פרויקט הענק של גב-ים ברעננה: 40 אלף מ"ר משרדי היי-טק בעלות 300 מיליון שקל

ביום חמישי האחרון חתמה גב ים על עסקת קומבינציה עם שופרסל נדל"ן להקמת פרויקט משרדים ■ אבי יעקובוביץ, מנכ"ל גב-ים: "ההיי-טק ממשיך להוביל את הצמיחה בשוק הנדל"ן למשרדים עם ביקושים מאוד גדולים. אנחנו חשים את זה בכל הפעילות שלנו"

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הדמיית הפרוייקט של גב-ים ברעננה
הדמיית הפרוייקט של גב-ים ברעננהצילום: רהב תקשורת ויח"צ

"ההיי-טק ממשיך להוביל את הצמיחה בשוק הנדל"ן למשרדים עם ביקושים מאוד גדולים. אנחנו חשים את זה בכל הפעילות שלנו, ואנחנו מאמינים שהביקושים האלה יגיעו גם לרעננה", כך אמר היום ל-TheMarker אבי יעקובוביץ, מנכ"ל גב-ים מקבוצת נכסים ובניין, בשליטתה של אי.די.בי.

ביום חמישי האחרון חתמה גב ים על הסכם עם שופרסל נדל"ן – החברה הבת של קמעונית המזון שופרסל, אף היא מקבוצת אי.די.בי - להקמת פרויקט משרדים באזור התעשייה רעננה, בסמוך למחלף רעננה צפון. מדובר בעסקת קומבינציה, שבה שופרסל תביא את הקרקע, ותזכה לנתח מהרווחים העתידיים בפרויקט. הפרויקט יכלול כ-41 אלף מ"ר משרדים ושטחי מסחר בקומת הקרקע, וכ-1,000 מקומות חניה (כ-30 אלף מ"ר שטח מתחת לאדמה).

לאחר העסקה – שנחשפה לראשונה ב-TheMarker לפני כחודשיים – גב-ים תחזיק ב-69.5% מהפרויקט, בעוד שופרסל תחזיק ביתרת הזכויות. עלות הפרויקט צפויה להסתכם בכ-285-300 מיליון שקל. מאחר שהעסקה נעשית בין שתי חברות אחיות (עסקה בין שני צדדים קשורים), העסקה תובא לאישור האסיפה הכללית של החברה ביוני 2018, ונדרשת לרוב מקרב בעלי מניות המיעוט.

אבי יעקובוביץ, מנכ"ל גב יםצילום: סיון פרג'

"העסקה עם שופרסל נעשית כחלק מהאסטרטגיה של גב-ים להקמת מרכזי היי-טק ומשרדים ברחבי הארץ בכלל והאזורי ביקוש בפרט", הוסיף יעקובוביץ. "כיום, גב-ים נמצאת חזק במעגל הראשון של תל אביב והרצליה – ובאמצעות העסקה נוסיף גם את רעננה ל-15 ערים שבהן אנחנו פועלים. רעננה מבחינתו היא יעד אסטרטגי מאוד ראוי. אנחנו רואים שבשנים האחרונות העיר נהפכה לסביבה מאוד אטרקטיבית לחברות ההיי-טק, שהן חלק מאתנו והולכות אחרינו ממקום למקום".

גב-ים נסחרת לפי שווי של 3.5 מיליארד שקל. לחברה יש נכסים בשטח כולל של 875 אלף מ"ר, המרוכזים ב–15 ערים, ב–19 פארקי היי־טק ותעשייה. עם הנכסים המרכזיים של החברה נמנים פארק מת"ם בחיפה, בשטח של כ-234 אלף מ"ר; מרכזי היי־טק בהרצליה, בשטח כולל של 254 אלף מ"ר; פארק גב ים נגב בבאר שבע; פארק גב ים רחובות; וכן פארקי תעשייה ולוגיסטיקה במודיעין, קיסריה, מפרץ חיפה ויבנה.

בחודש שעבר התייחסה גם סגי איתן, מנכ"לית נכסים ובניין לביקושים הגבוהים מצד חברות ההיי-טק: "הצמיחה של חברות ההיי-טק היא מנוע צמיחה של המשק כולו וגם של נכסים ובנין. הביקושים שאנחנו חווים מחברות היי-טק הם הכי גבוהים. ביום אחד אמזון לקחו 24 מ"ר בשרונה, ועוד 12 אלף מ"ר במתחם מתם שבבעלותנו. זה נכון גם ליתר חברות ההיי-טק, שמרחיבות את המשרדים בשל הצמיחה בכוח האדם. זה נהדר למשק - וגם לנכסים ובנין.

סגי איתןצילום: ללא קרדיט

"הצמיחה בתחום ההיי-טק באה לידי ביטוי גם בהרחבת חללי העבודה המשותפים. WeWork, שהיא המובילה בתחום, חתמה על מזכר הבנות עם גב-ים (חברה בת של נכסים ובנין, ע"א) לשכירת 4 קומות בפרויקט ToHa בתל אביב, עם אופציה להגדלת השטח. זה בעיניי מדהים. זו מגמה שמתרחשת גם במנהטן - WeWork היא אחד מהשוכרים הגדולים. אנחנו מרגישים גם שם ביקושים גבוהים בעיקר מחברות TAMI (טכנולוגיה, פרסום, מדיה ומידע) וכן מחברות המשווקות חללי עבודה דוגמת WeWork", אמרה איתן.

אזור התעשייה של רעננה, הממוקם בצפון מזרח העיר, מצפון לציר ויצמן וממערב לכביש חיפה־תל אביב הישן (כביש 4), הוא אחד ממתחמי הנדל"ן החמים בארץ. המתחם מאוכלס כיום במלואו בקומפלקסים של חברות, כמו נייס, סאפ, מלאנוקס, ואמדוקס, שרכשה באחרונה מטבע מתחם של 45 דונם לצורך הקמת מטה החברה. לפני כשנה וחצי נכנסה לתוקף תוכנית המתאר העירונית החדשה של רעננה, שבה הוגדלו משמעותית זכויות הבנייה באזור התעשייה. התוכנית מאפשרת הקמתם של מגדלי משרדים נוספים ומסחר.

שופרסל, שנסחרת לפי שווי של 5.5 מיליארד שקל, מחזיקה בנדל"ן בהיקף נרחב בישראל. נכון לתחילת 2017, לחברה יש נדל"ן בשווי הוגן של 2.2 מיליארד שקל, וכן מרכזים לוגיסטיים בשווי של 600 מיליון שקל. בעבר קידמו בשופרסל מהלך להנפיק בבורסה את הנדל"ן, ולהציף בכך ערך למשקיעים. ואולם לבסוף התוכנית לא יצאה לפועל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker