חשש לפגיעה בחקלאות ונזק למחקר המדעי? נתניהו מצפצף על הדרג המקצועי - TheMarker - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

חשש לפגיעה בחקלאות ונזק למחקר המדעי? נתניהו מצפצף על הדרג המקצועי

נתניהו ממשיך לקדם את התוכנית להעתקת מכון המחקר לצפון, אף שאנשי מקצוע מזהירים מפגיעה חריפה בחקלאות ■ המדען הראשי במשרד החקלאות: "הכוונה שלהם היא לא להעביר את המכון — אלא להביא לסגירתו במתכונתו הנוכחית"

18תגובות
מכון וולקני בית דגן
יגאל אלעד

בתיק 4000 טען ראש הממשלה, בנימין נתניהו, כי כל ההחלטות שקיבל בעניין בזק התקבלו בהתאם להמלצות הדרגים המקצועיים במשרד התקשורת. בפרשת היוזמה להעתקת מינהל המחקר החקלאי (מכון וולקני) לאזור הצפון, המקודמת בימים אלה, פועל משרד ראש הממשלה בניגוד מוחלט להמלצה של דרגים מוסמכים, ללא התייעצות עם גורמי מקצוע ממלכתיים — ותוך ניסיון לעקוף המלצות מקצועיות של גורמי ממשלה שעמדתם אינה מתאימה לרצונו.

בית דגן אינו המקום המסעיר ביותר בשפלה, אבל היוזמה להעביר את מכון וולקני משם אל הצפון מחוללת רעידת אדמה של ממש בקרב חוקרי המכון ובתוך משרד החקלאות. תכתובות של המדען הראשי של משרד החקלאות הנחשפות כאן מחזקות את המידע שהגיע בעבר לידי TheMarker, שלפיו נעשה מאמץ שיטתי להעתקת המכון לצפון מצד משרד ראש הממשלה בניגוד להמלצות ברורות של הדרגים המקצועיים.

באוקטובר האחרון נחשף ב–TheMarker כי בתקופה שבה היה משרד ראש הממשלה מעורב בקידום העתקת מכון וולקני לאזור הצפון היה לחברת יורוקום נדל"ן, שנמצאת בשליטת איש העסקים שאול אלוביץ', אינטרס כלכלי במהלך זה — שכן החברה היתה שותפה בבעלות על קרקע סמוכה למכון וולקני, והיזמים באזור קיוו כי העתקת המכון תסייע לשינוי ייעוד הקרקע, שיקפיץ את שווייה. בסופו של דבר נאלץ אלוביץ' למכור את הקרקע ללא רווח משמעותי, לאחר שעסקיו נקלעו לקשיים.

מטעמו של ראש הממשלה נמסר: "איננו יודעים דבר על נכסיו של אלוביץ'", וכי הניסיון לקשור בין עבודת צוות מקצועי לבין אלוביץ' "מופרך וחסר כל שחר, וכל מטרתו היא להכפיש את ראש הממשלה בעוד האשמת שווא". יורוקום נדל"ן אף היא טענה כי "הניסיון לקשור בין הדברים מופרך לחלוטין", והוסיפה כי כל הניסיונות למכור את הקרקע "נעשו בתקופה שבה דובר על העברת מכון וולקני, כך שכל ניסיון לתאר מציאות אחרת הוא מלאכותי".

בתחקיר TheMarker התברר כי היוזמה להעתיק את מכון וולקני לצפון הוצגה אמנם לפני כשנתיים כיוזמה של שר החקלאות אורי אריאל (הבית היהודי), אבל התחילה למעשה זמן רב קודם לכן כיוזמה של משרד ראש הממשלה.

מנדלבליט הורה לבחון את חוקיות היוזמה

היועץ המשפטי לממשלה, ד"ר אביחי מנדלבליט, הורה לפני שבועות ספורים לבחון את חוקיות היוזמה להעברת מכון וולקני לצפון ואת אופן הטיפול בה במשרדי הממשלה. בחינת המהלך הופקדה בידי עו"ד דינה זילבר, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה. זילבר התבקשה לבדוק גם אם יש להקפיא את עבודת הוועדה המיוחדת שממשיכה לבחון את יישום היוזמה להעתקת המכון.

הוועדה שזילבר בוחנת את תקינות עבודתה הוקמה על ידי נתניהו. הוועדה לא כללה אנשי מחקר בתחום החקלאי, ורק עתירה לבג"ץ שהגישו חוקרי מכון וולקני הביאה לצירופו של מי שהיה בעבר דקאן הפקולטה לחקלאות באוניברסיטה העברית, פרופ' שמואל וולף, כחבר לוועדה. חוקרי מכון וולקני טוענים כי קידום העתקת המכון לצפון נגוע בשלל כשלים מינהליים וכי יש להקפיא את עבודת הוועדה עד לבירור העניין.

מימין: בנימין נתניהו, יורם קפולניק, מנהל מכון וולקני לשעבר, ואורי אריאל
אוהד צויגנברג

במשרד החקלאות ובמשרד ראש הממשלה טוענים כי לא נפל כל פגם חוקי בעבודת הוועדה וממשיכים לקדם את הדיונים בהעתקת המכון לצפון. בשבוע שעבר קיימה הוועדה שימוע למתנגדים להעתקת המכון.

מכתב נפיץ

אחד המתנגדים שהשמיע את דבריו בפני הוועדה היה ד"ר אבי פרל, המדען הראשי של משרד החקלאות בשש השנים האחרונות. נוסף על תפקידו במשרד החקלאות, פרל מוביל במשך יותר מ–20 שנה את פרויקט המחקר להשבחת ענבי מאכל ללא חרצנים במכון וולקני. הפרויקט מבוסס על הכנסות מחברות בחו"ל והזרים לישראל תמלוגים מצטברים של מיליוני דולרים. הפיתוחים ניתנים בחינם למגדלי ענבים בישראל.

פרל פנה כבר לפני שנה לוועדה הבוחנת את העתקת המכון לצפון במכתב נפיץ. ממכתבו, שהגיע לידי TheMarker, עולה כי למרות היותו הגורם המקצועי האחראי על המחקר החקלאי בישראל, לא נועצו בו כלל בעת העלאתה מחדש של היוזמה להעתקת המכון. "אציין את אכזבתי המרה מהעובדה שהנהלת המשרד לא מצאה לנכון עד היום לשבת איתי לדיון מסודר, כאחראי על נושא המו"פ במשרד, על המשמעויות של מהלך זה", כתב פרל לוועדה לפני שנה.

פרל האשים במכתבו כי "אין כל כוונת אמת להעתיק את מכון וולקני לצפון". לדבריו השימוש במונח "העתקת המכון" הוא הטעיה, שכן כוונת המשרד היא בפועל לסגור את המכון במתכונתו הנוכחית. פרל כותב כי "לא סביר להניח כי ניתן להעתיק משפחות שלמות המבוססות באזור המרכז, הן מבחינת מקום התעסוקה של בני הזוג והן מבחינת מקום לימודי הילדים. לדעתי יש כוונה 'לייבש' את מכון וולקני במהלך העשור הקרוב. בתקופה זו מרבית העובדים יפרשו לגמלאות, ואולי בהמשך לפתוח בצפון משהו חדש ושונה, שטיבו לא ברור". פרל כתב לוועדה כי דעתו מבוססת על שיחות מסדרון שניהל עם גורם בכיר במשרד החקלאות.

במכתבו של פרל — שנכתב זמן רב לפני פרסום תחקיר TheMarker שחשף כי העתקת המכון לצפון קודמה במקביל למאמץ של קבוצת בעלי קרקעות הסמוכות למכון, ובכללם יורוקום נדל"ן, לקדם שינוי ייעוד של הקרקע מחקלאות לבנייה — תהה המדען הראשי: "האם הוועדה המכובדת היא 'ועדה נדל"נית' שכל עניינה הוא הפיכת מתחם וולקני לשכונות מגורים, או אכן ועדה לחיזוק המו"פ בצפון?"

מכתבו של פרל מאמת טענות שלפיהן היוזמה להעתקת מכון וולקני הונחה על שולחנם של מקבלי החלטות בממשלה הרבה לפני שהוצגה כיוזמה של שר החקלאות הנוכחי, אריאל.

"תוכנית פינוי מכון וולקני והפיכת השטח לנדל"ן נמצאת, למיטב ידיעתי, במגירות משרד השיכון שנים רבות לפני כניסת ההנהלה הנוכחית לתפקידה במשרד", כתב פרל. הוא הוסיף כי "התוכנית להעברת המכון לצפון גם היא אינה חדשה. יוזמה זאת הוצגה על ידי בעלי עניין לשרי החקלאות לדורותיהם — שלום שמחון, אורית נוקד ויאיר שמיר. כולם דחו אותה על הסף מתוך הבנת המשמעויות שלה לגבי הנזק למו"פ החקלאי היישומי בישראל".

מכון וולקני בית דגן
אייל טואג

"להבטיח מזון בסיסי לתושבי ישראל"

בשבוע שעבר הופיע פרל בפני הצוות שמינה ראש הממשלה בהופעה נרגשת. "הנזק שייגרם למדינת ישראל, לחקלאות ישראל ולמחקר ולפיתוח החקלאי ממהלך העברת או סגירת מכון וולקני יהיה חריף ביותר, ואין לנו את הפריווילגיה לאפשר זאת", אמר לוועדה.

מדברי פרל עולה כי הוועדה המקצועית המקורית שמונתה לבחון את העתקת המכון — בראשותו של מי שהיה ראש המועצה הלאומית לכלכלה, פרופ' יוג'ין קנדל — מצאה כי ניתוקו ממרכזי המחקר האקדמי והיישומי במרכז הארץ צפויה להסב לו נזק רב. פרל הסביר כי "במשך השנים נבנתה מסגרת המכילה את מכון וולקני, את הפקולטה לחקלאות (הפקולטה לחקלאות של האוניברסיטה העברית, השוכנת ברחובות, בריחוק משאר הפקולטות של האוניברסיטה הירושלמית; ע"ב) ואת מכון ויצמן, בחיזוק שחקנים מבר־אילן ותל אביב. לריכוז במקום גיאוגרפי אחד אין תחליף. ריחוק פיזי מביא לניתוק ולמידור".

לדברי פרל, "בהסתכלות היסטורית עולמית נוצרו פריצות הדרך במו"פ חקלאי רק במקומות שהאקדמיה ומכוני המחקר שילבו כוחות ויצרו ערך שהוא גדול מסכום מרכיביו. כיום, יותר מתמיד, כדי ליצור פריצות דרך צריך מחקר רב־תחומי, שיכול להתקיים רק אם שותפי המחקר יהיו באינטראקציה יומיומית".

פרל גם הזהיר כי "העולם עומד בפני פשיטת רגל תזונתית. אי־ביטחון תזונתי צפוי לנו כבר בעשורים הקרובים. מנהיגות אחראית חייבת לחשוב איך להבטיח מזון בסיסי לתושבי ישראל. אין לפרום את החוטים של היכולות המבצעיות שלנו בשדה החקלאות — אלא לחזק אותם".

אבי פרל
רוית תורקיה / משר?

תוכנית קיצוץ שהגיעה בהפתעה מוחלטת

באחרונה נודע כי בתקציב 2019 מתכנן משרד החקלאות לקצץ באופן דרסטי את תקציב מכון וולקני. לפי הצעת התקציב ל–2019, יקטן תקציב השכר והפעולות של מכון המחקר מכ–255 מיליון שקל בשנה כיום לכ–199 מיליון שקל — קיצוץ של 22%. מקור במכון וולקני אמר ל–TheMarker כי "ראש הממשלה כועס על מכתב החוקרים ליועץ המשפטי לממשלה, ופועל לנקום בפעילות המכון. לכן הוא שלח את אורי אריאל לקצץ באופן עמוק בתקציבו של המכון". במשרד החקלאות אמרו בתגובה כי השר אריאל כלל לא היה מעורב בנושא, וכי הקיצוץ התקציבי העמוק נובע מכך שבעבר לא קוצצו כלל תקציבי המכון בהשוואה ליתר יחידות המשרד. מטעמו של ראש הממשלה נמסר כי הטענות שהקיצוץ המוצע בתקציב הן פעולת נקמה מצדו "הזויות".

במכתב שכתב ראש מכון וולקני, פרופ' אלי פיינרמן, לשר החקלאות אריאל לפני כשבועיים והגיע לידי TheMarker, הוא מותח ביקורת חריפה על תוכנית הקיצוץ. "קיצוץ כה עמוק בתקציב מינהל המחקר החקלאי (קרוב לרבע מהיקף הפעילות!), שנדמה שאין לו אח ורע, יגרום הלכה למעשה לפגיעה אנושה בפעילות המחקר, עד כדי עצירתו, ולבעיות חמורות בפעילותו השוטפת ולסיכון עצם קיומו בעתיד", כתב פיינרמן. הוא מדגיש כי תוכנית הקיצוץ נפלה על המכון ב"הפתעה מוחלטת" וללא התייעצות מוקדמת, והיא מנוגדת להחלטות הממשלה לחזק את המחקר החקלאי בישראל.

התהליך יצא כבר לדרך

העתקת מכון המחקר לצפון חייבת לפי החוק להיעשות לאחר התייעצות עם המועצה הלאומית למחקר ופיתוח (המולמו"פ). חוות דעת של המולמו"פ נמסרה ליו"ר הנוכחי של המועצה הלאומית לכלכלה, פרופ' אבי שמחון, אך נקבע בה כי "מעבר מהיר לצפון טומן בתוכו סכנה להמשך קיום מחקר חקלאי מתקדם במדינת ישראל בשנים הקרובות, ולכן יש להימנע ממנו". המולמו"פ קבעה כי נדרשת השקעה משמעותית בתשתיות כדי שניתן יהיה להעביר את המכון לצפון.

הוועדה הפועלת כרגע מונתה בעקבות המלצת המולמו"פ, והוצגה כוועדה שמטרתה לבחון מהם המהלכים שיש לבצע כדי להכין את התשתית להעתקת המכון לצפון. "המולמו"פ בראשות שמחון, שעובדת כידוע בשליחות ובכפיפות לראש הממשלה, נטלה את בדיקת היוזמה לידיה", כתבו חוקרי המכון.

מכון וולקני בבית דגן. העובדים מתנגדים למעבר
אייל טואג

חוקרי המכון טענו במכתב ליועץ כי "למרות זאת, משרד ראש הממשלה לא מש מעמדתו והמשיך לקדם את העתקת מכון וולקני לצפון, וזאת על אף חוות הדעת המקצועית שנמסרה לראש המולמו"פ. בניסיון לקבור את חוות הדעת המקצועית, הקימו במשרד ראש הממשלה צוות אחר שהוטל עליו לבחון את היוזמה להעתקת מכון וולקני לצפון, ושעל הקמתו היה חתום ראש ממשלת ישראל".

בצוות שהוקם על ידי משרד ראש הממשלה נכללו בעיקר עובדי מדינה מתחומי התכנון, הבנייה והכלכלה, שקידומם תלוי בדרג הפוליטי, ולא היה בו מומחה למחקר חקלאי. רק בעקבות העתירה לבג"ץ שהגישו חוקרי מכון וולקני נאלצה המדינה להסכים לצרף לוועדה את וולף, שהיה דקאן הפקולטה לחקלאות באוניברסיטה העברית.

במכתב שכתבו לפני יותר מחודש חוקרי מכון וולקני ליועץ המשפטי לממשלה הדגישה נציגת ועד החוקרים ד"ר נירית ברנשטיין כי העתקת המכון מקודמת על אף שהדרגים המקצועיים הזהירו מפני המהלך. ברנשטיין הופיעה בשבוע שעבר גם בשימוע שקיימה הוועדה שהקים נתניהו לבחינת העתקת המכון לצפון. בין היתר טענה ברנשטיין כי "מאז נכנס אורי אריאל לתפקידו כשר חקלאות הוא שם את מכון וולקני על הכוונת. הוא מקדם יוזמה להעתקת המכון — שתביא למעשה לסגירתו", טענה ברשנטיין בדיוני הוועדה. החוקרים טוענים כי משרד ראש הממשלה עושה כל שביכולתו לעקוף את ההמלצות שניתנו בעבר על ידי הדרגים המקצועיים להימנע העתקת המכון לצפון.

ברנשטיין טענה בשימוע כי "מהצוות שהקים משרד ראש הממשלה הסתירו את הדו"ח שהכינה המולמו"פ, וכי אין זה מפתיע שהם לא חשפו בפניהם את הדו"ח הממשלתי שקובע כי העתקת המכון עלולה לגרום יותר נזק מאשר תועלת".

מהמועצה הלאומית לכלכה במשרד ראש הממשלה נמסר בתגובה לטענה זאת כי "חוות הדעת של המולמו"פ פורסמה וניתנת לעיון באתר האינטרנט של המולמו"פ".

בהופעתו בשבוע שעבר בפני הוועדה, התריע המדען הראשי של משרד החקלאות, פרל, כי כל התהליכים שיידרשו לצורך העתקת המכון לצפון כבר מתרחשים בפועל — הפסקת השקעות בתשתיות, פגיעה בקליטת כוח אדם איכותי וקיצוצים תקציביים. "התהליך יכלול שלב של ייבוש המכון למשך כעשר שנים, בהנחה כי בתקופה זאת חלק נכבד מהעובדים יפרוש לגמלאות", אמר והוסיף, "והרי זה פלא, כל השלושה קורים הלכה למעשה כבר כעת, עוד לפני שהוועדה סיימה את עבודתה, הגישה את מסקנותיה ולפני שהתקבלה החלטת ממשלה בנושא".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#