כחלון מתחמק מסוגיית האייקוס? ח"כ זנדברג תכריח אותו להגיע ולתת תשובות

שר האוצר ממאן לחתום על הצו למיסוי הסיגריה החדשה של פיליפ מוריס כבר חודשים ארוכים, ומסרב לנמק את החלטתו ■ יו"ר הוועדה למלחמה בסמים, ח"כ זנדברג, מצאה סעיף בתקנון הכנסת שיחייב אותו ואת מנכ"ל משרדו להופיע: "הם פשוט שמים את הוועדה ללעג ולקלס"

רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ח"כ תמר זנדברגצילום: אוליבייה פיטוסי
רוני לינדר

ח"כ תמר זנדברג (מרצ), יו"ר הוועדה למאבק בנגע הסמים והאלכוהול בכנסת, נקטה הבוקר (ב') באמצעי יוצא דופן כלפי שר האוצר משה כחלון ומנכ"ל המשרד שי באב"ד, ו"הוציאה להם זימון" שיחייבם להופיע בפני הוועדה. הזימון נועד לאלץ את כחלון להתייצב ולהסביר מדוע הוא מתעקש כבר חודשים ארוכים לא לחתום על הצו המטיל מס על הסיגריה החדשה של פיליפ מוריס, אייקוס.

משרד האוצר לא התייצב, לא שלח נציג ואף לא נייר עמדה מנומק לוועדה כבר פעמיים ברצף, למרות שהוזמן לדיונים בנושא ונדרש לנמק את עמדתו.

כנגד כחלון תלויה ועומדת גם עתירה בנושא, שהגישו העמותה לדמוקרטיה מתקדמת והמיזם למיגור העישון. היועץ המשפטי לממשלה כבר הודיע לכחלון לפני כמה שבועות כי לא יוכל להגן על עמדתו בבג"ץ, אך שר האוצר מתעקש לא לחתום על הצו וגם לא לנמק את סירובו מעל שום במה: הוא נמנע מלשלוח נציגים לכנסת, אינו משיב לפניות עיתונאיות בנושא, לא נפגש עם ארגוני בריאות שביקשו להיפגש עמו, ועדיין לא הגיש לבג"ץ תגובה מנומקת לעתירה.

זנדברג החליטה שלא לקבל את התעלמותם של כחלון ובאב"ד מהזמנות הוועדה, ובהתייעצות עם היועץ המשפטי של הוועדה מצאה סעיף בתקנון הכנסת שמאפשר לזמן אותם באמצעות הצבעה של הוועדה. בישיבת הוועדה שנערכה הבוקר אמרה זנדברג כי "משרד האוצר פשוט שם את הוועדה ללעג ולקלס. בשני מקרים משרד האוצר לא שלח את נציגים תוך זלזול חריף בוועדה ובכנסת. באמת שעשינו את כל המאמצים ללכת לקראת משרד האוצר כדי לשמוע כאן בוועדה את התשובות, כי תשובות לוועדה זה תשובות לכנסת ותשובות לציבור".

היא הבהירה כי הוועדה תעשה "כל שאפשר כדי לתאם איתם את המועד. נפנה אליהם, ניידע אותם על קיום ההצבעה, נבקש מהם לתאם מועד נוח, וככל שזה לא יקרה לא נהסס לפנות גם לסעיפים הבאים בתקנון". הסעיפים שאליהם מתייחסת זנדברג כוללים פנייה לנציב שירות המדינה להפעלת אמצעי משמעת כנגד השר והמנכ"ל.

בינתיים, ענקית הטבק פיליפ מוריס - יצרנית האייקוס - ממשיכה ליהנות מחדירה רכה לשוק הישראלי: באחרונה העניק לה כחלון הטבה גדולה ונדיבה - האפשרות למכור את הסיגריה החדשה שלה בלי מס קנייה כלל. בעוד מקלוני הטבק (סיגריות) של אייקוס, "היטס", פטורים לחלוטין ממס — בסיגריות רגילות שיעור המס מגיע ל–65.5% ממחיר המוצר. לשם השוואה, בעוד על חפיסת מרלבורו משלמת החברה כ–22 שקל מס מלבד המע"מ, על חפיסת אייקוס שנמכרת לצרכן במחיר זהה היא אינה משלמת דבר. כלומר, מדובר ברווח נוסף של 22 שקל על כל חפיסה.

ד"ר חגי לוין, מזכיר איגוד רופאי בריאות הציבור, אמר כי "עד היום הושבו ריקם פניותינו לשר ולמנכ"ל משרדו לפגישה על מנת להציג את עמדת בריאות הציבור, ואנו מקווים שנוכל להציג בפניהם את עמדת בריאות הציבור בדיון בוועדה".

שירה כסלו, מנכ"לית המיזם למיגור העישון, אמרה כי "החלטת הוועדה לזמן אליה את כחלון ואת באב"ד מוכיחה כי גם בעיני חברי הכנסת, הגיעו מים עד נפש. שר האוצר מתחמק מזה חודשים מלאמץ את המלצות הדרג המקצועי במשרדי הבריאות והמשפטים ומסרב בתוקף להטיל מס על סיגריית האייקוס. חמור מכך: כחלון מסרב לתת דין וחשבון לציבור ולהסביר מדוע הוא מגן על האינטרסים של תאגיד הטבק פיליפ מוריס".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker