החברה מבית שמש שתעזור לסימנס לפתח אנרגיה סולארית - שוק ההון - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

החברה מבית שמש שתעזור לסימנס לפתח אנרגיה סולארית

מאחורי הקלעים של האקזיט הסולארי הגדול

>> 17 שנה חלפו מאז רכש התעשיין הבלגי לואי בגו את חברת האנרגיה הסולארית הישראלית לוז, שקרסה בארה"ב של סוף שנות ה-80 בעקבות הצניחה במחירי הנפט. הגל הירוק שחזר בשנים האחרונות לשטוף את העולם עורר מחדש לחיים את השקעתה ההיסטורית - והפך אותה בחודשיים האחרונים לסחורה החמה בשוק הסולארי העולמי. זו, שסימנס העולמית סימנה לה למטרה - והחליטה בשבוע שעבר לרכוש תמורת 418 מיליון דולר.

כדי לנתח את עסקת סימנס-סולל, יש להבין תחילה את הטכנולוגיה התרמו-סולארית לייצור חשמל מאנרגיית השמש. טכנולוגיה זו מסתכמת במודל הפשוט של חימום מים ליצירת קיטור - שמפעיל טורבינה שמייצרת חשמל. במקום חימום המים באמצעות שריפת דלק, עושה הטכנולוגיה הסולארית שימוש בנוזל שמחומם בקרינת השמש. הטכנולוגיה שבה משתמשת סולל: אנרגיה סולרית-תרמית מרוכזת (CSP), מתבססת על אלפי מראות במבנה פרבולי (קעור) שנפרשות על פני שטח רב, עוקבות אחר קרני השמש, קולטות אותן וממקדות אותן לצינור מתכת שעובר במרכזן. הצינור מוליך נוזל מעביר חום (שמן תרמו-סינטטי), טובל במים שחומם מאמיר עד כ-400 מעלות צלזיוס, ואלה יוצרים קיטור המפעיל טורבינה מיוחדת, שגנראטור ממיר את פעילותה לחשמל.

סולל, מחזיקה בפיתוח ייחודי לצינורות מתכת שמוליכים את השמן - המאפשר קליטה טובה יותר של קרינת השמש, ומצמצם משמעותית את איבוד החום. במפעל החברה שבבית שמש, מייצרת סולל את הצינורות ואת המראות. את שאר הציוד שדרוש ליחידת הכוח התרמו-סולארית היא מיבאת מחו"ל ומרכיבה במפעל. בסך הכל, מספקת סולל כ-50% מהרכיבים שדרושים להקמת תחנת כוח סולארית.

20% מהרכיבים, טמונים בטורבינה שניצבת בסוף התהליך התרמו-סולארי. סימנס העולמית היא אחת המובילות בעולם בייצור הטורבינות הייחודיות האלו. מכאן, עם רכישת סולל, תוכל למעשה סימנס להרחיב משמעותית את אחיזתה בשרשרת המוצרים שדרושה להקמת תחנות כוח תרמו-סולאריות, ולהציע ללקוחותיה כ-70% מסך הרכיבים שדרושים להקמת מערכת כזו.

מירוץ נגד השעון

לאחר תקופה שבה תומרצה בעולם בעיקר הטכנולוגיה הפוטו-וולטאית (P.V), שמתאימה יותר למתקנים לייצור חשמל פרטי במתקנים קטנים - פונות מדינות העולם לעסוק באימוץ המודל לייצור חשמל סולארי בהיקפים גדולים יותר - ומסמנות לפיכך את השוק התרמו-סולארי כ"דבר הבא". עדות לכך, ניתן למצוא בעיקר במדיניות האנרגיה הנקייה המתגבשת באחרונה בשווקי הענק של ארה"ב, סין והודו - או למשל, בפרויקט "דזרטק" (Desertech), פרויקט יומרני שתכליתו כיסוי מדבריות צפון אפריקה בתחנות כוח סולאריות שיספקו 15% מצריכת החשמל באירופה ויועברו באמצעות רשת חשמל ייעודית שתחצה את הים התיכון.

שוק תחנות הכוח התרמו-סולאריות, טוענים בסימנס, עתיד להציג עד 2020 שיעורי צמיחה שנתיים דו-ספרתיים, ולהגיע למחזור שנתי של 20 מיליארד יורו. אבל הפריצה של שוק זה צפויה מיד עם התאוששות השווקים הגלובליים והפשרת שוק האשראי - ולכן הכניסה אליו, צריכה להיות כעת.

סימנס קיבלה באחרונה החלטה אסטרטגית להרחיב את פעילותה בתחום האנרגיות המתחדשות, ולהעתיק את הצלחתה בענף אנרגיית הרוח לאנרגיית השמש. בשוק ה-P.V ההשקעה כעת פחות כדאית בגלל התחרות העזה ותפוקת המגה-וואטים הנמוכה יחסית. סימנס חיפשה לפיכך להיכנס לשוק התרמו-סולארי, המצומצם יחסית, שבו עשוי גודלה להיות יתרון משמעותי וכעת ניצבו בפניה שתי אפשרויות: להקים תשתית עסקית מאפס - פעולה שדורשת זמן רב - או לרכוש חברה קיימת ולהפוך אותה לפלטפורמה לפעילותה העתידית בענף.

סולל היא אחת משתי היצרניות המובילות בעולם של צינורות קליטת החום יחד עם קונצרן שוט (Schott) הגרמני. היא נהנית ממעמד מכובד גם בתחום שיווק מערכות תרמו-סולאריות שלמות, מפני ששוק זה נתון עדיין בידי חמש-שש חברות ענק בינלאומיות שמוגנות ברף כניסה גבוה יחסית.

גאווה ודאגה

סל המוצרים של סולל עשוי להשלים באופן אופטימלי את הסל שמספקת היום סימנס. אך סולל היתה בעיקר החברה היחידה בענף שהונחה על המדף, ובמחיר סביר, בהשוואה למיליארדים שיידרשו כדי לרכוש את השחקניות הגדולות כמו שוט או סולאר-מילניום המתחרות. המחיר - 418 מיליון דולר - אולי נדמה יקר, אך זניח בעבור סימנס, חברה בעלת מחזור מכירות שנתי של 80 מיליארד יורו, ושמתכננת להפוך בתוך שנים ספורות את הפלטפורמה הישראלית שרכשה לזרוע ענק בשוק העולמי.

סולל מעסיקה בישראל 400 עובדים במטה החברה ובמפעל הייצור בבית שמש. בנוסף, מעסיקה החברה (כרגע) כ-100 עובדים בספרד, שם היא בונה שלושה מפעלי ייצור לקראת ביצועם של 15 הפרויקטים הסולאריים שבהם היא מעורבת במדינה. מודל זה של מטה מרכזי באירופה לצד מפעלי ייצור שיוקמו קרוב לשוקי היעד, צפוי להמשיך. לפיכך אין זה סביר לקבוע את מטה הייצור בישראל, שממילא מייבאת את הרכיבים להרכבת המערכות מאירופה.

בשלב זה, שבו היא נעדרת קו ייצור רלוונטי, לא תעתיק סימנס את מיקומו של מפעל הייצור מישראל. אך בטווח של כמה שנים, היא צפויה לעשות זאת ומשיקולים עסקיים ברורים של הוזלת עלויות עבודה, וניצול סובסידיות שמעניקות מדינות מסוימות להקמת מפעלי ייצור, ובמיוחד מפעלי אנרגיות מתחדשות בשטחן.

סוגיית עתיד המפעל בישראל היא רגישה מאוד בעבור החברה - ויש להדגיש כי לא הוחלט על סגירתו. ואולם, כפי שפורסם לא כלל הסכם הרכישה התחייבות חוזית להשארת מפעל הייצור במקומו, אלא הצהרה מצד סימנס כי לא תעתיק את מיקומו בחמש השנים הבאות.

תחושות מעורבות אפיינו גם את הפעילים בענף האנרגיה הסולארית בישראל נוכח השלמת העסקה. "זו עסקה מבורכת", אמרה מנכ"לית אקספאנד, סיגל נעים. "זה עושה לנו פרסום טוב בעולם, כמקום שראוי להשקיע בו. זו מחמאה גדולה", אמרה.

מנגד הביע אייל הדס, מנהל תחום אנרגיה חלופית בבית ההשקעות קוקרמן ושות', את אכזבתו מהאקזיט המהיר: "ישראל שוב הוכיחה שהיא מובילה בטכנולוגיה - אבל חלשה בבניית עסקים חובקי עולם", אמר. "מעטים הישראלים שבאמת הצליחו לכונן חברות עולמיות וחבל. פיתחנו טכנולוגיה טובה לפני 10-20 שנה, אך כשהשוק סוף-סוף גדל אז מי שיגזור את הקופון היא חברה גרמנית ועובדים גרמנים", הוסיף.

ד"ר עמית מור, מבעלי חברת הייעוץ אקו-אנרג'י, שהשתתף בסוף השבוע בכנס אנרגיה בלונדון, סיפר כי הרכישה הפכה שם לשיחת היום, ואילו יו"ר איגוד חברות אנרגיה מתחדשת בישראל, עו"ד איתן פרנס, הזכיר כי דווקא בימים אלה החליט מינהל התכנון בישראל שלא לתעדף את הפרויקטים התרמו-סולאריים משיקולים של חיסכון במשאב הקרקע, והזהיר כי "חברות כמו סולל לא יצמחו כאן אם לא ניתן יהיה להקים תחנות כוח סולאריות".

מנכ"ל ברייטסורס אנרג'י (לוז 2), ישראל קרויזר, שהיה ממייסדי לוז המקורית וממפתחי הטכנולוגיה שעליה מתבססת סולל, חש בסוף השבוע גאווה אישית ופרגן למתחריו: "ככל שהשוק מכיל יותר שחקנים, ויותר כסף - אז יש בו יותר סיכוי גבוה יותר להצליח. אני רואה בפריצת שוק האנרגיה הקונוונציונאלי קיר גבוה שצריך לעבור - ואם עברת, לא משנה כמה יעברו אחריך, יש די מרחבים לכולם", אמר.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#