מנכ"ל טלדור: "אם מכרז המחשוב הממשלתי לא ישתנה - חברות ייעלמו" - שוק ההון - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

מנכ"ל טלדור: "אם מכרז המחשוב הממשלתי לא ישתנה - חברות ייעלמו"

בראיון ראשון מזהיר אריה רימיני כי המכרז יכול לפגוע ברווחים של חברות המחשוב מהשמת עובדים במשרדי הממשלה ואף לגרום לסגירתן, מסביר איך מתמודדת טלדור עם המשבר וחושף: "אנחנו נמצאים במשא ומתן על רכישה עם שתי חברות"

תגובות

<<כשאריה רימיני נכנס לפני כחמישה חודשים לתפקיד מנכ"ל טלדור, הוא קיבל חברה במצב לא פשוט. בתקופה שבה כל חברה מתנהלת לפי נוהל משבר היה צריך רימיני להתמודד גם עם מאבק משפט מתוקשר עם חברת מע"צ על הפרת הסכמים בהיקף של 20 מיליון שקל, מאבק שפגע בקו התחתון של החברה ברבעון האחרון של 2008.

רימיני גם נאלץ להתמודד עם הדי כשלון הבחירות הממוחשבות בפריימריז של מפלגת העבודה, אותן ניהלה טלדור. "כל יום אנחנו שואלים את עצמנו מה אנחנו יכולים לעשות יותר טוב", מגדיר רימיני את האסטרטגיה של החברה בתקופה זו, ומוסיף: "בתקופה הזאת, לעשות זאת כל יום זה פשוט לא מספיק".

טלדור, שהוקמה ב-1986, היא חברת ה-IT הרביעית בגודלה בישראל אחרי מטריקס, נס ומלם-תים. החברה מעסיקה כ-3,000 עובדים. טלדור עוסקת בניהול פרויקטי הטמעה ופיתוח תוכנה, מכירת ציוד חומרה ותוכנה וכן השמת כוח אדם. החברה מוכרת כחברה עם שולי רווח נמוכים, אפילו נמוכים מאוד. רימיני מתכוון לשנות זאת באמצעות התמקדות במכירות, בין השאר, בעזרת מערכת ממוחשבת חדשה "שמגבה את תהליכי העבודה במכירות משלב הליד, לכל אורך חיי ההתקשרות".

לפי תוצאות החברה, לפחות ברבעון הראשון ב-2009 נשאה אסטרטגיית המשבר פרי. בדו"חות אותם פרסמה החברה בשבוע שעבר דיווחה טלדור על גידול של 14.9% ברווח התפעולי בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד, כמו גם על עלייה של 8.4% ברווח הנקי. "השנה היא שנה יותר אתגרית בגלל המשבר, ולכן אנחנו נותנים דגש על התקשרות אחראית עם לקוחות", מסביר רימיני. "אנחנו אנשים של מערכות יחסים ארוכות, זה דגש ניהולי בחברה".

"לעבור לצד הספקים"

רימיני, כמו בכירים רבים בהיי-טק, החל את המסלול שלו ביחידות ממר"ם ו-8200. מצה"ל הוא השתחרר בדרגת סרן. אחרי הצבא הוא נסע להשתלמות באוניברסיטת צפון קרוליינה אצל פרד ברוקס, מחבר הספר The Mythical Man Month ומי שנחשב למנהל פרויקט התוכנה הראשון בעולם. לאחר סיום ההשתלמות עבד במעבדות יבמ ובמשרד לאיכות הסביבה האמריקאי. ב-91' הוא שב לישראל והחל לעבוד בפרויקטי מחשוב בחברת החשמל ובאסם.

לפני שהגיע לטלדור עבד רימיני בבזק בינלאומי בה מונה לסמנכ"ל מערכות המידע של החברה. בין השאר הוא עסק בהקמת מיזם B2B של החברה. ב-2006 הוא החליט "לעבור לצד של הספקים" כהגדרתו, "כולם נראו לי צעירים ויפים". ההחלטה נפלה על טלדור. שם, בטרם נחת על כסא המנכ"ל במקומו של דורון ספיר, ניהל במשך שלוש שנים את פרויקטי התוכנה.

כיום הוא מדבר על: "חיזוקה של החברה באופן אורגני וגם באמצעות רכישות". נכון לעכשיו, חושף רימיני, נמצאת החברה בדיונים עם שתי חברות על רכישה אפשרית. לדבריו, חברת One1 ששמועות על מיזוג בינה ובין טלדור צצות חדשות לבקרים, אינה אחת מהן. מעבר לגידול, סבור רימיני כי הרכב הלקוחות של טלדור מסייע לה להתמודד עם המצב הכלכלי. "רוב הלקוחות שלנו מגיעים מהמגזר הבטחוני ומהמגזר הממשלתי. זה מסייע לנו להיות פחות חשופים לתנאי השוק", הוא מסביר.

את הסכסוכים המשפטיים רימיני מעדיף לשים מאחוריו. ביחס לסכסוך המשפטי עם מע"צ מסביר רימיני כי "יש לנו כעת סכסוך משפטי אתם, אך אני לא מקדיש לו תשומת לב ניהולית". בנושא משפטי אחר - בעקבות ביטול צו המניעה של טלדור בנושא זכייתה של מלם בחוזה מיקור החוץ למערכות המחשוב של משרד המשפטים, הוא אומר: "תשומת הלב הניהולית", אומר רימיני, "אינה מופנה עוד לבתי משפט".

"בסוף תימצא פשרה בין בתי התוכנה לממשלה"

יתרון נוסף עשוי לצמוח לטלדור מכיוון מפתיע - רכישת חברת ההשמה שילוב ב-2007. שילוב, שנקלעה לקשיים, נחשבה בזמנו יעד מפוקפק להשקעה. מכרז שירותי המחשוב הממשלתי, בהיקף כמיליארד דולר בשנה שפורסם לאחרונה הפך את הקערה על פיה. המכרז אמור לקבוע אילו חברות תוכנה יוכלו לספק כוח אדם בתחומי מחשוב למשרדי הממשלה, כשהמכרז קובע את שכר המקסימום שעובדים אלה יוכלו לקבל.

תנאיו של המכרז, המאפשרים לבתי התוכנה לגבות תקורה מקסימלית של 12.5% בלבד על שכר העובדים, מעניק עדיפות ברורה לחברות השמה כשילוב ולחברות כוח אדם כמו מנפאואר ו-ORS. בשוק ה-IT חוששים שהתחרות הנובעת מהמכרז תביא להורדת תקורות עד לרמה של כ-5% ואפילו פחות מזה.

"אם המכרז לא ישתנה, אין לי שום ספק שיהיו חברות שייעלמו מהנוף", מזהיר רימיני. הראשונות לשלם את המחיר, לדבריו, יהיו "חברות קטנות שמסתמכות באופן ניכר על המגזר הממשלתי". מעבר לכך סבור רימיני שבמתכונתו הנוכחית יגרום המכרז לקונסולידציה בין חברות.

אבל קביעת זהותן של החברות שיזכו להשים כ-7% מכלל עובדי ה-IT בישראל, הקונסולידציה הצפויה, כמו היעלמות חברות, הם כלום לעומת אפקט הדומינו שעלול להתרחש. "אם המכרז יצליח, כל הבנקים ילכו בעקבות הממשלה ויורידו תעריפים", הוא מזהיר ומסביר כי "כל תעריף שהממשלה תשיג - הבנקים ימהרו לאמץ בתוספת חצי אחוז". הדבר יחולל שינוי "מהותי מאד בנוף ה-IT הישראלי יגיעו גלים של שינויים לאור המציאות שתיווצר". עם זאת רימיני שומר על אופטימיות והוא סבור שבסופו של דבר המכרז לא יישאר במתכונתו הנוכחית. "אנחנו מכירים כרגע רק את הגרסה הנוכחית של המכרז ועוד צפויים בו שינויים. בסוף תימצא פשרה בין בתי התוכנה לממשלה", הוא מעריך.

רימיני מעריך שהממשלה תבין שאם לא ייערכו שינויים ייפגעו האינטרסים שלה עצמה, בין השאר משום שתיתכן ירידה ברמת כוח האדם שיקבל המגזר הממשלתי. "אם חברה מסחרית נותנת לך מרווח מסויים והמדינה נותנת לך מרווח הרבה יותר קטן, לא צריך להיות כלכלן כדי להבין לאן ילך העובד היותר איכותי", הוא מסביר. "הרבה פרויקטים שנעשים בממשלה שמסתמכים על התמיכה הטכנולוגית והמתודולוגית של בתי התוכנה", הוא מוסיף. "לבתי התוכנה יש אינטרס שפרויקטים יצליחו. בחוויה הפרויקטלית יש משמעות לכך שעובדים מגיעים מבתי התוכנה", קובע רימיני.

רימיני מציין, כי אגף החשכ"ל יצטרך לתת לבתי התוכנה הבהרות הנוגעות למרווח הרווח שהמדינה תאפשר. בנוסף, הוא מציין, יתכן שיהיה צורך להוסיף לקו המקסימום גם קו מינימום: "כדי למנוע מצבים שבהן חברות מתאבדות עם הצעות שאינן כלכליות".

רימיני סבור שפקידי החשכ"ל מנהלים דיאלוג הוגן עם החברות. "הדיאלוג הזה דרוש כדי שהתנאים יהיו הוגנים לשני הצדדים. במצב הנוכחי הרבה מהשחקנים הקיימים לא יוכלו לגשת בעוד שלאוצר יש אינטרס שהם ייגשו", הוא מסכם.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#