מסלול השקעות חדש יעודד מפעלים להגיע לאזורי תעשייה הצמודים ליישובים בדואיים

מסלול השקעות של 25 מיליון שקל הושק באחרונה במטרה לתמרץ מעסיקים לבנות או להעתיק מפעלים לאזורי תעשייה סמוכים לרשויות מקומיות בדואיות ■ עבור קבלת ההשקעה לא נדרשים קריטריונים ליצוא

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
תחנת אוטובוס בפריפריה
תחנת אוטובוס בפריפריהצילום: עופר וקנין
טלי חרותי-סובר

משרד הכלכלה והתעשייה והרשות לפיתוח והתיישבות הבדואים בנגב השיקו מסלול סיוע חדש בסך 25 מיליון שקל, המתמרץ הקמת מפעלים תעשייתיים ליישובי הבדואיים בנגב. במסגרת התוכנית יינתנו מענקים בסכום גבוה מהקבוע בחוק - עד 25% מההשקעה, בסך של עד 10 מיליון שקל לתוכנית ללא דרישת קריטריונים ליצוא. הצפי הוא לכ-10 תוכניות מאושרות.

המסלול החדש פותח בהתאם להחלטת ממשלה מפברואר 2017, במטרה לחזק את חוסנן הכלכלי והחברתי של הרשויות הבדואיות בנגב תוך שילוב האוכלוסייה בשוק העבודה. המסלול מעודד יזמות בדואית ומיועד למפעלים שאינם מבצעים יצוא. עד היום לא יכלו אלה לקבל השקעות מהסוג הזה כיוון שיצוא היה תנאי סף בחוק עידוד השקעות הון.

תקציב המסלול הוא כ-30 מיליון שקל והוא מיועד לתאגיד המבקש להוסיף אתר חדש, או להקים או להעתיק מפעל תעשייתי לאזור תעשייה הפועל ביישוב בדואי או באזור תעשייה משותף ליישובים בדואיים ויהודיים.

נחום איצקוביץ, מנהל הרשות להשקעות במשרד הכלכלה והתעשייה: "המסלול הוא חדשני ומרכז מאמץ ליצירת מקומות עבודה סמוכים למקום המגורים של האוכלוסייה הבדואית תוך התאמה תרבותית. יעד ההעסקה המרכזי הוא הנשים הבדואיות, כשהיעד שהוצב במסגרת המסלול הוא לפחות 50% נשים. אין ספק כי יצירת תעסוקה תאפשר חיזוק כלכלי חברתי של אוכלוסיית הבדואים ככלל ואוכלוסיית הנשים בפרט".

שר הכלכלה והתעשייה, אלי כהן הוסיף כי "שילוב האוכלוסייה הבדואית בכלכלה והגדלת שיעור המועסקים הוא אינטרס של המדינה. הדבר יסייע ליצירת שינוי כלכלי וחברתי משמעותי, לרבות הורדת רמת הפשיעה וצמצום פערים בחינוך".

יאיר מעין, מנכ"ל הרשות לפיתוח והתיישבות הבדואים בנגב, אמר: "המסלול החדש הוא חלק מתוכנית הפיתוח ליישובי הבדואיים בנגב. המסלול יעודד הקמה של מפעלי תעשייה ויעלה את שיעורי התעסוקה בחברה הבדואית. אני גאה בשותפות שלנו עם משרד הכלכלה לטובת הכלכלה והחברה הבדואית".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker