חדשות טובות לשפיר: מנכ"ל הפעילות ברומניה, שנמלט לארגנטינה, זוכה מעבירת מתן שוחד

למרות הזיכוי, ברומניה התנהל הליך פלילי שני נגד מנכ"ל הפעילות ברומניה, אבי (אברהם) מורגנשטרן, ונגד שפיר שבו הורשעו בעבירות של העלמת מס ■ בגין העלמת המס נגזר על מורגנשטרן עונש כבד של שמונה שנות מאסר ■ בפברואר פשטה המשטרה על משרדי שפיר בישראל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ישראל (מימין) והראל שפיראצילום: אייל טואג

חדשות טובות לשפיר בנוגע להליכים המתנהלים נגד החברה ומנהליה ברומניה. שפיר, שבשליטת האחים שפירא, דיווחה הבוקר (א') כי בית המשפט ברומניה זיכה פה אחד מנהל לשעבר של הפעילות ברומניה, אבי (אברהם) מורגנשטרן, מעבירה של מתן שוחד לפקיד ציבור מקומי.

לפי הדיווח, פסק הדין ניתן ביום חמישי בהרכב של שלושה שופטים. בדיווח ציינה שפיר כי פסק הדין כפוף לערעור בפני אותה ערכאה בהרכב מורחב. זהו הליך פלילי אחד מתוך שני הליכים פליליים שניהלו הרשויות בגרמניה נגד שפיר ונגד מורגנשטיין, שנמלט לארגנטינה לאחר הרשעתו בהעלמת מס – ומתנהלים נגדו הליכי הסגרה.

בהליך הפלילי שבגינו זוכה מורגנשטרן הוא הואשם בעבירת שוחד בפרויקט דיור לסטודנטים ומעוטי יכולת של שפיר בעיר קונסטנצה ברומניה. הרשויות במדינה טענו כי מורגנשטרן שיחד את ראש העירייה של קונסנצה, שטפן ראדו מאזארה, שהוא אחיו של חבר הפרלמנט הרומני, אלכסנדרו מאזארה, ב-175 אלף יורו. הכספים שולמו, לכאורה, כדי לקדם את זכייתה של שפיר מבנים רומניה בהקמת הפרויקט המדובר.

כחלק ממהלכי החקירה, הרשות למלחמה בשחיתות ברומניה פנתה ב-2015 לאגף חקירות ומודיעין במשטרת ישראל, בבקשה לקבל את כל המסמכים הקשורים לשני חשבונות בנק שנפתחו בסניף בנק דיסקונט בנתניה, והיו בבעלות האחים מאזארה. הרשויות חשדו כי כספי השוחד הועברו לשני החשבונות הללו. ב-2016 הגישו הרשויות נגד מורגנשטרן כתב אישום בגין שוחד. האחים מאזארה טענו כי החקירה בעניינם נובעת מרדיפה פוליטית.

שפיר, שהוקמה ב-1968, היא מהחברות המרכזיות בישראל בתחום הבנייה, הפיתוח והתשתיות. שפיר פעלה בעבר ברומניה בתחומי התשתיות, המחצבות והייזום למגורים. הפעילות בוצעה באמצעות חברה נינה רומנית - שפיר מבנים - שהוחזקה בשרשור בידי החברה הבת מחצבת העמק, שהחזיקה בחברה הקפריסאית Larton Consultants, שנמכרה ב-2015.

בפברואר פשטו חוקרים ממשטרת ישראל על משרדי שפיר בפתח תקוה, וביצעו חיפוש ותפיסת מסמכים בהתאם לצו שיפוטי. ארבעת בעלי השליטה שמכהנים בתפקידי מנכ"ל ומנכ"לי פעילויות בשפיר - האחים הראל, ישראל, גיל וחן שפיר - זומנו למשרדי היחידה הארצית לחקירות הונאה (יאח"ה) שבלהב 433 בלוד לחקירה תחת אזהרה. עמם זומנו גם סמנכ"ל הכספים, עמית בירמן, וחשב החברה, משה סבוסקי. החקירה נגעה לחשד לשוחד לעובד ציבור בפרויקט ספציפי שביצעה חברה נינה של שפיר הנדסה ברומניה לפני כמה שנים.

לאחר החקירה, ארבעת בעלי השליטה בשפיר שוחררו ללא תנאים מגבילים. עם זאת, סמנכ"ל הכספים, החשב ועובד נוסף זומנו למסירת עדות. בתחילה המשטרה הטילה מגבלות על חשבונות בנק של שפיר ושל חלק מנושאי המשרה בה. ואולם בשפיר הגיעו להסדר עם המשטרה, שבמסגרתו החברה הציבורית הפקידה 50 מיליון שקל, שישמשו כערבון למקרה שבו תינתן הכרעת דין נגד החברה. בשל הפקדת הערבות, הוסרו בסופו של דבר כלל המגבלות שהוטלו על חשבונות הבנק והנכסים של שפיר ומנהליה.

ההליך הפלילי שעדיין לא הסתיים

למרות שמורגנשטיין נוקה מעבירות של מתן שוחד – בית המשפט ברומניה כבר הרשיע אותו בהליך פלילי בהתחמקות מתשלום מס כחוק. בהליך, שהחל ב–2014 ובגינו כבר התקבלה הכרעת בית המשפט, הורשעו שפיר מבנים ומורגנשטרן בעבירות של התחמקות מתשלום מס מקומי בסך 54 מיליון רון רומני (48 מיליון שקל).

מורגנשטרן קיבל עונש כבד של 12 שנות מאסר, אולם בערעור קוצר עונשו בשליש. עוד לפני פסק דין נמלט מורגנשטרן מרומניה לארגנטינה. בדצמבר 2017 הוא נעצר בארגנטינה, וכעת הרשויות ברומניה מנהלות מגעים להסגרתו. במקביל, בספטמבר 2017 חילטו רשויות המס ברומניה ערבות בנקאית של 50 מיליון שקל שהעמידה שפיר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker