יצרנית ההלבשה תפרון פורעת את חובותיה לבנקים עם "תספורת" של כ-18%

יצרנית ההלבשה הישראלית, שממשיכה לסבול מהפסדים ושחיקה תזרימית, חייבת לבנקים המממנים שלה – לאומי, דיסקונט והפועלים – כ-23.6 מיליון דולר (כ-80 מיליון שקל) ■ תפרון: "נמצאים במגעים מתקדמים עם בנק מממן בחו"ל"

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מכונת אריגה במפעל טקסטיל
מכונת אריגה במפעל טקסטילצילום: Ilya Naymushin/øåéèøñ

תפרון , שבשליטת משפחת ליברמן הקנדית, פורעת את חובותיה לבנקים בישראל ב"תספורת" של 18%. יצרנית ההלבשה הישראלית, שממשיכה לסבול מהפסדים ושחיקה תזרימית, חייבת לבנקים המממנים שלה – לאומי , דיסקונט וה פועלים – כ-23.6 מיליון דולר (כ-80 מיליון שקל).

בסוף השבוע דיווחה תפרון כי קיבלה את הסכמת הבנקים לפירעון מוקדם של חובותיה, כך שתחליף את המימון הבנקאי המקומי במימון מחו"ל. כך הוחלט שהחברה תפרע 82% מהחובות, בעוד שהיתרה תימחל על ידי הבנקים.

"הדבר נעשה על רקע הירידה שחלה בשנים האחרונות בהיקף פעילות החברה בישראל לעומת פעילותה בחו"ל, ומגבלת מימון ההון החוזר של החברה הקבועה בהסכם הסדר החוב הקיים של החברה עם הבנקים", נמסר. בתפרון ציינו כי "החברה נמצאת בימים אלה במגעים מתקדמים עם בנק מממן בחו"ל, לקבלת מימון, שיאפשר לה לבצע את הפירעון המוקדם ויממן לה את צרכי ההון החוזר".

תפרון עוסקת בייצור ומכירה של מוצרים ללא תפר (Seamless) בתחום ההלבשה התחתונה, ההלבשה העליונה והלבשת ספורט. החברה פועלת בתחום הקמעונות, שבו היא מייצרת מוצרים לרשתות כמו וול מארט; וכן בתחם המותגים, שבו היא מוכרת לחברות בינלאומיות, כמו ויקטוריה סיקרט או אדידס. העיצוב, הפיתוח והייצור נעשים בעיקר בישראל, בירדן ובמזרח הרחוק ואילו מכירת המוצרים נעשית בעיקר בארה"ב ובאירופה.

תפרון נקלעה ב-2008 למשבר עסקי חמור, שנבע מהתחרות העזה עם שוקי המזרח הזולים, התחזקות השקל לאחר המשבר העולמי ומשבר עם הלקוחות הגדולים שלה - נייקי (בעבר), וויקטוריה סיקרט. ואולם – החברה הצליחה לשרוד את המשבר, בין השאר בתמיכתה של משפחת ליברמן.

מאז תחילת 2016, תפרון החלה להציג סימני התאוששות משמעותיים – בעיקר הודות לגידול משמעותי במכירות לרשת וול מארט, שהיא לקוח מהותי של החברה. ואולם, החברה מתקשה לתרגם את השיפור בהכנסות לרווחים.

בין ינואר לספטמבר 2017 הפסידה החברה כ-2.5 מיליון דולר. ההפסד נבע בין היתר, משינוי בתמהיל המוצרים שנמכרו במגזר המותגים (מוצרים שנמכרים לחברות כמו אדידס) – אך בעיקר בשל נפילה של 5.6% בשער החליפין שקל-דולר (החברה מוכרת בדולרים, אך חלק ניכר מהוצאותיה נקוב בשקלים). כך, במהלך 7 השנים האחרונות הפסדיה של החברה הצטברו לכ-60 מיליון שקל.

במהלך 12 החודשים האחרונים נפלה מניית תפרון ב-50%, ושווי החברה ירד ל-38 מיליון שקל. הירידה במניה, שהיא דלת הסחירות, מיוחסת בין היתר לקושי של תפרון לייצר נפח פעילות משמעותי, חולשת הדולר מול השקל, ביטול מיזמי הלבשה גדולים באסיה וצמצום מסגרות אשראי בבנקים. עם זאת, בחודש האחרון המניה זינקה בבורסה ב-21% - כנראה, על רקע הערכות כי משפחת ליברמן תפעל למחיקת החברה מהמסחר בתל אביב.

בחודשים האחרונים הזרימה משפחת ליברמן כ-2 מיליון דולר לתפרון כהלוואות בעלים נחותות, "למימון צרכי ההון החוזר, נוכח צמצום מסגרות האשראי של החברה בבנקים בכ-900 אלף דולר. לפי הערכות, עד כה השקיעה משפחת ליברמן בתפרון כ-40 מיליון שקל.

בסוף החודש שעבר רכשה המשפחה מניות נוספות של תפרון והגדילה את החזקותיה בחברה ב-1%, כך שהיא מחזיקה כיום כ-60.6% מהון מניותיה. ההערכה היא שההזרמות האחרונות – כמו גם רכישת המניות במחיר גבוה - מעידות על האמון שבעלי השליטה רוחשים לפעילות החברה, ובראשה המכירות ללקוח העיקרי - רשת וול מארט בארה"ב.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker