להלוואות הקלות של חברות כרטיסי האשראי יש מחיר

מסע הפרסום למתן אשראי חייב להיות מלווה באזהרות, ולציין באופן בולט את ריבית הפיגורים למאחרים בתשלומים

מיכאלה אלרם
מיכאלה אלרם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כרטיסי אשראי
כרטיסי אשראיצילום: Bloomberg

בתחילת ינואר קיבלו לקוחות חברות האשראי השונות הודעה קצרה בחיוב החודשי — "בקשר עם ריבית הפיגורים, החל ב-1 בפברואר כל סכום שלא ישולם במועד יישא ריבית מתואמת שנתית של 17.55%".

חברות כרטיס האשראי מעניקות הלוואות בסכומים גבוהים למשקי בית. בסוף 2016 הסתכמו תיקי האשראי הצרכני של שלוש חברות כרטיסי האשראי הגדולות (ישראכרט, לאומי קארד וכאל) בכ–10 מיליארד שקל. ב-2017 המשיך האשראי הצרכני להיות מנוע הצמיחה העיקרי של החברות, ועל פי הערכות צמח ב-30% לסכום משוער של 13 מיליארד שקל.

ב-2017 דאג בנק ישראל להכניס לפרסומים על אשראי למשקי בית אזהרה כי אי־פירעון ההלוואות יגרום לריבית פיגורים ולהליכים משפטיים. הריבית יכולה להגיע לשיעורים עצומים, וברור כי מי שייקלע לבעיות ויצטרך לשלם ריבית חריגה כזו ימצא עצמו בבעיה כלכלית קשה.

האשראי לציבור בכרטיס האשראי מגיע בחלקו מכספים שמעמידים הבנקים עצמם כהלוואות לחברות כרטיסי האשראי. בעתיד, כשהבנקים ימכרו את חלקם בשליטה בחברות כרטיסי האשראי, סביר להניח שהאינטרס שלהם להעמיד אשראי מסוג זה, כמתחייב בחוק, יקטן. חברות כרטיסי האשראי נמצאות בחודשים האחרונים במתקפת פרסום אגרסיבית למתן אשראי למשקי בית. הפרסום עוסק במגוון הצעות: אשראי לחופש בחו"ל, לשיפוץ בית, להחלפת רכב, לקניית ריהוט, וגם "הלוואות לכל מטרה".

תהליך קבלת ההחלטות של הלווים צריך להתבסס על רציונליות, ועל הבנת המימון שהם לוקחים ועלותו. האם לוקחי ההלוואות מחברות האשראי בדקו את תנאי המימון? האם הם מודעים לאפשרות שאי־פירעון במועד יגרום לריבית פיגורים חריגה של 17.55%? התשובות לכך אינן ברורות, וסביר להניח כי חלק מהלווים כלל אינם מודעים לריבית, ועסוקים יותר במימוש חלום לחופשה בחו"ל מבתנאי ההלוואה.

בנק ישראל צריך לדאוג להבהיר באופן חד יותר את הסיכונים ללווים. מסע הפרסום למתן אשראי חייב להיות מלווה באזהרות, תוך ציון בולט של ריבית הפיגורים למאחרים בתשלומים. כל לקוח יבין מנתון הריבית החריגה את הסיכון האפשרי לגביו אם לא יעמוד בהחזרים. חובתו של בנק ישראל להדגיש במיוחד את הסיכונים, ולא להסתפק במשפט כמעט חלול. הדגשת הסיכונים וגובה הריבית יגרמו לחלק מהלווים לשקול את הכדאיות ואת הצורך באשראי יקר בסביבה האינפלציונית האפסית בישראל.

ד"ר אלרם היא מרצה לניהול ושיווק במרכז ללימודים אקדמיים באור יהודה (מל"א) ודירקטורית בחברת רמי לוי

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker