועד העובדים של אוצר החייל בנוגע לאפשרות של מיזוג של אוצר החייל ו/או שינויים מבניים אחרים באוצר החייל הנדרשים לשיפור היעילות התפעולית שלו ושל הקבוצה, דיונים אלה לא נשאו פרי. לאור ההחלטה בדבר המיזוג, הנהלת הבנק הבינלאומי תקיים דיונים נוספים עם ועדי העובדים הרלבנטים וההסתדרות ביחס להשלכות האפשריות של המיזוג על העובדים".

בדיווח לבורסה ציין הבינלאומי, המנוהל ע"י סמדר ברבר צדיק ונמצא בשליטת צדיק בינו, כי אוצר החייל ימשיך לפעול כמותג עצמאי, אולם בעקבות המהלך חלק מעובדיו יפרשו ויתבצע תהליך התייעלות. בעקבות המיזוג צפוי הבינלאומי לרשום ברבעון השלישי הוצאה בגין התייעלות במצבת כוח אדם בהיקף של כ-40 מיליון שקל ברוטו ושל כ-26 מיליון שקל לאחר מס.

אוצר החייל, המנוהל בידי קובי מלכין, שמשרת בעיקר את אנשי צבא הקבע, נרכש בידי הבינלאומי במסגרת שינוי אסטרטגי, שהובילו בינו וברבר צדיק בבנק בעשור האחרון. השניים הסיטו את הפעילות מתחום האשראי העסקי לתחום הקמעוני. המחיר הגבוה שמשלם כיום הבינלאומי נובע ממנגנון האופציה שנחתם בין הצדדים עוד ב-2006.

הבינלאומי הגדיל את אחזקותיו באוצר החייל באופן הדרגתי. ב-2010 רכש את מרבית האחזקות (6%) של קופת התגמולים של עובדי התעשייה האווירית באוצר החייל. ב-2014-2011 רכש 4% נוספים מחבר, שהחזיק באופציה מסוג פוט למכור בפברואר 2018 להבינלאומי את יתרת אחזקותיו.

נכון לסוף יוני 2018 לבנק אוצר החייל היה תיק אשראי של כ-13.7 מיליארד שקל, ורווחיו עמדו במחצית הראשונה של 2018 על 63.4 מיליון שקל, מתוך סכום זה כמחצית מהרווח נוצר בעקבות מכירת משרדי מטה הבנק ברמת גן.

מוועד עובדי בנק אוצר החייל נמסר: "לצערנו, אנו עדים שוב למציאות בעייתית ומטרידה שכל תכליתה היא ריפוד כיסם של בעלי ההון על חשבון העובדים והציבור הישראלי כולו. ההודעה החד צדדית נעשתה בצורת מחטף ובאה בניגוד גמור לחודשים האחרונים, שבמסגרתם קיים ועד עובדי בנק אוצר החייל מו"מ מתוך רצון אמיתי וכנה לסייע להנהלת הבנק באתגרים העומדים בפניה, לשם כך, הסכים לוויתורים נרחבים.

"הוועד פעל וימשיך לפעול מתוך דאגה עמוקה לזכויותיהם, מקום עבודתם ופרנסתם של עובדי הבנק. אך לא פחות חשוב מכך - מתוך רצון לשמור על לקוחותיו ועל הציבור הישראלי כולו, שעתיד להיפגע מהמהלך שיגביר את הריכוזיות בענף הבנקים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker